@365tipu

TIP#504: Kde stahovat freeware a shareware? A jak se nespálit

Na Internetu existuje množství služeb, které shromažďuje volně dostupné software (shareware, freeware, atd) a řeč už o nich na @365tipů byla v Mám se bát používat weby jako Download.com, Tucows či ty české jako třeba Slunečnice.cz? (na kterémžto tématu se nezměnilo vůbec nic). Ale protože je dobré vědět odkud můžete brát software, bezpečně i s rizikem, tak přichází nový tip. Poněkud lépe zaměřený.

2016-05-18 07_27_37-FossHub.png

Kde stahovat

  • FossHub byl vždy spolehlivé a bezpečné místo
  • Ninite taktéž, navíc má docela zajímavé možnosti ve stahování více software najednou a zjednodušení aktualizace. Pokud jste ještě nezkoušeli, tak rozhodně stojí za pokus, byť počítejte s tím, že mají jenom vlastní výběr, nemůžete si přidávat jakékoliv software chcete
  • K čemu slouží PortableApps.com a jak můžete mít programy bez nutnosti je instalovat najdete tip ještě na další užitečné místo k opatřování software. Jenom si dejte pozor, že řada z tam dostupných věcí je ve skutečnosti stahována odjinud a malé riziko tam je.
  • SourceForge se po roce 2015 (kdy se poněkud přidali na temnou stranu síly) výrazně zlepšili, takže snad lze doporučit
  • Tucows se prý obrací k dobrému od května 2016

2016-05-17 18_46_07-Ninite - Install or Update Multiple Apps at Once.png

TIP: Mohu si z Internetu stáhnout nějaké software, které se normálně prodává? vám trochu pomůže zorientovat se v tom, jak je to se stahováním software a legálností. Tady je ještě vhodné se zmínit o Co je to PUP (Potentially Unwanted Program)?

Co české zdroje?

V Česku existuje řada podobných služeb – Slunečnice.cz, Stahuj od Centrum.cz, Sosej.cz, Studna.cz či Instaluj.cz. Je dobré si pamatovat, že na nich můžete přijít ke stejným problémům jako na těch zahraničních. Jejich provozovatelé se budou bránit tím, že „prověřují software v antivirovém programu“, ale jak víme, adware či crapware (ale i některé malware) antivirové programy neřeší.

V praxi to může vypadat třeba tak, že si stáhnete Counter Strike 1.6 a všechno vypadá v pohodě. Ale při jednom z příštích spuštění Counter Strike se v počítači náhle objeví malware, které si upravený CS 1.6 stáhl.

Jakkoliv české zdroje software nejsou tak agresivní v přibalování podobných věcí za účelem zisku, osobně bych software (jak bude zopakováno níže) opatřoval hlavně z originálního zdroje a pokud není vyhnutí, tak z některého z výše uvedených zahraničních.

TIP: Co je to freeware? A co je to shareware? A co Open Source? vám vysvětlí, jaké jsou licenční možnosti u software. A těch něco-ware tam najdete ještě daleko více.

A teď to čemu se moc věřit nedá

Pamatujte na to, že jsou některé zdroje software, které si vůbec nekomplikuji situaci a prostě vám do počítače nasadí cokoliv se jim zlíbí. Velmi časté je to i u věcí jako jsou extra nabídky software zdarma na omezenou dobu, ale některé z klasických (a kupodivu letitých a známých) služeb tohle dělají. Ty trochu slušnější alespoň uživatele varují, ale většinou je to někde malým písmem, nenápadně. Takže si opravdu dávejte velký pozor.

  • Download.com je v zásadě asi dost zaručený způsob jak si pořídit crapware či adware
  • FileHippo ideálně vynechte také, přibalují a přibalují
  • Softpedia přibaluje, ale alespoň uživatele varuje, byť je to většinou drobným písmem, utopené kdesi
  • SnapFiles také varuje, ale dělá to aspoň trochu lépe viditelně
  • MajorGeeks vás ochotně zaplaví adware i crapware, takže tudy se taky nevydávejte

Co je nejlepší řešení?

Nejlepší co můžete udělat je stáhnout si freeware/shareware přímo z originálního zdroje. Je to sice občas trochu pracné ho najít, ale rozhodně je to to nejlepší řešení. Ale o tom už byla v zásadě řeč v  Mám se bát používat weby jako Download.com, Tucows či ty české jako třeba Slunečnice.cz?

TIP: Nevíte jaké užitečné a zajímavé software si pořídít? Máme tady tipy s výběrem těch nejvíce užitečnýchg věcí pro Windows, pochopitelně i pro Linux a zkrátka nepříjdou ani vlastnící Mac OS X. A hlavně je tu také souhrnný tip ‣ Nepostradatelné software

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky