@365tipu

TIP#1528: Jak poslouchat podcasty? A co to vlastně ty podcasty jsou?

Podcast je označení pro zvukový záznam (ale může to být i videozáznam) mluveného slova. Funguje (technicky) stejně jako písničky – ve zvukovém souboru (MP4 zejména) je nahrané povídání – jedné osoby, rozhovoru osob, může to být i předčítání knihy (ale to už jsou Audioknihy/Audiobooks a jiné téma), zpravodajství, vzdělávání.

Podcasty mohou být umístěny na libovolné webové stránky (pak si je zpravidla stáhnete a pustíte) nebo jsou k dispozici v obchodech s aplikacemi (u Google či Apple) a ve specializovaných aplikacích (podcastových aplikacích) nebo součást zpravodajských aplikacích. Odtud si je opět můžete stahovat (aby se daly poslouchat offline) nebo je můžete poslouchat přes stream (kdy potřebujete aktivní připojení k Internetu).

Podcasty můžete poslouchat na mobilních telefonech i tabletech, můžete je dostat i do audio přehrávačů (Apple iPod například, ale klidně i Apple Watch) nebo si je můžete stáhnout/poslouchat v počítačích a noteboocích prakticky bez ohledu na platformu. Můžete je pouštět i na chytré reproduktory (Amazon, Google, Apple, atd) i pouštět v chytrých televizích. Některé podcasty je možné najít i na YouTube (a dalších podobných platformách).

Základní poslech podcastu může být velmi jednoduchý – stažení MP3 souboru s podcastem si pustíte v klasickém audio/hudebním přehrávači – V Co si ve Windows (ale i jinde) pořídit na přehrávání hudby? jsou různé tipy na hudební software, které zpravidla můžete také použít pro přehrávání podcastů – klasicky Windows Media Player, WinAMP, AIMP, FooBar2000, Apple iTunes, MusicBee (Windows UWP), Clementine a samozřejmě velmi univerzální VLC.

Podcasty se ale od roku 2019 stávají zásadní mainstreamem a je zpravidla praktičtější je poslouchat přes k tomu určené aplikace. Hlavně proto, že v nich můžete podcasty vyhledávat a hlavně si je přihlásit k odběru – tvůrci podcastů pak vždy zveřejní další verzi svého pořadu a vy se o tom dozvíte v aplikaci a rovnou se vám i stáhne pro offline poslech.  Většina podcastů je dostupná zdarma, ale postupně se bude objevovat řada placených.

TIP: Katalogy českých podcastů aneb kde objevovat podcasty? 

Aplikace a software pro poslouchání podcastů

Apple má podcasty v aplikaci Podcasty/Podcasts (oddělené od hudby v aplikaci Hudba/Music). Je tam řada českých podcastů a je to nejjednodušší cesta jak s podcasty začít, pokud máte jablečnou platformu.

Google má pro Android také vlastní aplikaci Podcasty Google/Google Podcasts.  Má s ní trochu zpoždění a nemá tolik vychytávek jako konkurenční, ale opět platí, že je to dobrý začátek. Pro iPhone/iPad samozřejmě tuto aplikací mít nemůžete.

2020-01-09 21_14_11-Steve Jablonsky - Tessa.png

Spotify  se plnou vervou do podcastů vrhlo v roce 2019 a je to zcela určitě další z aplikací, kterou si pro podcasty pořiďte. Dá se použít zdarma, takže tady se nemusíte ničeho obávat. Stejně jako ve dvou předchozích je k dispozici dostatek českých podcastů. Výhoda Spotify je v podpoře Apple i Google a zároveň použití v prohlížeči – můžete tedy poslouchat na počítači (Windows, Mac, Linux) a bez problémů si vše pustíte i na Google Home či Alexu. Můžete mít i jako Windows UWP aplikaci. Bohužel Spotify nemá zvládnuté geografické/jazykové hledání v podcastech, ale v jejich výběrech to funguje docela dobře.

TIP: Dobré aplikace pro podcasty umí různé vychytávky. Třeba přehrávání vyšší rychlostí (řeč je o tom v Můžete podcasty poslouchat rychleji? K čemu je to dobré?), automatické nastavení hlasitosti aby všechny podcasty byly nastavené stejně (častý problém u podcastů v Apple Podcasty).

Pro iPhone, iPad a Apple Watch je velmi dobrá aplikace Overcast (dostupná zdarma).  Je to hlavně přehrávač, kam si přidáváte podcasty (a jejich zdroje) a neumí vybrat (například) české podcasty – když do vyhledávání napíšete „czech“ tak jich je tam ale poměrně dost. Spíše se ale počítá s tím, že si na Internetu najdete podcasty a pomocí jejich adresy je přidáte právě do této aplikace.  Dokonce si můžete i nenusíte založit účet.

Pro Android (ale i pro iOS) můžete zkusit Pocket Casts. Hodně slušně vybavenou aplikací (a také dostupnou zdarma).  Můžete použít s účtem či bez a nabízí poněkud bohatší cestu pro výběr a objevování podcastů. Narazíte ale na stejný problém jako u předchozího – objevování sice umí geolokační filtr, ale není v něm k dispozici Česko/čeština. Umí i přehrávání na počítači (Pocket Casts Desktop).

Máte-li v oblibě Open Source tak dobrá alternativa pro Android je AntennaPod.

TIP: Proč prakticky vůbec neposlouchám podcasty? A proč podcasty zůstávají niché

Další možnosti

POZNÁMKA: Existuje ještě určitě jednou tolik podcastových aplikací. Existují i platformy pro tvorbu a hostování podcastů (k tomu se vrátí určitě časem samostatný tip). Pokud máte nějaký osvědčený software či aplikaci pro podcasty, dejte vědět. Přidáme.

PS: Od srpna 2022 mají @rychlofky také podcast. #TYDEN k poslouchání vychází jednou týdně.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky