@365tipu

TIP#633: Jaký Linux si pořídit? A má to vůbec smysl něco takového udělat?

Před pár lety, když jsem měl ještě předchozí Fujitsu Lifebook notebook, tak mi jednoho dne nenaběhly Windows XP. A pokus o novou instalaci tvrdil, že tam není pevný disk. Tehdy jsem tak nějak z legrace zkusil stáhnout Ubuntu. A ono to dopadlo tak, že to s diskem problém nemělo a na notebooku jsem ho nakonec docela dost dlouho používal. Pravdou ale je, že jsem člověk co používá Windows (vedle Android a iOSu na mobilních zařízeních), takže na novém notebooku mám opět Windows.

Každopádně na otázku jestli má smysl si pořídit Linux klidně odpovím, že ano má. Dnes je navíc podstatně dál, než před těmi pár lety a pokud nenarazíte na nějaký zádrhel s ovladači (hlavně grafické karty) tak tomu nic nebrání. Ano, bude „to fungovat“ trochu jinak než Windows a budete se muset naučit používat jiné programy, ale to je dnes s OS X, Chrome OS, Androidy, iOSem a všemi dalšími věcmi (a používáním záplavy věcí v prohlížečích) poměrně běžné.

Jaký Linux si ale pořídit?

Potíž je v tom, že Linuxů je povícero a porůznu se od sebe liší. Jednotlivým variantám se říká distribuce a většinu z nich si dnes můžete snadno vyzkoušet. Třeba tak, že si stáhnete ISO image, vypálíte na CD nebo USB klíčenku a zjistíte zda funguje a jak funguje. Nebo si ho nainstalujete do virtuálního stroje (což je cesta jak mám také stále dostupný Linux).

Než je začnete zkoumat, tak byste měli vědět, že se budou lišit dostupností ovladačů a také grafickým rozhraním, které používají – v Linuxu je totiž možnosti GUI poněkud více, než ve Windows či OS X. Všechno to ale nakonec bude dost podobné a většina z Linuxů se hodně snaží, aby to bylo dostatečně přívětivé.

2016-10-06-07_42_57-ubuntuhyperv-v-ddocw8-pripojeni-k-virtualnimu-pocitaci

TIP: Jak nainstalovat Linux na externí USB disk? Dá se to používat? pokud máte k dispozici USB 3.0 a rychlý externí disk, tak je to docela dobrá věc na testování 

Začínáte? Doporučil bych Ubuntu

Ubuntu je dlouholetá stálice, založená na Debianu (což je dobré vědět jenom pro případné další zkoumání) a mající dříve GUI jménem Unity a v roce 2019 zpět u GNOME  (což nic neznamená, protože i tohle si nakonec můžete vyměnit). Má výhodu největšího rozšíření a dostatku péče věnované novějším verzím.

Pokud se vám nelíbí Unity ale raději byste dvě desetiletí starou klasiku jménem KDE, tak je tu Kubuntu, což není nakonec nic jiného než Ubuntu s jiným GUI (podobně jako Xubuntu nabídne Xfce). A pokud jste designer či grafik, tak se podívejte na Ubuntu Studio. Pro vzdělávání je tu pak Edubuntu a pokud hledáte něco minimalistického, tak Lubuntu.

linux-mint-cinnamon

Dobrá varianta? Mint

Pokud chcete elegantní variantu, tak rozhodně Mint. Zajímavé na něm je, že je vlastně nakonec také stále založený na Ubuntu, ale v některých ohledech je snáze použitelný a pokud chcete nějaký ten Linux na domácí použití, tak tohle je dobrá volba. Zajímavé na něm je, že má řadu GUI – Cinnamon, MATE, KDE či  XFce.

opensuse-snapshot21.png

Do třetice všeho dobrého. OpenSUSE

OpenSUSE je jedna z mála distribucí v tomto tipu, kde není základem Ubuntu a nakonec ani Debian. Snaží se vyhovět jak začátečníkům, tak pokročilejším uživatelům.

fedora15Feb.png

Ještě bych doporučil. Fedora

S doporučením bych neváhal ani u Fedory kde jako GUI najdete GNOME, snadno zaměnitelné za KDE, Xfce, XDE? Mate i Cinamon. Podobně jako Ubuntu má více variant i zde jich několik najdete. Za zmínku stojí například Fedora Design Suite určená degisgnerů.

debian-31cXC.png

Dříve zmíněný základ. Debian

S Debianem jsem se setkal v rámci hostingu některých mých webů, takže jsme ho vlastně prakticky nikdy neviděl v GUI podobě (má GNOME),

TIP: V souvislosti s Linuxem se vám možná bude hodit Jak vypnout Secure Boot v UEFI abyste si mohli spustit libovolný operační systém

Komerční Linuxy

Red Hat Enterprise Linux je komerční derivát Fedory. Podobně jako SUSE Linux Enterprise souvisí s výše zmíněným Open SUSE, ale zde jde o komerční řešení.

Různé další varianty hodné zkoumání

Pokud nechcete jít cestou některé z výše uvedených klasických distribucí, tak můžete zkusit Deepin (v listopadu 2020 k nalezení na www.deepin.org/en ) o kterém se říká, že je hodně dobrý pro začátečníky. Má vlastní GUI jménem DDE (Deepin Desktop Environment) a slušnou výbavu počátečních aplikací spolu s vylepšenou cestou jak další aplikace získávat. A má jednu případnou vadu, je čínský.

PCLinuxOS je zajímavý tím, že KDE Plastma Desktop coby GUI je zde nastaven tak, aby co nejvíce vypadal, jako klasické Windows.

Linux Lite (založený na Ubuntu LTS) zkuste tam, kde máte málo místa, málo paměti a málo výkonu. A i tady platí, že se co nejvíce snaží pomoci uživatelům co znají Windows.

LXLE myslí na staré počítače, nevykonné a problematické s novějšími Linuxy.

Elementary OS se vás bude snažit přesvědčit, že Linux může vypadat opravdu velmi pěkně a esteticky.

O „nejhezčí Linux“ s ním nicméně soupeřil ještě Apricity OS, kde ale nenajdete snahu „vypadat jako Windows“. Daleko více vám připomene Android či iOS. V květnu 2017 ale autoři projekt ukončil (viz Apricity OS Devs Pull Plug on Project)

Korora byl jeden z dalších pokusů o Linux pro začátečníky. Založené je to na Gentoo Linuxu a stejně jako v řadě předchozích případů zde potkáte Cinnamon, GNOME, KDE, MATE a Xfce GUI.

Slackware Linux je zajímavý tím, že je vytvářen z ohledem na bezpečnost a zabezpečení. A také tím, že míří na serverové využití.

CentOS vznikl jako předělávka Red Hat Enterprise Linuxu komunitou. S cílem mít průmyslový (proto ono slovo Enterprise) dostupný zdarma.

Pokud někde výše byla zmínka o Fedoře a Ubuntu pro designery, tak je vhodné zmínit i KXStudio (Linux pro ty co pracují se zvukem) a ArtistX coby další „umělecky“ zaměřenou distribuci.

Pro hodně staré a nevýkonné počítače můžete zkusit Puppy Linux. Vystačí si s počítačem bez pevného disku.

Arch Linux je spíše pro pokročilé uživatele a zároveň jde o nenáročnou minimalistickou distribuci (uživatelsky přívětivější variantu najdete jako Manjaro Linux)

Doudou Linux je zajímavý tím, že je navržený pro děti od dvou do dvanácti let. A také pro jejich rodiče, kteří budou lépe vědět co jejich dítě na počítači a Internetu dělá.

Chcete si z Linuxu udělat multimediální centrum? V čem streamovat filmy (média) v Linuxu? Jak na multimediální centrum? řekne jak.

Bezpečnost a hacking

Kali Linux je specifická distribuce zaměřená na bezpečnost počítačů, slouží jako penetrační a testovací nástroj.

TAILS je něco podobného, zajímavé možností spouštět z DVD, USB či paměťové karty. Součástí je i zajištění soukromí, včetně například použití Toru pro přístup na Internet.

Linux pro hry

Steam OS má už podle názvu něco společného se Steamem – můžete to brát jako pokus o herní Linux – optimalizovaný pro výkon potřebný pro hraní her. A pochopitelně obsahuje i klienta pro Steam, včetně vlastních ovladačů pro grafické i zvukové karty. Je dobré vědět, že existuje podobný Ubuntu Game Pack.

Další možností v téhle kategorii je Play Linux či SparkyLinux – Game Over Edition.

Takže co si z toho mám vlastně vybrat?

Těžké rozhodování, že? Především, nebál bych se Linuxu ani trochu. To je to první podstatné, co si z toho máte vybrat. A co se týče volby, tak osobně bych doporučil Ubuntu nebo Mint. V uvedeném pořadí.

TIP: Budete-li hledat jako software pro Linux si pořídit, tak poradí zdejší tip Software pro Linux, bez kterého se neobejdete. Tedy, určitě, teoreticky.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky