@365tipu

TIP#732: Pomůže mi více antivirů v počítači?

Věci okolo antivirů tu řeší několik poměrně zásadních tipů – pro mobilní telefony Potřebujete antivir na mobilním telefonu? Fungují vůbec?. Pro počítače a obecně Antivirové programy jsou potřeba, ne že ne. Hodit se může i Jak mohu ověřit soubor, jestli v něm není virus?. Jednu věc je ale vhodné probrat samostatně. Patří tak trochu mezi mýty a pověry týkající se antivirů.

Existuje hodně lidí, kteří věří, že pro Windows žádný antivirus nepotřebují. Možná se dokáží velmi vyvarovat všemu co je uvedeno v tipu Jak vlastně mohu chytit do počítače virus, malware či adware? A jak ho nechytit?, ale osobně vím s jistotou, že je velmi jednoduché chytit něco, co by rozumně fungující antivirový program mohl zastavit. Záměrně říkám, že mohl. Spolehnutí, stoprocentní na antivir nikdy nebude. Takže pokud jde o mýty okolo virů, tak dva první zní, že „antivirový program spolehlivě a vždy ochrání“ a „bez antivirového programu jsem v bezpečí, stačí se umět chovat“.

Třetí mýtus, dokonce dost nebezpečný je ten, který vede lidi k používání více antivirových programů. Jedna z věcí, která vám může přinést kupu problémů – pomalý počítač, padající programy, antiviry se peroucí navzájem. To nejpodstatnější vám to ale rozhodně nepřinese, tedy násobnou bezpečnost.

Windows Defender, tedy antivirus co je přímo ve WIndows umí od desátých Windows existovat společně s dalším antivirem. Ale to hlavně proto, že se vypne a neplete do cesty. Případně se zapíná jenom v okamžiku, kdy chce udělat prohlédání počítače. Pokud by zůstal rezidentní a zároveň s ním by byl rezidentní další antivirus, dobře by to nedopadlo.

To rezidentní je podstatné, protože v počítači můžete mít víc antivirových programů, ale jenom jeden by měl být rezidentní (tedy běžící stále) a ostatní  můžete mít pro prohledávání/kontrolu disku. Nejčastěji to bude tak, že si pořídíte nějaký ten antivirus a k němu něco na prohledávání počítače na malware a adware (na tohle téma je tu jeden velmi dobrý a podstatný tip Jak odstranit z Windows malware, adware či bloatware a také co to je bloatware).

Některé z anti-malware prostředku budou také rezidentní. Zpravidla ale nejsou tak „agresivní“ jako antivirové programy (věc o které by se toho dalo napsat hodně a málokdo z uživatelů tuší). Ve finále to prostě zkusíte a uvidíte, pokud se váš počítač po instalaci dvou takovýchto programů (antiviru a k tomu nějaké to antimalware) nechová divně, tak můžete v klidu nechat oba. Pokud se nesnášejí, tak to nejspíš snadno poznáte.

PS: Pokud se ptáte jaký že antivirus tedy používat? Osobně jsem zůstal u Windows Defender řešení.

PPS: Výše popsané se hlavně týká Windows, v Linuxu či OS X je situace poněkud jiná. Byť už ani tam nelze říci, že viry a malware pro tyhle platformy neexistují.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky