@365tipu

TIP#1400: Jak ve Windows 10 zabránit aplikacím běžet na pozadí

K tomuto tématu mě přivedlo to, že jsem ve Správci úloh zahlédl yourphone.exe – je to Windows 10 aplikace pro propojení s mobilním telefonem (posílání/příjem SMS, fotky, upozornění,atd). Kdysi jsem to chvíli používal, ale už několik měsíců ne – přesto se to spouští a zbytečně straší na pozadí. Což může znamenat spotřebu procesoru, tím spotřebu baterie a u některých aplikací i přenášení dat.

Je dobré vědět, že zákaz běhu na pozadí (u aplikací z Microsoft Store) je k nalezení v Nastavení/Setting -> Soukromí/Priavacy -> Aplikace na pozadí/Background Apps.

2019-07-18 12_35_00-Nastavení.png

Najdete jich tam poměrně hodně a je velmi snadné je povypínat. Onen YourPhone.exe tam je jako Váš telefon. Můžete případně i kompletně zakázat běh aplikací na pozadí.

2019-07-18 15_48_42-Nastavení.png

Hodit se bude vědět, že na tabletech a noteboocích se šetřič baterie může postarat o potlačení běhu na pozadí.

Zbavte se jich, odinstalujte je

Ze Správce úloh vám ale taková aplikace jen tak nezmizí – jen se u ní objeví Pozastaveno a přestane spotřebovávat procesor (a tím i baterku) – byť paměť vám pořád bude zabírat.

Více funkční řešení je odinstalovat aplikace, které nepotřebujete – dá se pro to používat příkazová  řádka (Jak z Windows 10 odstranit předinstalované aplikace), například:

Get-AppxPackage Microsoft.YourPhone -AllUsers | Remove-AppxPackage

Případně můžete onu aplikaci odinstalovat v Nastavení -> Aplikace -> Aplikace a funkce. Ale jak už možná tušíte, není moc jisté, jestli vám ji někdy (při některé z aktualizací) Microsoft nevrátí zpět.

Klasické aplikace/software co se neinstaluje z Microsoft Store je většinou potřeba odinstalovat nebo musí mít vlastní nastavení.  Jedna takové co umožní vypnout spuštění při startu systému, ale případně i takové, které umožní spuštěnou aplikaci vypnout.

TIP: ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 obsahuje stovky dalších tipů pro Windows 10 i starší verze

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky