TIP593: Potřebujete antivir na mobilním telefonu? Fungují vůbec?

Tento tip se rozhodně nebude líbit těm, kdo „antiviry“ pro mobilní telefony vytvářejí. Už tím, že „antiviry“ v uvozovkách naznačují, že to s antivirovou ochranou v mobilních telefonech je problematické. Reálně totiž neexistuje. Žádný z antivirových programů pro mobilní telefon vás nebude chránit tak, jak to dělají antiviry v počítačích. A to už víme, že ani v počítačích to není ideální.

Pokud si pořídíte antivir pro mobilní telefon, tak můžete získat jednu užitečnou věc, varování pro případ, že si budete chtít stáhnout něco, co je známo jako závadné. Což má ale ten jeden zásadní háček, že se o tom dozvíte pozdě a většinou už jste se nechali nachytat a škoda je způsobená. Získáte (u některých řešení) varování v okamžiku, kdy si chcete nainstalovat něco, co vyžaduje nadměrná a riziková práva.

Nečekejte, že antivirus pro mobil dokáže analyzovat kód aplikací tak, jak to dělají antiviry na počítačích. Už vůbec nečekejte, že budou moci odhalit něco, co opravdu napadlo váš telefon a obešlo tam přítomné ochrany. K podobným věcem totiž nemají mobilní antiviry přístup.

TIP: Mohu věřit nápisu: Tento email byl odeslán z počítače bez virů, chráněného programem XY? vám ukáže, kterým antivirovým programům rozhodně nedůvěřovat. Poznáte je třeba právě podle toho, že e-maily uživatelů zneužívají pro reklamu, která je navíc fatálně nebezpečná.

Některé z mobilních antivirů vám nabídnou zálohování, možnost smazat telefon na dálku, ale tady je také nutné zdůraznit, že to není nic, co by nebylo dostupné v běžné výbavě mobilního telefonu. Celé je to takové klasické vyvolávání strachu (FUD) a matení uživatelů. Zejména proto, že viry na mobilních telefonech nejsou to zásadní nebezpečí, tím jsou aplikace, které vám vykradou kontakty, začnou utrácet peníze přes posílání SMS či budou dělat jiné škodlivé věci. Mobilní antivirus je objeví, ale až dlouho poté co se objeví „na trhu“. A jenom tím, že je dokáže detekovat jako konkrétní aplikaci.

Co navíc, do iPhone malware či virus prakticky dostat nejde, jedině ho rootnout nebo tam nějak jinak dostat věci, které se tam normálně dostat nemohou. Podobné je to u Google, kde malware a viry pořídíte hlavně mimo Google Play (byť tady je potřeba dodat, že i do Google Play se různé škodlivé aplikace už mnohokrát dostaly, ale ani App Store v tomto ohledu není 100% bezpečný) a něco takového je nutné dělat vědomě. U Google Play (Androidu) je navíc nutné dodat, že základní funkčnost antiviru (tedy prohledávání na škodlivé věci) najdete už přímo v telefonu (ale pozor, ne v těch starších).

TIP: Od napsání Antivirové aplikace na Androidu nemohou odstranit viry (leden 2014) se toho opravdu v tomto ohledu mnoho nezměnilo. Proto také „antiviry“ pro mobilní telefony dělají všechno možné jiné, než antivirovou ochranu. Sami jejich tvůrci to moc dobře vědí a nic jiného jim nezbývá.

Mobilní antivirus ano či ne?

Lze-li to nějak snadno shrnout, tak nainstalovat si mobilní antivirus neuškodí, ale také vám to bezpečí před malware, adware či viry nijak extra nezajistí. Zálohování, ochranu před ukradením, vzdálená mazání a sledování můžete mít jako běžnou součást vašeho mobilu, byť variantní řešení poskytnuté mobilní antivirem může být pokročilejší (a nebo také ne).

Pokud se rozhodnete ho nainstalovat, tak počítejte s tím, že bude zabírat paměť, bude spotřebovávat procesorový čas a bude ovlivňovat výdrž baterie. A jako každý antivirus vám bude čas od času tvrdit, že našel něco nebezpečného, ač to vůbec nebezpečné není. V některých případech navíc bude stát peníze, což je něco, u čeho není moc jisté, jestli je skutečně vhodné podstupovat.

Doporučení? Pokud si myslíte, že vám mobilní antivirus pomůže, tak si ho pořiďte. Ideálně takový, který je zadarmo a který má dobré AV-Test výsledky. Ty pro Android srovnávají například v Top 5 Android security apps: Do they protect you? a můžete se tam inspirovat. Neuškodí, když bude mít nějaké dobré nadstavbové funkce, ale ne ty co vám už nabízí samotný operační systém. Stejně dobře ale uděláte, pokud si nic takového nepořídíte a budete se chovat na mobilu zodpovědně a bezpečně. Konkrétní tipy na anti-malware pro váš Android najdete v Jak ověřit, jestli v Androidu nemám nějaké malware či adware?

Na jednu věci si ale dejte opravdu pozor – na řadu falešných „antivirů“ a „bezpečnostních programů“, které jsou ve skutečnosti malware, adware či prostě crapware. A jak plyne z Dvě třetiny antivirů pro Android jsou podvod vyhnout se musíte i antivirům co ve skutečnosti žádné antiviry nejsou.

Hodit se ještě může Mám si pořídit placený antivir? Stačí ty zdarma?

TIP: V Jak vlastně mohu chytit do počítače virus, malware či adware? A jak ho nechytit? najdete případně dobré pokračovací čtení na téma virů, malware i adware.