@365tipu

TIP#845: Co je to PUP (Potentially Unwanted Program)?

O virech, malware, adware a různých dalších věcech do počítače rozhodně nepatřících už tu byla řeč, třeba v Jak vlastně mohu chytit do počítače virus, malware či adware? A jak ho nechytit?. Hodí se doplnit něco o tom, co je to PUP neboli Potentially Unwanted Programs (potenciálně nechtěné programy). O kterých už tu je malá zmínka v Jak nastavit Windows Defender aby hledal i Potenciálně nechtěné programy (PUP)?

PUP je většinou stále stejně škodlivé software jako výše jmenované adware, malware či virus. Čas od času méně, ale jak název napovídá, věci zařaditelnou do kategorie PUP v počítači nejspíš nechcete mít. Problém s touto kategorií škodlivého a nechtěného software je, že je antivirové programy prakticky nikdy nedetekují. Antimalware velmi často ano, ale to používá málokdo –  o antimalware je řeč v Jak odstranit z Windows malware, adware či bloatware) a o bloatware v Co je to bloatware?.

PUP kategorie se mimochodem objevila, protože tvůrci velmi různorodého crapware, malware či adware, vytáhli do boje s právníky a tvůrce antivirů i antimalware přinutili, aby jejich programy byly označeny jinak. Tak jinak, aby na první pohled nebylo jasné, co za šmejdy to je. Šalamounské řešení v podobě „potenciálně nechtěných programů“ je pochopitelně zavádějící, slovo „potenciálně“ je špatně – ve skutečnost to opravdu jsou programy, které rozhodně v počítači nechcete.

PUP se od klasického malware či adware většinou liší ještě v tom, že do počítače si je lidé většinou pouští „dobrovolně“. V uvozovkách je to proto, že to sice dobrovolné je, ale málokdy lidé tuší co vlastně dělají. A jaké to má následky.

POZOR: PUP velmi často získáte, pokud si nedáte pozor při stahování a instalaci nějakého volně dostupného software. Řeč o tom je v Mám se bát používat weby jako Download.com, Tucows či ty české jako třeba Slunečnice.cz? a v Kde stahovat freeware a shareware? A jak se nespálit

Jak vlastně PUP škodí?

Většinou tak, že zpomalují počítač, šmírují, komplikují život, zabírají paměť, zobrazují podivné inzeráty, nahrazují inzeráty na webu za vlastní, nechávají vyskakovat obtěžující okna, změní vám kde vyhledáváte, nastaví jinou domovskou stránku, do prohlížečů přidávají rozšíření a toolbary, přesměrovávají na weby, kam uživatel nechtěl či  mění výsledky vyhledávání.

Tradičně, jako u každého malware či adware, platí, že PUP se obtížně zbavuje. Jen výjimečně se chovají slušně a lze je bez problémů odinstalovat.

Nemyslete si, že snad PUP je nějaká výsada Windows. Tohle zlo můžete najít kdekoliv, byť samozřejmě ve Windows toho existuje záplava. Dnes PUP snaživě vstupuje i do mobilních telefonů a tabletů.

Jak prověřit váš počítač (zejména ten) na přítomnost PUP? Ideálně některým z antimalware programů, viz Jak odstranit z Windows malware, adware či bloatware. Pro Android viz Jak ověřit, jestli v Androidu nemám nějaké malware či adware?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky