@365tipu

TIP#230: Je bezpečné Facebooku či jiné sociální síti svěřovat hanbaté fotky?

Ve Spojených Státech mají poměrně dost problémy s něčím čemu říkají revenge porn, tedy zveřejňováním nahých, choulostivých, fotografií žen, které k tomu nedaly souhlas. Velmi často je zveřejní jejich bývalý partner, ale také někdo, kdo se prostě k jejich fotografiím dostal. Pověšení takových fotografií na Internet je navíc zásadní problém v tom, že je velmi obtížné docílit jejich stažení. A slovo revenge v tomto případě znamená pomsta, protože velmi často je něco takového akt pomsty od zhrzeného bývalého.

Problém je to značný, takže Spojené státy řeší otázku úprav legislativy, ale také to, že Google či Bing (a vyhledávače vůbec) by měly lépe chránit oběti. Protože pokud jsou něčí choulostivé fotografie snadno k nalezení, je to ještě horší. Celé tohle je způsobeno snadností jakou si můžeme pořídit jakoukoliv vlastní fotografii a poté ji někomu poslat. A také mylným přesvědčením, ze na Internetu lze mít soukromí.

V minulost na tohle mylné přesvědčení mnohokrát naletěli uživatel Snapchatu. Ten uživatelům sliboval, že fotografie co posílají se ukáže jenom na několik sekund a příjemce ji nebude moci uložit. Jenže, příjemce si ji uložit mohl, Snapchat ji dokonce ukládal v telefonu a vrcholem bylo to, že ze Snapchat hackeři získali přes 200 tisíc velmi soukromých fotografií a všechny je nahráli na Internet.

TIP: Průvodce soukromím na Facebooku zde na @365tipů shrnuje všechny tipy, které se týkají soukromí a Facebooku. Podobně Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže shrnuje tipy obecnější povahy.

Internet je veřejný prostor, žádné soukromí na něm není

Samozřejmě si můžete večer před spaním přes Facebook posílat lehce erotické fotografie. Realita je, že to dělá množství lidí (stejně jako dost nepochopitelně zaplavují Facebook fotkami svých dětí a krmí fotobanky pedofilů). Pokud něco takového děláte, tak ale počítejte s tím, že s vašim fotografiím může v zásadě kdokoliv dostat.

TIP: A hodně hodně související s tímto je téma Je bezpečné dávat na Facebook fotografie mých dětí? Na co bych měl/měla myslet?

Nezapomeňte na to, že zejména Facebook a jeho hlad po fotkách má jeden velmi zásadní důvod. Vytváření obrovské databáze fotografií na kterých jsou identifikovaní lidé. Facebook je tak dobrý, že jeho algoritmy jsou schopny rozpoznávat lidi na fotografiích už lépe, než to dokáži lidé samotní. Pomohli mu k tomu všichni, kdo jak šílení na fotografiích označují své přátele. Ale také to, želidé nahrávají své vlastní fotografie. Mánie selfie je v tomto ohledu pro Facebook velmi prospěšná.

Mimochodem, to poslední v seznamu výše, je dost častý problém. Viz třeba Čtyřicátník se vydával za dívku a mámil z dětí na webu erotické fotky nebo Mladík zneužil 47 dívek. Našel je na Facebooku, vydíral nahými fotkami. Právě ten poslední případ, navíc velmi čerstvý, je přesně ukázka toho jak to může fungovat. Seznámíte se na Facebooku s někým zcela skvělým, po nějaké to době mu pošlete nějaké ty erotické fotky a pak už se budete jenom divit a zoufat si. Až si to budete číst, tak možná budete těžce chápat, jak někdo může na něco takového naletět. Jak vidíte, naletělo jich skoro padesát a je otázka, o kolik více jich ve skutečnosti bylo.

TIP: V Proč je dobré zakázat kameru na počítači. Nebo aspoň přelepit nálepkou se dozvíte o dalším podstatném nebezpečí, kamerách na vašich počítačích. Na Internetu je možné najít seznamy veřejně dostupných kamer lidí, kteří ani neví, že se na ně někdo může dívat. Můžete tam najít záplavy videí natočených z kamery v počítači aniž by o tom natáčení věděli.

Co s tím tedy?

Nic. S tímhle vším se nic dělat nedá, lidé budou stále používat Facebook (Snapchat) pro posílání fotografií i věcí, které by nikdy něčemu takovému svěřit neměli. Pořád na to budou doplácet, ať už jde o revenge porn (mrkněte i do Co je to sextortion?) zmíněné na začátku, nebo prostě proto že někdo je někde neschopný (programátoři Facebooku) nebo příliš schopný (hackeři). Pořád si budou myslet, že když něco pošlou „jenom někomu“ nebo na to nalepí „jenom pro přátele“, tak to něco znamená.

Pokud máte děti, dávejte si velký pozor na to, aby věděly o tom, jak nebezpečný Internet může být, co za šmejdy mohou potkat na Facebooku. A také jaká rizika může přinést to, že někomu začnou posílat své erotické fotografie a prozrazovat detaily ze svého života. Pokud jste dospěli a děláte to, tak hodně štěstí. Užijte si to. Nebo možná začněte trochu přemýšlet a být opatrnější.

TIP: Co dělat, když někdo má v Messengeru (či jiné aplikaci) vaše osobní fotografie či videa?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky