@365tipu

TIP#045: Antivirové programy jsou potřeba, ne že ne. A můžete je mít nadoma zadara.

Je to takové divné psát tip, který je prostě tak zřejmý. Pokud používáte Windows, tak stále platí, že potřebujete antivirové programy. Jakkoli se v osmičkových oknech leccos zlepšilo, dnešní antiviry vás nejčastěji ochrání před vlastní blbostí – zabrání vám totiž ve spuštění něčeho, co byste vůbec spustit neměli.

Pokud používáte něco jiného než Windows, tak samozřejmě tenhle tip víceméně ignorujte. Pro Linux či MAC to s antivirovými programy vůbec nemusíte brát moc vážně. Pro Android už vůbec ne, protože tam jsou antivirové programy jenom oblbovátko na důvěřivé lidi. A pro iPhone/iPad zatím ani snad žádné nejsou, natož aby byly potřeba.

Co tedy s těmi antivirovými programy pro Windows? Především, můžete stále ještě zkusit jít cestou Microsoft Security Essentials, což je přímo součást Woken (v novějších coby Windows Defender). Nečekejte toho ale moc, tohle není plné antivirové řešení a u Microsoftu už určitě nemá prioritu a změnilo se to až s příchodem Windows Defender varianty, takže ve Windows 10 zcela určitě vhodné řešení.

TIP: Windows Defender ve Windows 10 Fall Creators Update umí ochranu proti exploitům tedy to co bylo dříve možné s Microsoft EMET.

ZADARA: Bitdefender Free Edition je jedna z možností, kam se vydat, pokud si nechcete antivirus rovnou koupit. A samozřejmě ideálně pokud máte ty Windows, o kterých je řeč.

Sophos Anti-Virus je nejenom dobrá volba pro Windows, ale řekl bych, že se může hodit i pro ten MAC. A není pravdou, že byste se na Macu mohli plně bez antiviru obejít. Z webu Sophosu budete poněkud zmatení a zdarma má nejspíš dostupnou pouze zkušební verzi (30 dní).

ZADARA:  ClamAV je antivirové řešení, které je open source, což znamená i to, že je zadarmo. Pokud mě paměť neklame, má třeba i užitečné „portable“ podoby, tedy něco co můžete použít i bez instalace. Z čehož mimochodem plyne, že to není klasický „rezidentní“ antivirus.

TIP: Jak fungují vyděračské e-maily uvádějící, že mají mé heslo a ovládají můj počítač? Mám nějak reagovat?

ZADARA: Avast!  je další možná užitečný volba a pro základní (zejména tedy domácí) použití má zdarma dostupnou verzi. A hezké na něm je, že je to česká firma.

ZADARA:  Avira  taky nakonec začíná na „A“ a můžete chtít vyzkoušet. Je prostě zadarmo, což může být docela lákavé. Mimochodem nezapomeňte, že není možné mít v jednom počítači víc antivirových programů, potlučou se.

kaspersky-panel

Dlouhou dobu jsem používal plný (placený) Kaspersky Internet Seecurity a byl s ním spokojený. Za řadu měsíců používání se choval chaoticky pouze dvakrát, nic zlého nezpůsobil a  hlavně, několikrát našel virus schovávající se ve webových stránkách. A samozřejmě odchytil i USB klíčenku, kterou stihl zavirovat někdo z účastníků mých školení, když z ní stahoval prezentaci. Kaspersky verzi zdarma nemají, ale můžete je aspoň měsíc zkoušet.  S příchodem Windows 10 nechávám vše na zabudovaném antiviru od Microsoftu.

ZADARA:  AVG má zdarma dostupnou verzi pro domácnost, takže pokud jste si stále nevybrali….

TIP: V Mohu věřit nápisu: Tento email byl odeslán z počítače bez virů, chráněného programem XY? o jednom stále existujícím nešvaru antivirových programů.

ESET má pouze klasickou 30 denní zkušební verzi. Ale i takovéto věci jsou dobré, můžete je třeba použít v momentu, kdy někomu chcete zkontrolovat počítač. Stejně tak tu najdete extra licenční podmínky pro domácnost – například  v tom, že za lepší cenu získáte antivir pro víc počítačů. A Dan Selucký mne správně upozornil na ESET Online Scanner, ten se neinstaluje, ale dá se použít z prohlížeče ke kontrole počítače.

Trustport je mimochodem taky česká firma a jakkoliv to nevypadá na verzi zdarma, je tu také 30 denní trial.

Vedle antivirů byste ale ještě měli pořídit něco co vás ochrání proti malware – tady asi ideálně malwarebytes nebo ZADARA: AdwCleaner. Vtip je totiž v tom, že antivirové programy adware, malware a tomu podobná zvířátka spíš ignorují. A vy byste neměli. Ale více na téma antimalware v Jak odstranit z Windows malware, adware či bloatware kde jsou i další tipy na konkrétní software.

TIP: V Jaké antivirové programy pořídit pro Linux? A je to vůbec potřeba? najdete vše podstatné o antivirech pro Linux. Pokud máte Mac tak viz Mac OS a antivirus? Potřebujete ho? Jaké antiviry pro Mac jsou dostupné?

Hodit se ještě může zda Je bezpečné přesunout soubory ze zavirovaného počítače do nového počítače? a Mám si pořídit placený antivir? Stačí ty zdarma?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky