@365tipu

TIP#1525: Co je to adware?

Už několikrát se tu adware vyskytuje v tipech a navíc jsem před pár dny s někým řešil, co to vlastně adware je (mírně si myslel že je to spíš malvertisign). Takže je vhodný čas doplnit samostatné vysvětlení této specifické varianty malware.

Malware už asi znáte, je to prostě jakékoliv škodlivé software (a je to jedna z mnoha variant virů). Podobně je tomu u adware – většinou jde o škodlivé software, které se vám dostane do počítače, do prohlížeče nebo do mobilního telefonu či tabletu. To „ad“ v jeho názvu pochází z „advertising“, reklama. A to je právě to, kde adware škodí.

Jeho neškodlivá varianta je ta, že tvůrci freeware či shareware zobrazují ve svém software/aplikaci reklamu a mají z toho příjmy. Vyšší v okamžiku, kdy na ni kliknete, menší jenom pokud se pasivně ukazuje. Používá se to jako obchodní model, výměna za to že za takovéto software neplatíte a používáte ho zdarma. Tato varianta adware je neškodná, ale také méně častá.

Škodlivé Adware vyměňuje reklamu na webech za svoji vlastní, přidává reklamu na stránky někde kde vůbec není, může vám zobrazovat reklamu ve vyskakovacích oknech. Některé adware na reklamu může případně i klikat, může to případně dělat i „na pozadí“, tedy tak, že o tom nebudete ani vidět. Dost často vám ale adware i změní domovskou stránku prohlížeče (za což také dostává peníze) nebo změní přes co v prohlížeči vyhledáváte. Ty nejméně otravné formy adware jsou různorodé programy za které platíte tím že sledujete reklamy v nich.

TIP: K adware má blízko PUP (Co je to PUP (Potentially Unwanted Program)?)

Pro vás jako uživatele napadeného zařízení je to relativně neškodné – jen to požírá procesor, spotřebovává data (zejména ta mobilní mohou vadit) a může obtěžovat s vyskakujícími okny nebo něčím co překrývá obsah. Většinou adware žádné další škodlivé efekty nemá – vlastně je ani mít nechce, chce zůstat funkční co nejdéle, protože svým tvůrcům vydělává peníze.

Z té reklamy co se na vašem počítači/mobilu zobrazuje (a na kterou možná i kliknete) totiž dostávají podíl z příjmů. Což je přesně ten jediný důvod existence adware. Znamená to ale i to, že okrádá weby, na kterých reklamu vyměňuje. Případně pokud jde o adware co kliká na reklamy, tak okrádají falešnými kliknutími inzerenty.

14671_how_to_remove_adware-700x525.jpg

TIP: Pár věcí o Adware najdete v Za adware na noteboocích zaplatí Lenovo 3.5 milionu dolarů americké FTC či Fake WhatsApp.com vám do mobilu dostane adware

Adware se vám velmi často může v počítači objevit pokud si stáhnete nějaké freeware/sharware kam ho buď přidali sami tvůrci, nebo (velmi často) pochybné služby ze kterých si software stahujete. V některých případech se o přítomnost adware dozvíte při instalaci, jindy je to věc zcela skrytá.

Proti adware se dá bránit stejně jako proti jakémukoliv malware (viz ostatně odkazy níže) a odstranění je možné většinou jenom pomocí některých z antimalware programů (Ad Aware, Spybot Search & Destroy atd). Pozor na to, že některé programy co slibují odstraňování adware jsou ve skutečnosti adware či dokonce nějaké podstatně nebezpečnější malware. A také pozor na to, klasické antivirové programy zpravidla adware neumí řešit.

Občas můžete adware chytit prostě jenom tím, že navštívíte nějaký web, který je buď napadený nebo adware šíří schválně – proto je důležité mít i aktuální operační systém i prohlížeč.

Malware se hodně vyskytuje na Windows a Androidu, imunní není ani Mac. Velmi málo je pravděpodobné na iOSu/iPadu, ale i tam se může skrývat v některých aplikacích – jen se nemůže usídlit napříč celým systémem.

Další tipy týkající se adware

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky