@365tipu

TIP#601: Jaké hlasově chatovací aplikace se používají pro hraní her?

Pokud jste někdy hráli nějaké ty hry kde hrají lidé s lidmi (či lidé proti lidem), tak určitě víte, že se při hraní potřebují nějak domlouvat. Málokdy k tomu stačí textový chat ve hře samotné, málokteré hry mají hlasový chat přímo ve hře. Ale i když ho občas mají, tak to nestačí i na další podstatné věci. Hráči v těchto hrách se totiž chtějí mít možnost „setkávat“ někde k textovému i hlasovému chatování ve společenství, které tvoří ve hře.

Běžné je to ve všech těch MMO/RPG hrách, ale stejně normální je domlouvání se v bitvách ve World of Tanks či Minecraftu. Prostě tam kde potřebujete ruce na ovládání klávesnice a myši je možnost koordinovat postup hlasem dost zásadní. Budete-li tyto hry hrát, tak se tím dříve nebo později setkáte – a je dobré vědět, jaké komunikační programy můžete potřebovat.

Screenshot 2015-05-26 15.15.40.png

Discord (Windows, MAC OS, Android, iOS a prohlížeč) je jednou z těch novějších a mezi hráči her je ve velké oblibě – hlas i text, důraz právě na hry, vytváření skupin tak, aby to vyhovovalo právě hernímu prostředí. Někdo občas říká, že Discord je něco jako Slack. Recenze navíc zmiňují, že zprovoznit server pro Discord je velmi snadné (kdo něco takového dělal pro Ventrilo či TeamSpeak, tak asi moc dobře ví co je to za složitost), ale vadou může být, že ho nemůžete mít vlastní (tedy na vlastním počítači)

Skype (Windows, MAC, Linux, Android, iOS, Windows Phone, prohlížeč) je letitá klasika, která s bohužel proměnila v monstrum, které je navíc tak mohutně prokládané reklamami, že má k použitelnosti daleko. Ale na druhou stranu, když už se s někým spojíte, tak to pořád funguje dobře a spolehlivě.  Co ale ve Skype není (a v ostatních řešení je) jsou možnosti zprovoznění serveru a snadné existence týmů více lidí. Skype je přeci jenom hlavně 1:1 komunikace, byť nějaký ten skupinový chat zvládá.

TIP. Jak bezpečně a správně na video hovory (nejen) z domova?

TeamSpeak (Windows, Linux, Android, iOS) je letitá stálice, kde nejenom klientské software, ale také kompletní řešení pro provoz vašeho vlastního serveru. U TeamSpeaku se ještě můžete setkat s tím, že někde používají starší verzi (dvojkovou) místo aktuální (tedy TeamSpeak 3).

Ventrilo (Windows, Mac pouze) je také poněkud letitá záležitost, u které se navíc vývoj poněkud zastavil. Stejně jako TeamSpeak má serverové řešení, které ale musíte (také jako u TeamSpeaku) mít možnost někde provozovat sami. U Ventrila navíc platilo, že za serverové software bylo potřeba platit.

20130203212841!Mumble1.2.4snap.png

Mumble (Windows, Mac, Linux, iOS) může být zajímavé tím, že je Open Source a má jak klientské tak serverové řešení. Když vynecháme novější Discord, tak je to právě Mumble, které bylo v posledních letech poměrně pozitivně hodnocené.

TIP: V Jaké jsou alternativy pro Skype? Co použít pro telefonování a videotelefonování? najdete další chatovací aplikace, ale spíš takové, které umí hlasové a video telefonování. Ale nejsou tak ohleduplné, jako zdejší specializované aplikace.

Co ještě dodat

Co se potřeby serverů pro týmové komunikace týče, tak si je buď můžete provozovat sami na vlastním hostingu, nebo zvolit některé z dostupných hostingů určitého výše uvedeného komunikačního software. V případě Discordu je serverové řešení samostatně nedostupné, tam je vše v péči autorů Discordu (a prozatím poskytují tyto služby zadarmo).

Pokud se vydáte hrát nějaké ty MMO/PRG a tomu podobné, tak běžně u cechů (guild, společenství, atd) a dalších forem online skupin ve hrách narazíte na to, že mají nejenom weby a diskuzní fóra, ale právě také některý z výše uvedených programů (služeb) – ty jsou poté vyhrazeny právě pro členy. Budete-li hrát takových her více, tak je dost pravděpodobné, že se vám nakonec v počítači sejde více z výše uvedených programů (a ne, není dobré je chtít mít spuštěné všechny najednou).

A jedna poslední delší poznámka – všechny chatovací aplikace pro hry mají vždy některé poměrně zásadní důležitá omezení. Zejména taková, aby co nejméně zatěžovala počítač a také internetové připojení – v minulosti to bylo ne zcela snadno dosáhnutelné, ale časy se zlepšují (a počítače a internetové připojení taktéž). To jak dobré takové software je poznáte podle toho, jestli má vliv na hraní hry (hlavně fps, počty zobrazovaných snímků), ale také jak dobře slyšíte (a ostatní slyší vás). Mimo Skype najdete i podporu pro hry – možnost vidět kdo zrovna mluví v overlay „okně“ umístěném v herním okně, možnost nastavit klávesu, kterou podržíte, když chcete aby vás bylo slyšet (dost zásadní) a řadu dalších vychytávek.

TIP: Jaké dobré hry zdarma si pořídit (pro Windows) vám poradí v čem třeba právě tyhle programy můžete využít

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky