@365tipu

TIP#301: Jak je to s otáčením fotografií, jde to bez poškození?

Tři stovky tipů, blížíme se do finále a je jasné proč, za chvíli jsou Vánoce a hned poté Silvestr a nový rok. A den s pořadovým číslem 301 je kupodivu opravdu 28. říjen, státní svátek, začátek prázdnin pro děti školou povinné. Čas na oddychovější tip. Což, mimochodem, většinou znamená představu něčeho krátkého, co se potom stejně promění v něco dlouhého.

Otočit fotografie je v zásadě jednoduché, stačí ji otevřít v některém programu na práci s fotografiemi (viz V čem opravovat obrázky a fotky a nekrást kvůli tomu Photoshop? a Jak změnit velikost obrázku či fotografie?) nebo přímo v něčem co umí ukazovat fotky v operačním systému a použít otáčení. Nejzákladnější je o 90 stupňů, případně bývá ještě k dispozici zrcadlové otočení (svislé a vodorovné). V pokročilejší podobě můžete otáče jemněji. Má to ale nejedno zásadní omezení.

Otáčení fotografie často poškozuje

První nedostatek. Záleží na software, jestli umí otáčet bez poškození a také na tom jak otáčíte – 90/180 otáčení či zrcadlové otočení většinou žádnou ztrátu kvality nezpůsobí, ale nesmíte otáčet JPEG (na to aby se JPEG nepoškodil potřebujete bezztrátové otáčení JPEGu a musíte si ověřit, jestli to váš program umí).

Z uvedeného plyne, že jakýkoliv formát fotek, který používá ztrátovou kompresi (viz K čemu se hodí PNG/JPG/GIF atd? Jak zvolit správně formát obrázku či fotky?), je pro otáčení problematický. A protože dnes všechny mobily a tablety vytvářejí  hlavně JPEG, tak je případné další poškozování fotografie při otáčení dost důležitá věc.

Otáčení o jiný počet stupňů prakticky vždy fotografii poškodí, výsledný obrázek je tvořen interpolací a tam výsledek nutně bude poškozený. Při jednom otočení se nic zásadního neprojeví, ale pokud budete otáčet postupně vícekrát, tak už ano.

TIP: V Lossless jpegtran applications najdete přehled software, které umí bezztrátovou transformaci JPEG obrázků. Je možná dobré vědět, že Photoshop tam nenajdete.

Otočení fotografie mění rozměry

Fotografii zpravidla otáčíte právě proto, aby se změnil její rozměr. Nebo lépe řečeno, nejčastěji, orientace.. Z omylem vyfocené fotky na výšku (portrait) otočením o 90 stupňů uděláte klasickou fotku na šířku (landscape).

Což je to nejméně problematické – otáčení o několik stupňů ale bude znamenat, že nakonec budete muset fotografii oříznout a vždy vám vyjde výsledek menší, než byla původní fotografie. Pokud tomuto tvrzení nevěříte, tak si zkuste otevřít nějakou fotku a otočit ji, třeba, o 45 stupňů.

320-45rot-12105822_10205257594656239_4966523574637591367_n
Na tomto obrázku je vidět výsledek u otočení fotky na výšku o -45 stupňů. Abyste z toho dostali čistou fotku, čeká vás nějaký ten ořez a nebude to moc jednoduché. Ale i otočením o méně stupňů už bude mít stejný problém.

TIP: Fotku vyfocenou na výšku můžete samozřejmě otáčet jenom pokud je její obsah otočitelný a nevznikne vám cosi otočené naležato a nutící vás natáčet hlavu při prohlížení. Eiffelovu věž otočenou na výšku můžete otočit, ale položíte ji do ležaté podoby. A fotku na šířku byste z něčeho takového mohli udělat jedině ořezem (výřezem), ale na to bude ona věž příliš vysoká.

Mírně související téma najdete v Fotit fotky pro web a pro sociální sítě na výšku nebo na šířku?

POZNÁMKA: Otáčení videa už není až tak snadná záležitost, ale o tom se něco dozvíte v Jak je to s otáčením videí? Jde vůbec otočit video, které jsem omylem natočil na výšku?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky