@365tipu

TIP#376: Mohu věřit nápisu: Tento email byl odeslán z počítače bez virů, chráněného programem XY?

Když před mnoha  a mnoha lety některé antivirové programy začaly s kontrolou e-mailů, tak měl někdo fantastický nápad do patičky odesílaného mailu přidat, že e-mail prošel kontrolou a nejsou v něm viry. Takové to Tento email byl odeslán z počítače bez virů, chráněného programem XY. Je to podivné, ale jsou stále lidé, kteří tuhle nesmyslnou (a hlavně i dost nebezpečnou) věc stále nechávají aktivní. A kupodivu jsou antivirové firmy, které něco takového stále v antivirovém programu mají.

Odpověď na otázku z titulku tohoto tipu je, věřit nemůžete, v žádném případě. Důvodů je několik, ale ten nejjednodušší je, že pokud bude chtít někdo udělat virus šířící se e-mailem, tak přesně tenhle text na konec mailu s virem přidá. Říká se tomu sociální inženýrství. A pokud jste si pořídili antivir pro počítač, který tam něco takového přidává, tak napište jeho výrobci ostré připomenutí, že jsou nezodpovědní. A zeptejte se jich, jestli jejich antivir je také taková mizérie, jako tenhle přidávaný nebezpečný nápis.

Druhý důvod proč to nikdy nemůže být pravda je ten, že kontrola antivirem při odeslání neznamená, že se mu podařilo přiložený virus odhalit. Může to být virus nový a pro antivirus neznámý. Může to být ale virus vyhotovený právě příjemci na míru. Být útočníkem, tak udělám přesně totéž. Prostě tam napíšu „Tento email byl odeslán z počítače bez virů, chráněného programem Avast“ (ano, bohužel, jeden z tvůrců antivirů kdo tohle dělá je třeba právě Avast).

Třetí důvod? Jednoduchý, nikdy nevíte, jestli se k e-mailu nepřidalo něco nebezpečného cestou. To, že je odesílající počítač (možná) bez virů, neznamená vůbec nic.

TIP: K virům a antivirům tu máme několik důležitých či užitečných tipů.  Třeba Jak mohu ověřit soubor, jestli v něm není virus?, Jak vlastně mohu chytit do počítače virus, malware či adware? A jak ho nechytit? a hlavně Antivirové programy jsou potřeba, ne že ne. A můžete je mít nadoma zadara.

Čtvrtý důvod, Alibismus antivororé společnosti s touto hláškou. Všimněte si, oni neříkají, že e-mail a jeho přílohy jsou bez virů a bezpečné. Oni jen říkají, že odesílající počítač byl bez virů., Dělají to proto, že takhle je nikdo za přiložený virus nemůže zažalovat. Ale také proto, že tohle všechno je jen vychytralý a otravný marketing. U kterého si raději ani nepředstavovat kolik terabajtů zbytečných dat se za ty roky přeneslo v automaticky doplňovaných mailech.

Možný pátý důvod? Malware, adware, crapware je něco, co antivirové programy stále běžně ignorují. Jeden ze zásadních problémů, proč je běžně možné narazit na počítač s Windows narvaný vyskakujícími okny a podivnými věcmi. Podobné věci se také šíří e-maily, stejně tak jako vám něco takového může poslat někdo z vašich známých v dobré víře, že to co si někde stáhl, je vlastně bezpečné.

Shrnuto a podtrženo?

Pokud narazíte na člověka, který v e-mailech posílá v patičce podobné nesmysly, zkuste ho upozornit, že dělá něco krajně nevhodného a měl by si to vypnout. Pokud narazíte na antivirové software, které v roce 2016 stále takto zneužívá své uživatele pro marketing, tak jim napište, co si o tom myslíte a požádejte je, ať to přestanou dělat. Což se sice hned tak nestane, ale pokud jim to nebudou jejich uživatelé omlacovat o hlavu, tak se to nestane nikdy. To nejpodstatnější? Je to bezcenný kus textu, který nemá žádný reálný význam.

TIP: Jaký smysl má na konec e-mailu dávat taková ta upozornění pro příjemce? Tyhle dodatky na konci jsou na tom stejně. Také bezcenný kus textu

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky