TIP#1492: Je pro iPhone/iPad potřeba antivirus?

S antivirovými programy pro mobilní telefony je to takové dost zapeklité, ale rozebrané je to už v Potřebujete antivir na mobilním telefonu? Fungují vůbec? Byť tento starší tip se týká hlavně Androidu – na iOSu (tedy na iPhone/iPadu) antivirový program dává smysl ještě méně.. Dáno je to architekturou iOSu, tedy mobilního operačního systému od Apple, a striktními omezeními, které oproti Androidu má.

Antivirus pro iPhone si nicméně pořídit můžete, v App Store jich najdete několik, ale opět nepočítejte s tím, že by fungovaly jako antiviry na počítači. Dokáží vás ale v některých případech upozornit na nebezpečnou aplikaci či varovat před návštěvou nebezpečného webu. Některé z nich budou mít různé další funkce jako je například zálohování kontaktů, rozšířené možnosti ochrany telefonu při ztrátě či krádeži, čistění aplikací, atd.

Na výběr jsou například následující aplikace (všechny jsou dostupné zdarma, čas od času u nich narazíte na nákupy v aplikacích za pokročilejší funkce).

Antivirus pro iOS tedy potřebovat nebudete ale může se pro některé věci hodit. Žádný mobilní virus vám iPhone napadnout nemůže, ale mohou se v něm objevit aplikace, které dělají věci, které dělat nemají – právě na to vás může mobilní antivirus upozornit. Bohužel většinou ale až poté, co je už někde v telefonu máte, výjimečně v okamžiku, kdy se je chystáte stáhnout a nainstalovat.

TIP: Jak na bezpečně používání iPhone?

Na iPhone/iPadu navíc není možné snadným způsobem stahovat aplikace odjinud než z App Store. Jediné dvě reálné cesty jak si pořídit něco co byste rozhodně mít neměli je jailbreak (viz Je bezpečné si rootnout Android či udělat jailbreak iPhone či iPadu?) nebo pořizování aplikací přes „vývojářský“ režim.

POZOR: Je zcela běžné, že se za antivirové programy a aplikace ve skutečnosti vydávají malware, adware a další věci, které byste rozhodně v telefonu mít nechtěli. Takže se nenechejte nachytat.

Důležitá věc je řešená i v Mám si pořídit placený antivir? Stačí ty zdarma?

Máte-li Mac, tak mrkněte do Mac OS a antivirus? Potřebujete ho? Jaké antiviry pro Mac jsou dostupné?

TIP: Další tipy a triky pro iPad, iPhone i Apple Watch najdete v 📱 Tipy a triky pro Apple iOS