@365tipu

TIP#1905: Můžete podcasty poslouchat rychleji? K čemu je to dobré?

Klasický mluvený projev se “šíří” rychlostí zhruba 150 slov za minutu. Číst 200 až 250 a přemýšlet dokážeme 1000 až 3000 slov za minutu. Není pak divu, že poslouchání podcastů některým lidem připadá příliš pomalé. A samozřejmě, vyžadující velmi mnoho času.

Vlevo dole. Miloš Čermák se dobře poslouchá i na dvojnásobek.

Určité řešení nabízejí přímo podcastové aplikace – zrychlené přehrávání.

Můžete si to snadno zkusit – aplikace nabízí různé úrovně zrychlení, takže můžete začít u 1.25/1.2 (zrychlení o čtvrtinu či pětinu) a pak případně pokračovat. Celkem v pohodě si zvyknete na 50% zrychlení (tedy 1.5x). Pokud byste chtěli ještě rychleji, tak je dost pravděpodobné, že dvojnásobné (2x) už nebude až tak komfortní – bude totiž hlavně vyžadovat větší úroveň soustředění. Někde najdete i zpomalení a nutno dodat, že zpomalení na polovinu je neuvěřitelný zážitek, stejně jako trojnásobné zrychlení. 

Roli samozřejmě bude hrát i samotný podcast – někteří lidé mluví pomalu, jiní rychle. Dojem ovlivní i styl mluvení, hlasový projev a samozřejmě téma.  Něco nenáročného se bude dát poslouchat rychleji, než něco vyžadující pozornost a soustředění. 

Zrychlovat si mimochodem můžete i video, ale smysl to bude dávat jenom tam, kde vizuální složka není to nejpodstatnější. 

TIP: Pokud si opravdu chcete nějaký podcast užít? Zapomeňte na zrychlení. A pokud posloucháte zrychlení, tak si buďte jisti, že návrat k normální rychlost vám  bude případ hodně zvláštní

V základní podobě se zrychlení děje opravdu prostým rychlejším přehráváním. V pokročilejších případech (jako například v aplikaci Overcast) se “zrychlují” prázdná místa – SmartSpeed pak nezrychluje přímo mluvení (a nebudete tak poslouchat ”pištivější” hlas) ale zkracuje celkovou dobu poslouchání podcastu.

YouTube to má schované pod ozubeným kolečkem a funguje to pro jakákoliv videa.

Až budete chtít zrychlené podcasty poslouchat, tak hledejte ve vaší podcastové aplikaci nějaké to tlačítko (zpravidla) “1x” kde najdete možnost zvýšení rychlosti. 

Ve Spotify hledejte 1x v levé části ovládání přehrávání. Ale jenom u podcastů, u hudby to nejde.

Spotify například umí od 0.5x do 3x (tedy včetně zpomalení). Apple Podcast umí 0.5x, 1x, 1.5x a 2x (popravdě by neuškodilo, kdyby doplnili 1.25x). Na YouTube hledejte nastavení rychlosti pod ozubeným kolečkem – od 0.25x (neuvěřitelně zábavné) až po 2x.

TIP: Pokračovat můžete do Jak poslouchat podcasty? A co to vlastně ty podcasty jsou? případně Proč prakticky vůbec neposlouchám podcasty? A proč podcasty zůstávají niché

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky