@365tipu

TIP#1673: Mac OS a antivirus? Potřebujete ho? Jaké antiviry pro Mac jsou dostupné?

Ochrana proti virům a malware je extrémně důležitá ve Windows. To už snad za ty roky víme a nakonec to velmi dobře ví i Microsoft, takže součástí Windows je už chvíli Microsoft/Windows Defender. Slušný antiviru, který samozřejmě můžete nahradit nějakým jiným, pokročilejším. Řeč už o antivirových programe (pro Windows zejména) je v  Antivirové programy jsou potřeba, ne že ne. A můžete je mít nadoma zadara.

Virů či malware pro Mac OS neexistuje tolik jako pro Windows. Je to dáno samotnou platformou (je komplikovanější pro existenci virů), ale ze všeho nejvíc nedostatečnými počty uživatelů (v porovnání s Windows). Nenechte se ale mýlit, už řadu let viry i malware pro Mac existují a některé z nich umí i věci, které rozhodně nechcete aby uměly – například se dostat k heslům nebo k platebním údajům. Jinak mají viry na Mac OS stejné mechanismy a triky jako ve Windows.

Chytit virus na Mac OS je složitější, není zde tolik cest jak je do počítače/notebooku dostat bez nutnosti zapojit uživatele. S vašim vlastním přičiněním ale můžete do počítače dostat cokoliv – stačí když prostě schválite spuštění či instalaci.

TIP: V Je pro iPhone/iPad potřeba antivirus? zjistíte jak je to s viry a antiviry pro iOS. V Potřebujete antivir na mobilním telefonu? Fungují vůbec? je užitečné čtení o virech na mobilu a také tipy na antivirové aplikace pro Android.

Bez antivirového programu se na Mac počítači či MacBooku dobře obejdete pokud se budete chovat bezpečně, nepořizovat si věci z podivných zdrojů. Byť i to může být trochu nejisté, v posledních rocích se objevuje malware/adware připojené ke klasickým programům/aplikacím – do počítače se dostane spolu s nimi aniž byste o tom tušili. Stejné schéma jako ve Windows – autoři si „přivydělávají“ tím, že vám do počítače dostanou smetí.

Antivirové programy pro Mac naštěstí mohou počítač opravdu aktivně chránit, ne jako je tou na mobilních telefonech. Vedle detekce virů tak řeší i ochranu před věcmi na webu, dokáží detekovat a zastavit (některé) ransomware, často obsahují i detekci virů pro Windows – hodí se to pokud používáte na Macu nějakou virtualizaci.

Některé z antivirů umí i dětskou ochranu, tedy nejčastěji webové filtry. v některých najdete přibalené VPN, většinou ale dost omezené, zbytečné a snažící se vás přimět koupit plnou podobu. Zdarma dostupné verze umí hodně obtěžovat s reklamou na plnou podobu antiviru, jak jinak.  Poměrně zbytečné jsou i různé formy cloudového zálohování, na to si pořiďte něco lepšího a specializovaného.

Hodně se bude lišit vliv na váš počítače – zejména v okamžiku plného prohledávání systému, tam se jednotlivé antiviry hodně liší v zatížení a rychlosti. Mírně se mohou lišit i v celkovém (real-time) zatížení.

Buzdete-li si kupovat, tak zpravidla je možné na první rok získat výrazně lepší cenu (až 60% slevy) a včas zrušit obnovení, kdy by vám už naúčtovali cenu plnou. Nic nebrání pro další rok zkusit jiný placený antiviru – cenově jsou všechny zhruba okolo 1000 Kč na rok.

TIP: Mám si pořídit placený antivir? Stačí ty zdarma? U Mac OS mimochodem trochu komplikované tím, že tady je víc zvykem za všechno platit.

Jaké antivirové programy pro Mac OS

Bitdefender Antivirus for Mac patři jako ostatní věci od Bitdefenderu k těm lepším variantám. Jediné co v něm vlastně nenajdete je firewall. Můžete ho používat zdarma (má Free verzi i pro Mac OS) nebo si pořídit placenou verzi. Stahujte z Mac App Store nebo přímo Virus Scanner for Mac. Plná verze Bitdefender PREMIUM SECURITY vyjde na zhruba 2000 Kč ročně. V řadě testů bývá uváděný jako nejlepší antivirové software pro Mac.

Malwarebytes, známé z Windows, má MALWAREBYTES FOR MAC použitelné zdarma a schopnější Premium verzi. Osobně Malwarebytes používám dlouhé roky pro Windows jako další pomůcku ke klasickému Defenderu. Není potřeba mít plnou verzi s ochranou v reálném čase ale hodně se hodí jednou za čas udělat kompletní kontrolu systému. Pokud nevíte s čím začít, tak Malwarebytes je dobrá cesta – stačí zdarma dostupná podoba a jednou za čas ručně spouštět scan.

Kaspersky Internet Security for Mac má také zkušební verzi zdarma a ročně vyjde na necelu tisícovku (pro jedno zařízení). Podle řady testů rozhodně dobrá volba. V porování s předchozím je zmiňovíána jen jedna nevýhoda, vyšší zatížení systému.

TIP: Instalace antiviru na Mac OS bude klasický opruz v podobě několika nutných povolení k tomu aby mohl fungovat. Ale to už snad znáte.

Norton 360 v Deluxe či Standard podobě má také Mac verzi, případně můžete zkusit Norton Antivirus Plus. (běžná cena 1099 Kč, ale na první rok za 399 Kč). V Deluxe najdete i takové ty zbytečnosti jako zálohování do cloudu (50 GB kapacita). Od Standard verze umí hlídat i využití kamery a i základní verze (Plus) obsahuje i firewall.  Stejně jako dva předchůdci, i Norton je zmiňován jako dobrá volba. Za jednu cenu máte každopádně licenci i pro další platformy.

Avast Premium Security vyjde také zhruba na tisícovku ročně (pro jeden počítač). Za 1300 Kč ročně až pro deset zařízení – může se hodit pokud potřebujete antivirus pro Mac, PC i Android.  Pokud chcete zdarma dostupnou podobu tak viz Avast Free Mac Security – podle testů nejlepší varianta pokud hledáte zdarma dostupný antivir.

Sophos má pro domácnost zdarma dostupný Sophos Home Free a k placenou Premium verzi (opět za zhruba 1000 Kč na rok). Hodí se ochrana kamery a v ceně je deset zařízení (MAC či Windows).

Trend Micro Antivirus for Mac vyjde také na zhruba tisícovku ročně.

Stará známa Avira má zdarma dostupný Avira Free Antivirus for Mac. Kde nezbývá než doufat, že to nebude podobné crapware jako verze pro Windows.

TIP: Antivirové programy existují i pro Linux. Nejsou tolik potřeba, ale v některých případech je určitě dobré je mít. Přehled najdete v Jaké antivirové programy pořídit pro Linux? A je to vůbec potřeba?

ClamXAV je scanner, antivirový program co hledá viry, chybí všechny další extra vychytávky. Free zkušební verze, 750 Kč na rok (jako všechny ceny jde o cenu pro domácnost). 

ESET Cyber Securtiy for Mac  vyjde na zhruba 700 Kč ročně a k dispozici je zkušební verze.

Nechybí ani AVG s AVG Antivirus pro Mac dosptupným zdarma a vylepšenou placenou verzi AVG Internet Security (1349 Kč za rok).

Výhoda Malwarebytes oproti klasickým antivirům je i hledání PUP (Potenciálně nechtěných programů)

Další možnosti?

TIP: Další tipy a triky pro MacOS najdete v 💻 Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky