@365tipu

TIP#1113: Jak instalovat programy do Windows? Musím ve Windows používat Windows (Microsoft) Store?

Windows jsou operační systém u kterého ještě nedávno žádný „obchod“ pro aplikace nebyl – Microsoft Store se objevil vlastně až s příchodem Windows 8 (když nepočítáme Windows Marketplace před rokem 2008) – Windows Store se tak objevil vlastně reálně až někdy v roce 2012 a až později, s příchodem Windows 10, se stal poměrně podstatným (a použitelným). Až v roce 2017 se změnilo jméno na Microsoft Store.

Důležité je vědět, že v Microsoft Store jsou primárně UWP (Universal Windows Platform) aplikace a (pochopitelně) procházejí nějakým schvalovacím procesem (nikoliv tak striktním jako u Apple například) a pro samotné aplikace platí různorodá omezení. Neznamená to ale, že by přes Microsoft Store nebylo možné pořídit klasické desktopové aplikace a ještě navíc je možné se setkat s PWA (Progressive Web Apps).

Pro Windows 10 naštěstí platí, že není povinné instalovat UWP aplikace pouze z Microsoft Store – můžete si je pořizovat odkudkoliv (říká se tomu sideloading a stačí to zapnout, viz dále) a není to nijak omezeno (ve Windows 8 a Windows RT ano).

Ve Windows 10 tedy můžete instalovat programy a aplikace odkudkoliv – ty co nepřicházejí skrz Microsoft Store mají vlastní instalační a odinstalační mechanismy (stejně jako tomu je u předchozích verzí Windows).

TIP: Novinky z června 2018 je ta, že Microsoft Store umožňuje instalovat aplikace vzdáleně na vaše zařízení

Stále platí, že je potřeba si dávat pozor na výskyt malware, adware, bundleware, virů a dalších nechtěných věcí, které můžete získat, pokud budete instalovat programy z pochybných míst.

Čas od času jsou s odinstalacemi různorodé problémy, ale tady vám třeba pomůže tip Jak snáze odinstalovat aplikaci či program ve Windows? Každý program či aplikaci, který byl nějak instalován by měl být obdobným způsobem odinstalován, není možné prostě jen tak smazat odpovídající soubory z disku.

Existují i aplikace/programy, které není nutné instalovat (portable aplikace). Ty stačí prostě nahrát do nějaké složky (ideálně do pro ně vytvořené) a kdykoliv je budete chtít spustit, tak spustit odtamtud. Protože nemají instalační program, tak si je na plochu, menu (start) či lišty musíte umístit sami. Stačí přetáhnout jejich zkratku na příslušné místo. Odinstalace pak spočívá pouze ve smazání souborů takovéto aplikace (při umístění do vlastní složky smažete prostě složku). V systému by pak po takovéto aplikaci nic zůstat nemělo (zejména ne v Registry).

Povolení sideloadingu

Sideloading je ve Windows 10 nutné povolit. Uděláte to v Nastaveni/Setting -> Update&Security/Aktualizace a zabezpečení -> For Developers/Pro vývojáře.  Tam najdete část Use developer features/Používat vývojářské funkce kde můžete povolit Sideload apps/Instalace aplikací bokem–  po zapnutí bude nutné restartovat Windows aby se změna projevila (můžete aktivovat i Developer Mode/Vývojářský režim, ten také umožní sideloading).

2018-06-24 11_15_19-Nastavení.png

K předchozímu je nutné dodat, že sideloading se netýká výše uvedené instalace klasických programů, pouze oněch výše zmíněných UWP.

TIP: Všechno co jste chtěli vědět o Windows 10. A Windows vůbec obsahuje stovky dalších tipů týkající se Windows

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky