@365tipu

TIP#109: Software pro Linux, bez kterého se neobejdete. Tedy, určitě, teoreticky.

Pořídili jste si Linux, třeba nějaké to Ubuntu, které je poměrně dost uživatelsky přívětivé i snadno instalovatelné. Jenže na vás kouká prázdná plocha, nevíte co si pořídit, aby to začalo trochu líp fungovat a umělo víc. A hlavně, dokázali jste dělat to, co jste třeba doposud dělali na Windows. Nebo co dělají všichni ostatní.

TIP: Možná ani nevíte, kde ten Linux roste – takže Ubuntu, openSUSE, Linux Mint, Fedora či třeba Knoppix. Ale rozhodně to neberte jako závazné, jediné a úplně doporučení a případně mrkněte do Jaký Linux si pořídit? A má to vůbec smysl něco takového udělat? Je tam podstatně víc tipů.

Do čeho jít na (novém) Linuxu

Než se vrhneme do přehledu, tak malé varování – některé z uváděných jsou pro KDE, některé pro GNOME. Ale protože není jisté pro co si to budete potřebovat, tak jsem se rozhodl to neřešit. Stejně jako neumím jasně říci co je to správné a nejlepší, takže je toho dost na výběr.

Rozhraní, plocha, spouštěče, systém a tak

Synapse coby alternativní launcher, spouštěč, tedy pokud vám v Ubuntu nebude stačit to, co tam je. Případně GNOME.Do , dmenu či KRunner. Ale tady je asi vhodné dodat, že většina z nich už trochu zamrzla v minulosti.

A možná budete mít jiné preference, já používal AWN. A při čerstvém pátraní po něčem zajímavé pro Debian 8 jsem narazil na Cairo-dock. A ještě jednu věc nově doporučím – Launchy, rozhodně pomůže v okamžiku, kdy vás nebude bavit hledat věci po souborovém systému.

debian8-plus-cairo-dock

Nebudete-li se chtít příliš trápit s okny, tak přidejte xmonad, X11 window manager.

A řekl bych, že Synaptic Package Manager se bude hodit pořád stejně (přidejte si ho přes Ubuntu Software Center).

Pokud máte Ubuntu, tak byste neměli vynechat Unity Tweak Tool. a UnityFolder.

Screenshoty a záznam dění na obrazovce

Na tohle je tu  už samostatný tip, takže viz Jak v Linuxu pořizovat Screenshoty a natáčet desktop?

Editory, kancelářské balíky, DTP

Kate coby editor (IDE) pro vývojáře a kodéry, ale třeba i texťák. Případně Geany, Eclipse (Aptana) a samozřejmě, rozhodně, nezapomenout na Sublime Text 2. Z HTML editorů ještě BlueFish (a připomenu, že je tu tip věnovaný hlavně HTML editorům v podobě Potřebují psát texty pro web, jaký HTML/WYSIWYG editor vybrat?) kde najdete i KompoZer. Tady ale případně viz Jaké jsou (nejen) v Linuxu alternativy pro Notepad++? Editory pro programátory

ubuntu-bluefish

LibreOffice zcela určitě, protože budete potřebovat něco jako Word, Excel a tak. V Ubuntu ho tedy najdete již předinstalovaný, ale zmínit je ho potřeba.

Mind mapy, ty budete určitě potřebovat. A tady určitě pomůže Freemind  nebo x-mind.

Pro DTP by tu byl asi Scribus a osobně jsem nikdy nepoužíval Emacs, ale rozhodně sem patří. A přidejme ještě Gedit.

Poměrně zajímavě vypadá Zim, což je v zásadě dobré na psaní poznámek, ale můžete to chápat i jako lokální Wiki.

Kvalitní textový editor, zejména vhodný pro programování? Tak to asi Atom.

V čem pracovat s PDF soubory. A kdy se PDF vůbec, ale vůbec nehodí. Tohle vám poradí, co si na PDF pořídit, pokud nechcete „originály“ od Adobe.

Pro GTD, tedy nějaké ty úkoly a tak  starší Go For It nebo třeba Simplenote.

Prohlížeče, poštovní klienti, FTP

Chrome pokud vám nebude coby prohlížeč stačit Firefox. Nebo proto, že ho používáte někde jinde a synchronizace lautr všeho je prostě nenahraditelná.

Thunderbird protože poštovního klienta budete potřebovat zcela určitě, pokud nejste kompletně přestěhování do Gmailu/GoogleApps či Office 365 v online podobě. Ale Thunderbird pomůže všude tam, kde vás vybaví IMAP/POP3 schránkami. A pokud se pamatuji, tak třeba Evolution, často doporučované je Geary či WMail.

FileZilla rozhodně už dlouho patří ke klasice mezi FTP klienty, takže nic asi nezkazíte, když půjdete touto cestou.

TIP: Jaké aplikace pro e-mail si pořidit? V čem pracovat s elektronickou poštou? vám poradí jaké poštovní programy můžete použít pro práci s vaší e-mailovou schránkou. A najdete tam i další pro Linux

RSS čtečka by se taky mohla hodit, což může být třeba FeedReader.

Co používat pro správu hesel? Jaké jsou alternativy pro LastPass? najdete přehled správců hesel, které si můžete pořídit. Pro počítač, tablet i telefon.

Komunikace, chat, video, hlas, IP telefonování

Pidgin bude velmi pravděpodobně ještě pořád dobrý IM klient. V nejhorším je tu ještě Empathy, Ekiga či Kopete. Doporučován je třeba i Franz.

Skype budete nejspíš potřebovat, protože ho jiní lidé používají. A jako videochat je to docela dobrý nápad, byť dnes už je všechno jinak.

 Jaké hlasově chatovací aplikace se používají pro hraní her? vám poradí s výběrem software pro hlasovou komunikaci v MMO/RPG a vůbec dalších hrách, kde hraje více hráčů.

Sociální sítě? Pro Twitter můžete mít třeba Corebird. Ale tady moc věci neřešte, stejně jako ve Windows vám plně budou stačit webové podoby.

Multimédia, filmy, hudba, fotografie

VLC pořeší velmi dobře potřeby přehrávání multimédií (případně MPlayer). Od čehož je krůček k multimediálním centrům kde bude stát za úvahu Plex a samozřejmě Kodi (bývalé XBMC), o kterém tu ale máme delší povídání v Kodi aneb jak na filmy a tv seriály i v počítači i na televizi. Plex ale možná bude zajímavější v tom, že to není jen přehrávací nástroj, ale také streamovací.  V čem streamovat filmy (média) v Linuxu? Jak na multimediální centrum?  případně pro další možnosti. Z různě zmiňovaných ještě například SMPlaer.

Pokud jde o hudbu, tak pravděpodobně Clementine nebo Audacious, Banshee, Rhythmbox nebo Amarok. A samozřejmě, nezapomenout, Spotify je vhodné i pro Linux (viz ostatně Málokdo tuší, jak jednoduché je mít legálně hudbu). A v Co si pořídit místo aplikace Spotify najdete čím nahradit aplikaci přímo od Spotify.  Je tam i pár kousků pro Linux.

Baví-li vás poslech mluveného slova, tak viz Jak poslouchat podcasty? A co to vlastně ty podcasty jsou?

TIP: Pokud hledáte tipy na užitečné software pro Windows, tak i ty tu máme. Stejně jako tipy na užitečné software pro MAC.

K filmům a hudbě budete potřebovat bitTorrent klienta, takže tady asi Deluge nebo qBitTorrent. Více o těchto věcech ale případně v Co používat pro stahování torrentů?). A zmíním ještě aMule, coz je verze eMule pro Linux.

TIP:Co je to ten Popcorn Time a co od toho můžu čekat? se dozvíte o Popcorn Time. Což není až tak stahovač torrentů, ale hlavně takové kino co je rovnou přehrává.

digiKam pro práci s fotografiemi. Případně Shotwell či F-Spot, což bude asi trochu jednodušší alternativa. gThumb pro dávkové zpracování. Pro připojení fotoaparátů a kamer se může hodit gtkam či Rapid Photo Downloader (pro připojení webcamu Cheese). A  RawTherapee, což je software pro práci s raw formáty

A ještě zpět k multimédiím, dříve nebo později určitě budete hledat Handbrake. Tedy něco na překódovávání videa, ale také pro získání obsahu z CD/DVD a podobných věcí. Případně ještě zkuste DeVeDe. A nesmím zapomenout na ffmpeg.

Budete-li potřebovat vypalovat, tak třeba Brasero či K3B.

Střih videa či audia

Na video Kdenlive, OpenShot nebo Pitivi. A další vhodné zmínění třeba Flowblade, Shotcut či Lightworks.

Editaci audia pořešíte přes Audacity. Konverzi audio souborů přes SoundConverter.

synaptic-package-manager

Grafika, editace, vektory, úpravy

GIMP je asi dost jasná volba, pokud jde o editaci fotografií. A dodám, že je i v doporučených programech pro Windows, ty ale najdete v Tipy na hodně užitečné software, které navíc můžete mít zdarma. Něco podstatně jednoduššího bude asi GwenView, další možnosti? Photomatix, Pinta, Shotwell.

V čem kreslit (nejenom) ve Windows? Jaké malovací programy si pořídit (ideálně) pro tablet? poradí řadu specializovaných kreslicích programů.

Vektorovou grafiku v Inkscape.

TIP: Přecházíte na Chromebook? Jaké aplikace nahradí ty, na které jste zvyklí odjinud? Tenhle tip vám možná vyřeší problém, jak tu prohlížečově založenou věc používat.

Souborová úložiště, zálohování, práce s disky a soubory

Zcela určitě nezapomeňte na Dropbox, tedy cloudové úložiště, případně to co máte v oblibě (viz též Dropbox, nebo jakékoliv jiné cloudové, souborové úložiště. Hodně to umí pomoci). Pokud máte Ubuntu, tak můžete používat i Google Drive.

Nezapomeňme ani na zálohovací software. Tady opět klasika, tedy CrashPlan a pokud by nestačil, tak další najdete v Co byste měli vědět o o cloudovém zálohování? a pokud nechcete jít touto cestou, tak Unison (klasika) či TimeVault (snapshotovací software). Zajímavé (třeba proto, že to je textové) je Mondo/Mindi. Zazálohovat a naklonovat váš Linux by mělo umět Remastersys.  Zajímavě vypadá Déjà Dup

Budete-li potřebovat pracovat s archivy, tak PeaZip či p7zip.

ubuntu-gparted

Pro práci s disky, klonování a tak podobně bude vhodná Clonezilla či PartImage. A samozřejmě klasika v podobě GParted.

Asi budete potřebovat i nějaké ty souborové manažery – co třeba Krusader nebo Midnight Commander (MC)  či Double Commander. Vlastně tomu ještě není konec, Gnome Commander?

Multiplaformní je File Commander (Windows. Linux a Mac OS). Je i portable, takže nemusíte nic instalovat.

Budete-li chtít na USB zapisovat image či vytvářet bootovatelná USB, tak třeba Etcher.

Virtualizace, programy z Windows, terminálové programy, vzdálená plocha

Virtualizace coby nepostradatelný nástroj na spouštění věcí z Windows je částečně řešitelná Wine (viz Co je to Wine), to rozhodně nevynechejte (a k tomu i www.playonlinux.com). Ale bude se vám určitě hodit nějaký virtualizační software, přehled je v Když testovat programy, tak ve Virtuálním stroji. Vážně! Ale užitečné to je na víc věcí a vhodná rychlá volba je VirtualBox.

Lepší terminál? Ale jistě, třeba Terminator, Tmux, Guake či Yakuake.

Trochu zábavnější může být DOSBox, v zásadě x86 PC Emulátor, ve kterém si můžete užívat starší hry.  A zmíním ještě QEMU.

Trochu mírně bokem, ale záznam pracovní plochy – recordMyDesktop, Wink či XVidCap.

TIP: Jak na Raspberry Pi? Užitečné a nepostradatelné software pro váš Raspbian (8) se bude hodit všem, co si pořídili tenhle sympatický malý počítač

Bezpečnost, šifrování, soukromí

Populární Truecrypt si prošel problémy, nedůvěrou, ale také auditem, který ukázal, že v něm žádné nepravosti nejsou. Otázka je, co s ním. A co za něj.  Doporučíte něco?

Nemohu nezmínit velmi užitečný nmap (včetně GUI v podobě zenmap) coby příklad síťového scanneru. A rozhodně Wireshark coby nepostradatelný analyzátor a shromažďovač paketů.

Caffeine Locks Sreen Inhibitor umí zajistit chtěné potlačené aktivace uzamčení obrazovky když „nic neděláte, ale přesto děláte“. Třeba si něco dlouhého čtete.

Jaké antivirové programy pořídit pro Linux? A je to vůbec potřeba? najdete vše podstatné o antivirech pro Linux.

Systémové informace a údržba

Zjistit informace o vašem počítači a Linuxu můžete řadou různorodých příkazů a v řadě souborů. Ale možná se vám bude hodit spíš NeoFetch. O tom je ostatně řeč v Jak zjistím co mám v počítači s Linuxem za komponenty/hardware (kde jsou i další tipy)

Nějaké to čištění a tak? Pokud máte Ubuntu tak asi Ubuntu Cleaner.

Hry? No jasně, budete potřebovat hry

Josef Průša mi na G+ napsal, že by bylo vhodné přidat Steam a má vlastně pravdu. Je to nejenom dobrý zdroj her pro Linux, ale také má klienta, pomocí kterého si je budete moci pořizovat i spravovat.

Co když nemá grafické rozhraní ale jen terminálový přístup?

Ty negrafické aplikace najdete v Aplikace pro Linux, pro které nebudete potřebovat GUI, prostě jenom terminal. Řada z nich se vám bude hodit i když to grafické rozhraní máte. A extra pro Mac OS v Užitečné balíčky, které si můžete na MacOS pořídit přes Homebrew

Pár (důležitých) poznámek na konec

Ne, opravdu, neviděl jsem všechny doporučované věci. Některé z nich ano, používal jsem je dříve na notebooku (měl jsem tam dost dlouho Ubuntu a tady dokonce najdete ještě tehdejší přehled tipů), něco používám na VDS (ale to je internetový server, bez grafického rozhraní). Takže je možné, že něco ze zde uvedených věcí už neexistuje, celé to nešlo ověřit. Nebo jsou lepší alternativy.

Nejsem linuxák, moje hlavní pracovní prostředí je Windows 8, pak iPad, pak Android a teprve až někde na konci, Linux. Takže uvítám, pokud přispějete s vašimi vlastními tipy. Díky.

PS: Asi tam bude dost překlepů, tenhle druh „článku“ se strašně špatně čte. Tak se rovnou omlouvám.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky