@365tipu

TIP#654: V čem streamovat filmy (média) v Linuxu? Jak na multimediální centrum?

Chcete si z Linuxu udělat multimediální centrum? Nebo prostě jenom koukat na filmy, ideálně na připojené televizi? Na výběr je toho docela dost a řada z toho je poměrně stejně použitelná pro Windows či jiné platformy. Nebude-li se vám něco z těchto softwarových řešení líbit, můžete začít přemýšlet nad hardware, které se o něco takového musí postarat – Roku, Apple TV, Chromecast, ale třeba i dnešní herní konzole.

VLC nejspíš už znáte, objevilo se v řadě zdejších tipů a není to jenom přehrávač pro videa na počítači, lokálně. Ve skutečnosti umí VLC streamovat videa, stejně jako umí přijímat stream z různorodých zdrojů.

Plex je v oblibě u řady lidí, ale má jednu drobnou vadu, není zdaleka jednoduše použitelný. Musíte navíc vědět, že existuje Plex Media Server a Plex Home Theater, kde první je server a druhý je klient ve kterém se budete dívat na to, co je právě serverem streamováno. Od roku 2019 naštěstí už existuje „jeden“ Plex, byť potřeba provozovat server zůstala – ten umí streamovat i na řadu dalších aplikaci či zařízení. Výběr je opravdu bohatý

Kodi je, řekl bych, ta jednodušší varianta (ve srovnání s Plexem). V Kodi aneb jak na filmy a tv seriály i v počítači i na televizi toho najdete dostatek, abyste právě tohle řešení mohli snadno používat. Mám ho na 7″ tabletu od Toshiby, která přes HDMI připojuji k televizi a používám pro pouštění filmů a seriálů. Mám ho ale i na notebooku a dalším větším tabletu, protože se mohu kdykoliv podívat na filmy přímo na jejich 10-11″ displejích. Což mimochodem znamená i to, že Kodi můžete mít i pro Windows (ale také pro Android).

Kodibuntu je samostatná distribuce Linuxu zaměřená na filmy a multimédia vůbec. Založené na Lubuntu, pokud to chcete vědět. Můžete si ji nainstalovat na pevný disk, flash disk, prostě kamkoliv se vám zlíbí. Není mimochodem jediná a možná vás bude zajímat tip Jaký Linux si pořídit? A má to vůbec smysl něco takového udělat?

OpenELEC (aneb Open Embedded Linux Entertainment Center) je přímo distribuce Linuxu určená pro vytváření mediálních center. Což může být zajímavé třeba v okamžiku, kdy máte Raspberry PI a chcete si právě z něj udělat mediální centrum.

Chybí vám něco s čím máte zkušenost? Podělte se.

TIP: V ‣ Jak na filmy a TV seriály najdete další tipy týkající se filmů a TV seriálů. Pravda, bude to nakloněné více Kodi, protože s tímhle software je už nějaký více než rok zkušenosti.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky