@365tipu

TIP#1696: Co dělat, když někdo má v Messengeru (či jiné aplikaci) vaše osobní fotografie či videa?

Jeden za starších dotazů zněl: ahoj! týpek má v messengeru moje fotografie, nemám se k nim fyzicky jak dostat, je nějaký způsob, jak bych mu je mohla odmazat?

Hodně častý problém, zejména když se někdo s někým rozejde a ten druhý samozřejmě má v chatovací aplikací (ale také v mobilu jako takovém) fotografie a videa, které by nejlépe mít neměl. Důvěrné, nahé a vůbec nevhodné. A hrozí riziko, zejména u nepříliš snadných rozchodů, že by je mohl nějak zneužít. Velmi často pro sextortion, tedy vydírání, ale také třeba prostě jenom tím, že je z pomsty zveřejní nebo pošle někomu dalšímu (Co je to Revenge Porn? Někdy též porno pomsta)

Špatná zpráva je, že nemáte žádnou snadnou šanci, jak se k fotografiím/videím v něčím mobilu či aplikaci dostat.

Můžete se pokusit ho přesvědčit ať vše smaže, ale u bouřlivých rozchodů to bude krajně nepravděpodobné.

Můžete se pokusit mu mobilní telefon sebrat a dostat se dovnitř a smazat je sami, ale stejně si až tak moc nepomůžete – může mít zálohy (třeba v Apple iCloudu) stejně jako už ty fotky mohl někde zveřejnit.

Můžete se pokusit na to jít soudně a domoci se toho, aby fotografie a videa předal a smazal. Může to vést k cíli, ale bude to trvat dlouhé měsíce až roky a bude to stát peníze. V průběhu té doby může s fotografiemi či videi udělat spoustu věcí.

Žádný způsob jak na dálku smazat vaše fotografie/videa z něčího mobilu, tabletu či počítače (či chatovací aplikace) neexistuje. Žádný provozovatel Messengeru (což je Facebook) vám nepomůže, spory neřeší.

TIP: Je bezpečné Facebooku či jiné sociální síti svěřovat hanbaté fotky? Důležité související čtení.

Pomoci se v zásadě prakticky nedovoláte ani pokud váš/vaše ex- ty fotografie/video pověsí na Facebook. Něco takového sice Facebook umožňuje nahlásit (Report a Privacy Violation), ale řešení (pokud se vůbec stane) bude trvat týdny až měsíce.

Pokud bychom byli ve filmu, tak byste si samozřejmě mohli najmout hackera, který by se vašemu/vaší ex- dostal do telefonu a počítače a postaral se nenápadně o úklid. S něčím takovým ale v reálu opravdu nepočítejte.

Pokud nechcete někdy v budoucnu něco takového řešit, tak nikdy nikomu své citlivé osobní fotografie ani videa nedávejte. Budete ale muset zajistit i to, aby si vás v nějaké choulostivější situaci nefotil ani nenatáčel. Nebude to jednoduché.

TIP: ‣ Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže je místo s řadou dalších tipů týkající se soukromí a bezpečnost

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky