@365tipu

TIP#1529: Co je to malware?

S malware je to vlastně strašně jednoduché, je to jakékoliv škodlivé software (slovo vzniklo spojením malicious software). Poměrně široké označení pro řadu věcí, které rozhodně v počítači ani mobilu mít nechcete. Které se navíc různě liší mírou škodlivosti.

Malware mohou být klasické viry a červy (u těch víme, že mají řadu podob, včetně extrémně nebezpečné varianty ransomware).

Patří sem i nedávno popsané adware, tedy malware zodpovědné za vyskakující okna s reklamami a výměnu/přidávání reklam na webové stránky.

Trojské koně je další varianta, tedy něco co se vám dostane do počítače/mobilu a pak umožní útočníkovi získat do něj přístup a ovládat ho.  Můžeme sem zařadit i rootkity a backdoory.  Ale i RAT (Remote Access Trojan)

TIP: Jak se bezpečně chovat v prohlížeči při brouzdání po Internetu?

Nezapomeňme ani na spyware či stalkerware sloužící k šmírování – odposlouchávání, zjišťování co píšete na klávesnici, screenshotování atd.

Crimeware je pak jakékoliv malware sloužící ke kriminální činnosti – mohou to být i bankovní trojské koně vykrádající peníze přes bankovnictví. Patří sem i termín spear phishing.

Malware se často do počítačů dostává jakou součást klasického software kam ho přidali buď sami tvůrci (třeba v případě adware) nebo ho tam přidal někdo jiný. Můžete ho chytit pokud budete pirátit software, navštěvovat pochybné weby, do mobilů dostávat aplikace odjinud než z klasických zdrojů (jako je Google Play, App Store). Můžete ho ale chytit i nevědomky, prostým brouzdáním po webu, kdy něco využije bezpečnostní chybu v prohlížeči – to něco se navíc může šířit pomoci malvertisingu. Tady viz Jak se bezpečně chovat v prohlížeči při brouzdání po Internetu?

S klasickým malware je jedna zásadní potíž, že ho antivirové programy moc neřeší – zejména ne ty méně nebezpečné varianty. Proto existují specifické antimalware programy – ty je dobré mít zároveň s klasickým antivirem. Více o nich v Jak odstranit z Windows malware, adware či bloatware

Další potíž je ta, že malware většinou nechce počítač/mobil opustit. Skrývá se, brání se odstranění, snaží se vrátit.

Další tipy týkající se malware

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky