@365tipu

TIP#1130: Co je to bloatware?

Pokud jste si někdy v životě pořídili Windows nebo Android, tak je velmi jisté, že bloatware důvěrně znáte. V Linuxu se s ním prakticky nesetkáte, u Apple je bloatware kousků ve vašem telefonu či tabletu podstatně méně. Byť i tam se zbytečné předinstalované software a aplikace také najdou (a v minulosti je nebylo možné odstranit).

Bloatware je prostě to vše co vám výrobce telefonu, tabletu, notebooku či počítače nadělil. Nejvíce bývají tímto zlozvykem postiženy počítače a tablety s Windows, běžné je to u některých výrobců Androidu. Poprvé zapnete vaše zařízení abyste zjistili, že je narvané nesmysly. Hry, různorodé aplikace, které jste vůbec nechtěli, antivirové programy které je nejlepší rovnou vyhodit a pořídit si reálné (nebo ve Windows ponechat ten od Microsoftu), zkušební verze čehosi, co nikdy používat nebudete. Je běžné, že tohle smetí zabírá desítky až stovky megabajtů zbytečného prostoru, v některých případech se může i spouštět a požírat paměť a procesor.

TIP: Pro Windows se bude hodit Jak se ve Windows 10 zbavit předinstalovaných aplikací

Charakteristické pro bloatware je i to, že bývá obtížné odstranitelné. Někdy to není možné vůbec, někdy se tomu brání. Ve Windows je charakteristické, že když si odstraníte ty kupy zbytečných her, tak vám je po určité době stejně Microsoft vrátí zpět. O tom jak bloatware odstraňovat je řeč v tipu Jak odstranit z Windows malware, adware či bloatware

Výrobci „železa“ tam tyhle věci mimochodem jenom velmi málokdy dávají, protože by to snad bylo užitečné. Důvod je v drtivé většině ten, že za to dostávají zaplaceno. Tvůrci bloatware totiž doufají, že uživatel si pořídí jejich software, nejlépe v placené verzi.

Jeden ze zásadní vedlejších efektů existence bloatware v počítači je i to, že se pomaleji spouští – je běžné, že bloatware se aktivuje při spuštění počítače. O to větší důvod je se o tyhle věci postarat odstraněním.

Bloatware ovlivní i vypínání počítače a u tabletů a notebooků má vliv i na výdrž baterie. Některé analýzy říkají, že bloatware vám sežere až skoro půl hodiny baterky.

Vedle záplavy programů na zkoušku (trialware) se do bloatware běžně řadí i různorodé utility a „užitečně aplikace“. Výrobci hardware běžně přibalují různorodé software, které má nějakou funkčnost – nesoucí zpravidla i jejich jméno. Něco co lze ještě chápat, protože může jít třeba o cestu jak kontaktovat zákaznickou podporu. Běžné bývá třeba přibalení software na střih a přehrávání videa (Cyberlink Media Suite) nebo přehrávače/vypalovačky CD/DVD (PowerDVD, Nero).  Všechno zbytečně, protože pokud to budete potřebovat, tak si to stáhnete.

Ještě horší variantou bývá to, že výrobci přibalují do svého železa klasické adware. Smutný rekord tady drží Lenovo, které do svých počítačů dávalo Superfish, který vedle funkčnosti jako adware obsahoval i závažnou bezpečnostní chybu a ohrožoval uživatele.

Bloatware je ta i zásadní bezpečnostní riziko. Velmi často jde o mizerně napsané programy, málokdy dochází k jejich aktualizaci a opravám.

Zbavit se bloatware bývá často velmi těžké, trochu je o tom řeč už ve výše zmíněném Jak odstranit z Windows malware, adware či bloatware a Jak se zbavit bloatware? se věnuje jenom tomu jak si bloatware nepořídit a jak se ho zbavit.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky