@365tipu

TIP#808: Jak nahrávat videa a zvuk na Facebook?

Možná to zní jednoduše, ale jednoduché to není. Lidé co chtějí nahrát video na Facebooku se nejčastěji neuvědomují, že je bude trápit běžně i několik hodin čekání, než se jejich obrovské video podaří na Facebook nahrát a pak následně ještě převést do podoby, ve které ho Facebook může ukazovat.

Skoro nikdy si neumí uvědomit, že prvním zásadním omezením je rychlost jejich internetového připojení – snaží se stovky megabajtů videa protlačit přes mobilní připojení nebo přes zásadně pomalé ADSL/VDSL. Nevědí ani, že poté co se video podaří úspěšně nahrát (odeslat), tak mohou následovat i desítky minut, než ho Facebook převede do použitelné podoby – čím delší jejich video je, tím déle to bude trvat.

Problematickou roli může hrát i to, že nahrávané video mají ve špatném formátu (kódování) nebo ho mají příliš velké z pohledu „rozlišení“. Což samozřejmě vede k tomu co už bylo napsáno v předchozím odstavci, nahrávané video má stovky megabajtů a následně ho musí Facebook celé zmenšit a tím ještě více stoupne doba potřebná ke zpracování.

Co se použitého formátu (lépe řečeno kontejneru, viz AVI, MOV, MKV, MP4? Jak je to s těmi formáty souborů pro video?) týče, tak Facebook v nápovědě uvádí podporu dobrých dvou desítek formátu, od těch obvyklých (3g2/3gp, wmv/asd, avi, divx, dv, mkv, mov/qt, mp4 až po poněkud méně používané), takže tady asi na problém narazíte jenom velmi málokdy (na Twitteru například neustále).

Každopádně pokud použijete MP4/MOV, tak to bude asi ta nejrozumnější volba. A nejméně problematické bude použití H.264 kodeku, AAC zvuk k tomu.

Co se rozlišení/rozměru týče, maximum na šířku by mělo být 1280 px (bodů). Pokud je natočené na výšku, tak totožný rozměr pro výšku.  Obvyklý je poměr stran 16:9 (nebo 9:16 u videa na výšku, které ale dopadne pro přehrávání zcela bídně), ale Facebook má v oblibě čtvercová videa z Instagramu.

TIP: Zjistit jak rychlý máte Internet je snadné, mrkněte do Jak ověřím rychlost mého Internetu? Jak rychlý mám mobilní Internet?. Zajímat vás bude rychlost odesílání, uploadu. Spočítat si jak dlouho se vaše video bude nahrávat na Facebooku můžete, alespoň zhruba, například na www.download-time.com

Počet snímků za sekundu (fps, frame rate) je ideální 30. Ale cokoliv mezi 25 a 30 bude dobré.

Maximální velikost souboru je 4 GB, ale tohle se vám na Facebook asi hned tak nahrát nepodaří. Maximální délka je 120 minut. Na něco tak dlouhého se stejně na Facebooku nebude nikdo dívat, praktická velikost videí pro Facebook je do dvou až tří minut. Čím kratší, tím lepší (Instagram umí například video o maximální délce 60 sekund a i takto krátké video může být dlouhé pár desítek MB).

Zvukové soubory sice asi často nahrávat nebudete, ale kdyby přece, tak MP3, 44,100 Hz a stereo či mono. Nahrání 5.1 kanálového nepomůže, stane se z něj stereo.

Poměrně podstatná věc je popsaná ve Video na Facebooku? Sdílet z YouTube nebo nahrávat přímo?

TIP: Pokud máte video příliš dlouhé, příliš velké (jak co se velikosti souboru tak rozlišení týče), tak musíte předem video připravit pro nahrání na Facebook, tady se vám bude hodit V čem (nejen ve Windows) stříhat videa? Čím nahradit Windows Movie Maker?.

Připomenutí na konec – pokud budete nahrávat video co má pár desítek sekund a velikost souboru je pár megabajtů či menších desítek megabajtů, tak nahrání může trvat několik minut a poté bude následovat několik minut, než Facebook vaše video zpracuje. Pokud bude video mít desítky minut a tím pádem i stovky megabajtů, tak nahrávat můžete dlouhé desítky minut až hodiny a následné zpracování bude trvat také klidně hodinu a déle.

Nezapomeňte, že po celou dobu co se video nahrává je nutné nechat váš počítač, tablet či mobil funkční – nahrává video na Facebook. Teprve po nahrání je možné Facebook opustit. Při nahrávání sice můžete dělat i jiné věci, ale pokud budete dělat něco co potřebuje vaše internetové připojení, bude se video nahrávat ještě pomaleji. Následné zpracování Facebookem už probíhá na serverech Facebooku – až bude video hotové, dostanete upozornění.

A vlastně jedna hodně zásadní věc. Při natáčení videa se telefon drží na šířku, nikoliv na výšku. Pokud si tohle pokazíte, tak už to napravit opravdu nejde, ale o tom viz Jak je to s otáčením videí? Jde vůbec otočit video, které jsem omylem natočil na výšku?

A dvě související : Jak do profilového obrázku osobního profilu na Facebooku dostat video? a  Protože tam jsou ještě další omezení.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky