@365tipu

TIP#1739: Jak zakázat kameru na MacBooku/Macu?

Zákaz webové kamery je jedno ze základních bezpečnostních opatření. Chrání proti šmírování přes kameru i její mikrofon. Vedle možnosti zakázat kameru v operačním systému je zde ale ještě vždy ona užitečná volba kameru i její mikrofon přelepit (lépe zakrýt, něčím lepivým byste ji matlat neměli). Kamerou připojenou přes USB můžete velmi snadno odpojit vytažením kabelu. U těch zabudovaných (MacBook) to ale možné není, tam se musíte spolehnout na software.

V Mac OS můžete od Cataliny snadno kameru zakázat v Předvolby Systému/System Preferences -> Zabezpečení a soukromí/Security & Privacy -> Soukromí/Privacy kde najdete vlevo položku Kamera/Camera. Můžete tak odebrat přístup ke kameře tam uvedeným aplikacím. Celé to totiž funguje tak, že pokud něco chce používat kameru, tak si o to musí požádat a vy to musíte povolit. Hned pod Kamera/Camera najdete Mikrofon/Microphone kde můžete udělat totéž.

Samostatně je ale ještě použití kamery v Safari. Takže si ho otevřete, vyberte Safari -> Předvolby/Preferences -> Webové stránky/Websites -> Kamera/Camera. Zde můžete ovlivnit jaké konkrétní weby mají přístup ke kameře – nastavení je v podobě Zeptat se/Ask, Zakázat/Deny a Povolit/Allow.  Dobrá cesta je nastavit Zeptat se/Ask (a totéž nastavit jako výchozí, vpravo dole v Při návštěvě jiných stránek).  Stejně jako ve výše uvedeném případě zde ještě najdete samostatnou volbu pro Mikrofon/Microphone.

Aplikace pro ochranu a hlídání

Alternativní možnost je použít některé z aplikací, které umí hlídat přístup ke kameře – nejznámější je OverSight od Objective-See, další možnosti třeba  Micro Snitch či Camera Guard

O věcech hlídajících přístupy ke kameře je řeč i v Jak zjistit, že někdo cizí používá můj webcam (kameru na počítači, notebooku. mobilu či tabletu) a pořídit si je může být docela dost dobrý nápad i když kameru zakážete.

Starší verze Mac OS

V dřívějších verzích Mac OS tohle není dostupné a kameru je nutné zakazovat poměrně složitým postupem. Ten navíc musíte začít v Recovery režimu ve kterém zakážete SIP (System Integrity Protection) příkazem „csrutil disable“ a po návratu do normálního režimu opět v Terminalu musíte změnit práva u několika souborů

sudo chmod a-r /System/Library/Frameworks/CoreMediaIO.framework/Versions/A/Resources/VDC.plugin/Contents/MacOS/VDC

sudo chmod a-r /System/Library/PrivateFrameworks/CoreMediaIOServicesPrivate.framework/Versions/A/Resources/AVC.plugin/Contents/MacOS/AVC

sudo chmod a-r /System/Library/QuickTime/QuickTimeUSBVDCDigitizer.component/Contents/MacOS/QuickTimeUSBVDCDigitizer

sudo chmod a-r /Library/CoreMediaIO/Plug-Ins/DAL/AppleCamera.plugin/Contents/MacOS/AppleCamera

sudo chmod a-r /Library/CoreMediaIO/Plug-Ins/FCP-DAL/AppleCamera.plugin/Contents/MacOS/AppleCamera

Až tohle provedete, tak opět restartujte do Recovery režimu a v Terminulu použijte „csrutitl enable“

Budete-li chtít systém uvést do původního stavu, tak vás čeká totéž. Jen místo „a-r“ ve výše uvedených příkazech použijete „a+r“.

TIP: Tipy a triky na ochranu soukromí najdete v ‣ Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky