@365tipu

TIP#302: Jak je to s otáčením videí? Jde vůbec otočit video, které jsem omylem natočil na výšku?

Otáčení videa je dost zásadní problém a jakkoliv si můžete myslet, že to přece problém být nemůže, tak vám to možná opravdu dojde až poté co se kouknete na jedno video natočené na výšku. A představíte si, co se stane, když ho otočíte o devadesát stupňů. Ale pojďme na to.

Pokud popadnete mobilní telefon a omylem natočíte video na výšku, tak máte problém. Je to mimochodem novodobý mor, nakonec to můžete vidět i v českých televizích co suverénně kradou „divácká“ videa z YouTube a při pouštění do světa je musí po stranách obalovat rozmazanými kusy čehosi.

Video samozřejmě jde otočit a můžete k tomu použít většinu software na střih videa – nejsnáze dostupné může být třeba VLC či VirtualDub, ve Windows ale třeba i Windows Live Movie Maker, u Apple to bude nejspíš umět iMovie. Bude to mít ale zásadní háček, s otočením videa natočeného na výšku se otočí i jeho obsah a nevznikne video, které je použitelné.

Nevěříte? Tak si zkuste vzít následující video (natočené Periscope, takže „natvrdo“ na výšku) a otočte ho aby bylo naležato. Co vám vyjde?

Krátce a prostě, pokud si na telefonu natočíte (omylem) video na výšku (portrait), tak z něj video na šířku (landscape), které je možné nahrát v obvyklé ležaté podobě, třeba, do YouTube či na Facebook neuděláte. Instagram tohle před lety obešel čtvercovým formátem, který samozřejmě otočit není potřeba (a hlavně bylo jedno jak uživatel fotí). Streamovací služby Meerkat a Periscope bohužel ještě více způsobily zmatek produkcí videí na výšku. A když už je řeč o Facebooku, hodit se vám bude Jak nahrávat videa a zvuk na Facebook?

TIP: O otáčení fotografií (a jak na to hlavně v u JPEG fotek) je řeč v Jak je to s otáčením fotografií, jde to bez poškození?

Výše natočené video se po otočení o devadesát stupňů sice stane videem na šířku, ale jeho obsah bude, poněkud, naležato. Abyste zachovali původní obsah, tak by nešlo o otáčení ale o ořez a ztrátu většiny natočeného obsahu. Navíc byste museli možná začít trochu střihat, protože by vám dostz možná zásadní obsah občas utekl ze středu videa. Ale to nejpodstatnější, nedokázali byste dát dohromady video v původní kvalitě, protože s videem to není až tak jednoduché jako s fotkou, která má podstatně vyšší rozlišení.

Nezapomeňte, že otočit video může trvat poměrně dlouho, je v zásadě potřeba postupně zpracovat (přehrát) celé video a ukládat ho v otočené podobě.

TIP: V čem ve Windows stříhat videa? Čím nahradit Windows Movie Maker? poradí, pokud chcete stříhat videa. A také pokud chcete něco jiného (a lepšího, většinou) než je právě WMM. 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky