@365tipu

TIP#606: Co si ve Windows (ale i jinde) pořídit na přehrávání hudby?

Pokud dlouhodobě pracujete u počítače a chcete mít „trochu klidu“ od okolních ruchů, tak je dobré si na hlavu dát dobrá sluchátka a pustit hudbu. Hodí se to k programování, psaní a řadě dalších činností. A budete k tomu potřebovat onu hudbu, ale také něco, v čem si ji budete přehrávat.

Hudbu jako takovou můžete mít uloženou lokálně (zejména jako MP3 soubory) tak jak jste si ji stáhli (ano, je to krádež) či získali koupí. Dnes je navíc běžné, že můžete chtít využití nějaký hudební streaming a hudbu vůbec v počítači nemít – tam přehrávač potřebovat nutně nebudete, byť některé (streamingové) služby vám umožní si hudbu uložit lokálně a přehrávat vlastním přehrávačem. Tady je dobré vědět, že máte na výběr minimálně mezi Spotify, Apple Music a Google Music.  O kterých se tu psalo v pátém tipu – viz Málokdo tuší, jak jednoduché je mít legálně hudbu. Doporučte přátelům Spotify, Rdio či další podobné služby.

Pokud ale žádnou takovou službu nemáte, nebo nemáte k dispozici připojení k Internetu, tak je vhodné se vrátit ke klasice. Na disku máte MP3 soubory, pořídíte si přehrávač a budete si poslouchat cokoliv dle libosti. Většina přehrávačů bude mít navíc různě užitečné vychytávky – zejména možnost tvorby playlistů, ale třeba i náhodné střídání písniček. Dobré je i pokud jsou ovladatelné klávesnicí (zastavit přehrávání a znovu pustit). Ty pokročilejší budou mít nějakou tu správu hudební knihovny, možnost najít k písním a albům obaly, popisky a další věcí.

TIP: Windows 10 obsahuji aplikaci jménem Hudba Groove, kterou můžete teoreticky použít pro přehrávání hudby. Má to ale jeden háček, je běžné, že se po spuštění okamžitě zavře. A také toho nic moc neumí. Stejně tak je ve Windows stále Windows Media Player, u toho ale už dlouho víme, že jako nouzové řešení je v pohodě, ale pro stálé užívání se nehodí. K WMP viz Jak stáhnout Windows Media Player 12 pro Windows 10

Ale konec povídání. Pojďme se podívat co je na výběr.

WinAMP aneb „stoletá klasika“ je stále ještě použitelný, byť už toho má hodně za sebou. Možná má ale i něco ještě před sebou, protože poté co se zastavil jeho vývoj, tak je možné, že se znovu vrátí na scénu. Nic ale vcelku nebrání si stáhnout starší verze. A případně marně doufat, že ho někdy oživí.

[20.10.18] Winamp se vrátil, viz Winamp 5.8 je venku a chápete to správně. Nová verze legendy

2016-09-11 18_26_34-Leonard Cohen - Anthem.png

AIMP je freeeware přehrávač pro Windows (ale i Android), který jsem začal používat poté, co WinAMP poněkud přestal existovat. Má místy trochu zmatené ovládání, ale pokud se převyknete, funguje velmi dobře. Tedy až na to, že nepřežije hibernaci počítače s hudbou nahranou na externím NAS – je vždy nutné ho ukončit a znovu spustit.

Foobar2000 je další známý přehrávač, stále žijící a mající i mobilní verzi (Apple, Android, Microsoft). Líbit se může třeba i tím, že poměrně hodně malý a nenáročný.

XMplay vypadá tak trochu jako WinAMP a také podporuje některé z pluginů, které byly pro WinAMP.

TIP: Co je to deduplikace? V čem to pomůže vašemu počítači? A jak na to? vám poradí jak si vyčistit hudební knihovnu od duplikátů.

Apple iTunes si nakonec můžete pořídit i „jenom“ jako přehrávač hudby (a můžete mít jak pro Windows, tak pro MAC OS). Pořizovat si iTunes v okamžiku kdy nemáte nějaký ten iPhone, iPad či iPod ale asi není nejpraktičtější nápad. Byť pro Apple Music to stejně budete muset udělat.

Windows Media Player je obsažený přímo ve Windows, v různorodě použitelné (či spíše nepoužitelné) podobě. Pokud máte nouzi, tak určitě poslouží – přehrávat umí. Ale bohužel je to krajně uživatelsky nepřívětivé software.

mb-hero-interface-min.png

MusicBee je novější a atraktivně vypadající alternativa, kterou můžete mít také zadarmo – má jak verzi instalovanou, tak portable.

TIP: Pokud hledáte přehrávače pro Linux, tak je řešíme v Software pro Linux, bez kterého se neobejdete. Tedy, určitě, teoreticky a najdete tam tipy na Clementine nebo AudaciousBansheeRhythmbox nebo Amarok

Clementine umí nejenom Windows, ale také je pro Linux či OS X.

Amarok je na tom podobně, Linux/Unix, Mac OS X, Windows, ale dnes už to bude spíše minulost – poslední aktualizace je z roku 2015.

VLC Media Player je také multiplatformní, takže ho můžete používat i ve Windows – stačit vám bude, pokud chcete prostě namířit na uložená MP3 a pustit přehrávání, ale nebude pokud chcete něco více.

TIP: Jak poslouchat podcasty? A co to vlastně ty podcasty jsou?

Media Monkey toho umí trochu víc než jenom hudbu, slouží i pro správu hudebních sbírek, stejně jako pro správu filmů. Jinou verzi než pro Windows ale nemá.

Trout pokud hledáte něco velmi miniaturního a případně i v portable podobě.

Dopamine vypadá trochu jako staré známé Zune, líbit se bude jednoduchostí a nenáročností. Plus je zdarma.

Pár dalších zajímavých tipů najdete v Co si pořídit místo aplikace Spotify, Řeší se tam ale to, čím nahradit aplikaci přímo od Spotify.

Něco chybí? Napište. A nedivte se, nejde popsat všechno, co je v tomto druhu aplikací k dispozici.

TIP: Tipy na užitečné software tu máme jako samostatné už hodně dlouho. Ať už v  souhrnném rozcestníku pro Windows (a extra pro Windows 10), Linux, Android či iPhone a iPad

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky