@365tipu

TIP#087: Proč je dobré zakázat kameru na počítači. Nebo aspoň přelepit nálepkou

Jakkoliv to bude zdít divně, tak v tomto tipů pochválím každého, kdo neváhá a kameru na počítači či notebooku má pečlivě vypnutou,  ideálně přelepenou nálepkou. Protože takoví lidé sice pro některé z vás mohou působit paranoidně, ale ve skutečnosti vlastně vůbec nejsou. Kamera na počítači je bezpečnostní riziko. Zejména proto, že není roku aby se neobjevila nějaká možnost, jak právě tenhle kousek hardware zneužít.

Zneužití kamery je jednoduché. Ať už s pomocí nějaké chyby v nějakém software nebo podvržením potřebného software ji útočník na dálku aktivuje, aniž by oběť o zapnutí věděla. Pak může sledovat co oběť dělá, pokud je na počítači navíc mikrofon, tak i poslouchat co se děje v dosahu mikrofonu. Vše může samozřejmě zaznamenávat a zneužívat.

Kamera na počítači může být nebezpečná i při nechtěném aktivování, ponechání zapnuté nebo prostě v okamžiku, kdy máte u počítače děti. Ty se snadno nechají přesvědčit, zmanipulovat, k zapnutí kamery. Doba je navíc natolik zlá, že v ní dokonce najdete školy, které šmírovaly přes kamery své studenty. Zlá je i v tom, že kamery jsou bez rozdílu problematické ve Windows či v počítačích od Apple.

TIP: Jak bezpečně a správně na video hovory (nejen) z domova?

Kamery mají v oblibě i tajné služby a agentury, včetně zvědavců z FBI, kteří možnost aktivovat kamery na dálku bez vědomi oběti využívají využívají dlouhé roky. A kamery jsou zmiňovány i v dokumentech zveřejněných Snowdenem a ukazujících, že NSA má podle všeho přístup ke kamerám v iPhone i Blackberry.

Vynechme ale špióny, tajné služby a vládní agentury. Realita je ta, že do počítače můžete program ovládající vaši kameru dostat příliš snadno – je zde dostatek pomůcek, které k tomu může použít kdokoliv (ať je to třeba váš ex). Opakovaně se kamera dala zneužít přes chyby v Javě.

TIP: Co je to sextortion?

Proto co se kamer v počítačích, tabletech i mobilech týče – nevytvářejte příležitost. Pokud kameru nebudete používat a je odpojitelná, klidně ji odpojte. e-li kamera přímo součástí počítače (tedy notebook/laptopu), tak je možné ji zakázat v BIOSu nebo pomocí k ní patřícího software (což sice není zcela spolehlivé, ale pořád lepší než nic). Pokud to nejde, skutečně není nic divného na tom, že si na ní pořídíte samolepku.

Hodit se bude i Jak zjistit, že někdo cizí používá můj webcam (kameru na počítači, notebooku. mobilu či tabletu) a Jak zakázat kameru na MacBooku/Macu?

Poslední co je vhodné v této souvislost připomenout je, že se dost  hodí mít na počítači slušné antivirové software a antimalware prostředky. Něco na tohle téma najdete ve starších tipech : Jak odstranit z Windows malware, adware či bloatware a Antivirové programy jsou potřeba, ne že ne. A můžete je mít nadoma zadara.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky