@365tipu

TIP#1587: Jak bezpečně a správně na video hovory (nejen) z domova?

Doba koronavirová je plná konferenčních video hovorů přes Skype, Zoom, Messenger, WhatsApp (a řadu dalších) a klade nové nároky na bezpečnost a ochranu soukromí. Jakkoliv se to nezdá, pouštíte si do (většinou) svého domova cizí jedince a je to tak trochu podobné tomu, jako kdybyste si je domů pozvali.

TIP: Jaké jsou alternativy pro Skype? Co použít pro telefonování a videotelefonování? Tady můžete začít pokud netušíte jak na video konference.

1) Dobře zvolte kam míří vaše kamera – není vhodné dalším lidem ukazovat vaši polovici rozvalenou na gauči ani děti hrající si na pozadí. Nehodí se ani ukazovat co vlastně máte doma za drahé vybavení. Ověřte si to ještě před tím, než do nějaké konference vstoupíte.

Rozmažte pozadí nebo nastavte falešné pozadí pokud to konferenční software umí. Bohužel to není příliš časté, ale třeba Zoom umožňuje nahrát si obrázek či video, který se použije jako pozadí – vaši hlavu do něj prostě vmontuje a nebude vidět nic co je za vámi.

2) Pokud nemusíte být vidět na obraze tak vypínejte kameru. Ochrání to nejen vaše okolí, ale šetří to i přenášená data. Video konference jsou stejně pořádaný pro to aby lidé spolu mohli mluvit a v potřebných případech se dívat na něco prezentovaného všem.

3) Pokuste se vyřešit ticho a klid po dobu vašeho hovoru. Možná to bude složitější a nebude se dařit, takže si předem nacvičte kde se vypíná mikrofon abyste nebyli slyšet. Zapínejte ho pouze v okamžiku kdy potřebujete mluvit. Pokud jste pořadatel videokonference, tak se naučte vypínat mikrofony účastníkům – opět to závisí na použitém software/aplikaci a může to jít plošně (vypnout všem) nebo i jednotlivě.

4) Velmi vhodné je abyste používali sluchátka a další lidé doma či okolo vás zbytečně neposlouchali vše co ve video konferenci zazní. Budete-li jenom pasivní účastník tak kombinace telefonu a sluchátek s mikrofonem (iPhone a AirPods například) je velmi šikovná.

TIP: Aplikace, software a tipy pro práci z domova i na dálku. Koronavirový speciál neřeší jenom video konference ale i řadu další činností

5) Pojistěte se, že vám někdo neucpe kompletně Internet a vaše konference se přeruší. Pokud máte v mobilu neomezený Internet je toto jedna z variant – domácí připojení bývají náchylná na zaplnění v okamžiku kdy někdo začne něco odesílat ven na různě asymetrických ADSL/VDSL linkách nebo přenášet zásadní množství dat v domácí síti.

6) Pořádáte-li video konferenci naučte se předem jak moderovat vstup nechtěných účastníků a jak nastavit vše tak, aby cizí lidé nemohli do konference vstoupit. Problémy tohoto druhu s aplikací Zoom dokonce přispěly k vzniku nového slova zoom bombing – vetřelci vstupují do veřejně dostupných video konferenci a posílají tam porno a další nevhodné věci. Vyzkoušejte si i případnou funkci čekáren (waiting room).

Vedle zoom bombingu může být rizikové i otevírání odkazů od účastníků konference. Zejména to platí ve veřejně či hromadně přístupných aktivitách.

7) Pokud video konference používají děti je čas s nimi zde uvedená pravidla probrat. Navíc je nutné je důkladně varovat před využitím videokonferenčních nástrojů pro spojení s neznámými lidmi – pedofilové, sexuální predátoři či zloději se již roky pohybují v chatech v Skype, Discordu, TeamSpeaku i uvnitř počítačových her. Nově se budou víc snažit působit i ve video konferenčním software – zcela jistě například nebudou chtít ukazovat obličej, ale nic nebrání tomu aby ukazovali někoho zcela jiného, než kdo ve skutečnosti jsou.

TIP: Jaké hlasově chatovací aplikace se používají pro hraní her?

8) Pozor na to, že většina zdarma použitelných nástrojů pro použití běžnými lidmi nemá k dispozici dostatek nástrojů pro ochranu – ve firmě byste měli používat placené firemní řešení

9) Pokud váš nástroj neumí přímo uživatelské účty a poslání pozvánek na jejich e-maily tak určitě k vstupu vyžadujte heslo a to účastníkům poskytněte. Hesla nemusí být až tak složitá jako pro klasické použití, ale 12345 opravdu není dobré heslo ani pro tento případ.

10) Zvací odkazy do konferencí nesdílejte na sociálních sítě a účastníky upozorněte, že to také nemají dělat. Vždy účastníky zvěte přímo – buď přes video konferenční software nebo posláním odkazů e-maily nebo privátním chatem.

11) Hlídejte si kdo může sdílet obrazovku a povolujte to pouze těm kdo to mají právě dělat a u kterých víte kdo jsou. Sdílení obrazovky je jednou z cest pro výše zmíněné obtěžování přes zoom bombing.

Pokud jste ten kdo bude sdílet tak si vše připravte předem a ideálně i vyzkoušejte. Potřebné prezentace a soubory je dobré mít na jednom místě před zahájením video konference. Jak sdílet (plochu, aplikaci, záložku v Chrome) se naučte také předem a vyzkoušejte si to. Vyzkoušet se to dá snadno, můžete si udělat malou video konferenci sám se sebou mezi počítačem a mobilem (stačí si založit ještě další účet pokud je to nutné).

TIP: Jaké chatovací aplikace jsou na výběr? Přes co posílat zprávy?

12) Video konferenci můžete uzamknout v okamžik, kdy jsou v ní všichni účastníci. Zjistěte si, zda to vaše software/aplikace umí.

13) Neukládejte záznamy z video konferenci pokud to není zásadně nutné. Pokud ukládáte, informujte o tom všechny účastníky.

Nespoléhejte se, že si záznam nemůže někdo nahrát. To že někdo spustí na telefonu nebo počítači záznam dění na obrazovce nepoznáte.  Pečlivě zvažujte co do video konference sdílíte a říkáte.

14) Pokud váš software umí automaticky odpovídat na volání tak tuto funkčnost rozhodně vypnout a volání vždy manuálně zvedat. Pokud chcete nechat aktivní, tak je potřeba nastavit mikrofon a kameru jako vypnuté.

TIP: Jak bezpečně používat Zoom je dlouhý přehled věcí, které musíte správně nastavit pro bezpečnější Zoom

15) Chcete-li mít jistotu že nic ve vašem počítači nezneužije kameru a mikrofon tak jedině stará známá obrana – kameru i mikrofon přelepit, zaslepit. O tom ale byla řeč už v Proč je dobré zakázat kameru na počítači. Nebo aspoň přelepit nálepkou

16) Není to až tak technického rázu, ale pohlídejte si oblečení. Sice nejste vidět celí a můžete tady sedět u počítače ve slipech, ale lehce se může stát, že budete muset vstát.  Ještě více to platí o dalších lidech v domácnosti. Mohou se objevit v záběru.

17) Poslední klasické upozornění – konferenční software/aplikace může obsahovat bezpečnostní chyby a je vhodné se ujistit, že používáte aktuální verzi.

TIP: ‣ Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže obsahuje řadu dalších návodů na bezpečnější Internet

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky