TIP#1049: Jak zjistit, že někdo cizí používá můj webcam (kameru na počítači, notebooku. mobilu či tabletu)

Už jsme tu řešili, Proč je dobré zakázat kameru na počítači. Nebo aspoň přelepit nálepkou. Jedno z hodně dobrých bezpečnostních opatření, protože nikdy nevíte, kdo cizí se ke kameře (ale pozor, také k jejímu mikrofonu) dostane a bude vás šmírovat. Hodit se vám bude pár programů, které vás mohou varovat, když se něco takového stane.

Pro WindowsWho Stalks My Cam (WSMC). Dělá to co potřebujete, tedy v okamžiku, kdy se nějaký program pokusí použít kameru v počítači, tak zobrazí varování a můžete reagovat zákazem. Dozvíte se i jaký proces (program) se o to pokouší, takže se můžete podívat o co jde a případně řešit odinstalaci nebo zavirovaný počítač. WSMC můžete nastavit i tak, aby okamžitě proces odstřelil – hodí se pro případ, že necháváte doma či v práci zapnutí počítač (notebook) a nejste u něj.  Někdy v roce 2018 v tichosti a bez náhrady zmizelo. A nevypadá to, že by existovala nějaká náhrada.

POZNÁMKA: Nespoléhejte se na to, že světélko na kameře svítí, když se kamera používá. Tohle vůbec neplatí, když vaši kameru používá někdo se škodlivými úmysly.

Pro MACMicro Snitch. OverSight či Camera Guard. Fungují stejně jako předchozí, posledně jmenovaný, ale navíc třeba umí (v placené verzi) detekovat a  blokovat použití mikrofonu. Dříve dostupný Little Flocker se mimochodem mezitím proměnil v F-Secure XFence. Mrkněte i do Jak zakázat kameru na MacBooku/Macu?

Pro iOS se teoreticky můžete spolehnout na to, že je zde podstatně obtížnější se dostat ke kameře a mikrofonu, ale to nezabrání tomu, že si „ochotně“ do systému pustíte něco, co má vedlejší úmysly.  Řešení bohužel pro něco takového není, zde si nemůžete pořídit nic co by fungovalo jako výše uvedené software pro počítače. Jediné co tady můžete (a měli byste) dělat je, že si prověříte, které aplikace mají přístup ke kameře/mikrofonu – tam kde si nejste jisti, můžete přístup odebrat.

Pro Android – jediná reálná a opravdu fungující možnost jak na Androidu mít něco co dokáže spolehlivě detekovat použití kamery/mikrofonu by byla mít rootované zařízení. V novějších verzích Androidu se je možné „ptát“ v API na dostupnost kamery – je dost dobře možné, že třeba  CameraMicAlert využívá právě to – je to ale placená aplikace, takže nemohu posloužit tím, zda opravdu funguje či nikoliv. Další možnou alternativou je D-Vasive Anti-Spy. Ani  zde nezapomínejte, že je možné si hlídat si čemu jste dali přístup.

TIP: Bezpečnosti a soukromí se týká zdejší ‣ Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže