@365tipu

TIP#155: K čemu slouží PortableApps.com a jak můžete mít programy bez nutnosti je instalovat

V dnešním tipu představíme (nejenom) www.portableapps.com, což je něco jako katalog aplikací (programů), které jsou přenositelné (portable). Což v praxi znamená, že je není nutné instalovat do počítače, stačí je prostě mít (třeba) na USB klíčence. Nebo si je nahrat na disk a prostě spouštět. Zásadní výhodu to má ve Windows, ale portabilita aplikací je užitečná vlastnosti i pro Unix/Linuxové prostředí.

Přenositelné (portable) aplikace se vám mohou hodit v řadě případů – třeba ve virtuálních strojích (viz Když testovat programy, tak ve Virtuálním stroji. Vážně! Ale užitečné to je na víc věcí). Nebo pokud se dostanete k počítači, kam nemůžete něco instalovat (nebo ani nechcete). Na www.portableapps.com nenajdete ale nakonec jenom katalog, ale také hlavně samotnou aplikaci, platformu, která vám umožní přenositelné aplikace používat s řadou dalších výhod.

Právě tato aplikace vám například umožní si přenositelné aplikace připravit na USB klíčenku, ale také třeba do cloudového úložiště – v zásadě pak takovéto aplikace můžete třeba spouštět z Dropboxu. Zajistí i to, že aplikace budou aktualizované, bude k nim vše potřebné (fonty například).

TIP: Pokud se rozhodnete aplikaci stáhnout, tak prosím pozor, bohužel nabízejí stažení ze SourceForge, což je aktuálně služba, která ke programům běžně přibaluje adware, crapware i malware. Doporučím opatrnost (provozovatele jsem kontaktoval s dotazem, bylo dost obtížné získat reakci, ale najdete ji níže), případně využít službu pouze jako katalog, nevyužívat tuto aplikaci ani skrz ní stahované software ze SourceForge.

K čemu slouží PortableApps.com a jak můžete mít programy bez nutnosti je instalovatPokud necítíte potřebu mít aplikaci, tak www.portableapps.com nabízí přehled aplikací, které můžete používat bez nutnosti instalace – patří mezi ně i poměrně podstatné aplikace – například Firefox, Notepad++, hry, Blender, GIMP, Inkspace, XnView, IrfanView, FileZilla, Opera, hudební přehrávače, Chrome a stovky dalších. Použití jejich aplikace ale přináší tu výhodu, že nemusíte příslušné software nikde dohledávat ani cokoliv dalšího řešit.

Na programy bez nutnosti instalace čas od času narazíte samostatně a přímo, případně je to jedna z možnosti, když si nějaký program stahujete či kupujete. Může to být užitečné, takže na to pamatujte. Přenositelné programy vám nezaplevelí (neměly by zaplevelit) systém nějakými dalšími soubory, nebudou se zabydlovat zbytečně v Registru ve Windows. A přesně jak to umožňuje PortableApps.com, můžete si je nosit na USB klíčence a pouštět kdekoliv to bude jenom potřeba.

TIP: Microsoft ve Windows 8 přišel s podporou Windows To Go, kdy můžete mít WIndows 8 Enteprise na USB klíčence či jakémkoliv externím disku a budou plně funkční.

Budete-li mít nedobrý pocit z toho, že PortableApps.com používají SourceForge, tak se můžete mrknout níže na jejich vysvětlení (je 3. června 2015) nebo zkusit nějaké další alternativní zdroje (méně známé, než PortableApps.com):

TIP: Ve Kde stahovat freeware a shareware?  najdete poměrně bezpečné, ale také zásadně nebezpečné zdroje pro software. 

A dál už čtětě, jenom pokud vás zajímá poněkud otravná výměna mailů s PortableApps.com ohledně bezpečnosti využití SourceForge

Ujištění PortableApps.com, že jejich software SourceForge nedoplňuje o malware, adware či crapware

Když jsem tento tip rozepsal, tak jsem si chtěl aplikace z PortableApps.com stáhnou, ale zarazil jsem se na použití SourceForge. Tahle služba má zásadní problémy v tom, že do stahovaných věcí přidává adware, crapware i malware. Dokonce původní vlastníky projektů z projektů vyhazuje a přebírá jejich vlastnictví.

PortableApps.ocm jsem požádal o vyjádření, ale jak to tak bývá, neragovali. Na upomínku odpověděli něco jako že oni jsou kontakt „pro tisk“, takže se mám ptát ve fórech podpory. Na což jsem jim poněkud ostřeji napsal následující:

Greetings, i am pretty sure that i’m writing to Press contact and it’s on purpose. And i’m expecting that there will be someone asnwering, not trying to get away from that. Question is, i guess, clear. And unless you are ignoring media completely, you know already what is happening with SourceForge and how dangerous it can be to your users.

Kupodivu to zabralo a dorazila delší a seriózní odpověď, za což jsem nakonec rád, protože tenhle projekt vypadá dobře. Samozřejmě, nikdo vám v tuto chvíli nemůže zaručit, že SourceForge nebude dělat opět něco zcela nepřijatelného. Ale tohle prostě musím celé přidat, protože u @365tipů se vcelku snažím, aby doporučované věci dávaly smysl.

Hi Daniel,

Here’s some background and facts on the current situation for you:

PortableApps.com has a 10 year history of providing clean, open source software to the world. No malware, no adware, no spyware.

We’ve served software via SourceForge for nearly 10 years and never once had any bundleware, adware, malware, etc served via our SourceForge project.

All our open source apps are digitally signed to ensure integrity, have built in self-checks to detect tampering, and are all served via our software platform with hash checks served from our own site that we host and administer ourselves.

Up until last week, every project on SourceForge using bundleware was doing so because the publisher specifically enabled it to make money for themselves via SourceForge’s Dev Share program.

SourceForge made the decision to enable mirroring on abandoned projects last week and serve bundleware from some of them. We’ve expressed our concerns about and dislike of this to SourceForge’s management directly. On June 1, SourceForge released a statement that they would no longer engage in this activity on abandoned projects and removed bundleware from all affected projects. Today, SourceForge’s bundleware is only served from projects that have specifically enabled it. Projects like FileZilla, Angry IP Scanner, etc. Note that other open source projects on SourceForge, Github, on their own sites, and other hosting locations serve their own bundleware that the publishers have added to their installers directly to make money as well.

Finally, we have the ability to switch over to our own hosting if something were to happen with SourceForge. There does not currently exist another free open source provider that could handle the breadth of software and licenses we distribute as well as our monthly download bandwidth, so we would have to do it ourselves. Self-hosting would, however, be problematic for an open source project like ours that has operated at a net loss for the last decade.

We’re monitoring the situation closely, as is our community of millions of users. We’ll take appropriate measures as they are required.

V odpovědi sice trochu slepě důvěřují SourceForge, ale podstatné je, že v dalším pokračování (poněkud jsem zpochybňoval to, že SourceForge plní věci co slibuje) napsali podstatnější informaci o tom, že pokud už něco odněkud stahují, tak mají ošetřené, aby seděly kontrolní součty a další věci, což může pomoci zabránit aby tam od SourceForge podvrhli něco jimi změněného. Jinak samozřejmě mají pravdu v tom, že je velmi obtížné věci založené na Open Source projektech udržet v chodu, úmrtnost a neustále změny jsou značné.

As to the mirror setup, it could be done in a way to benefit the community. You’d be amazed at the number of open source projects that go dark over the years but are still useful and/or fun. We have several as part of our directory of apps. Some, we had to hunt for the source code as they weren’t originally hosted at SourceForge, Google Code (going dark shortly), Bitbucket or similar and their domains long ago expired and were replaced with ad pages or malware downloads. Hopefully SourceForge will take our suggestions on how it can be structured.

As mentioned, we have the ability to leave SourceForge if necessary. And all our software has 3 layers of protection to prevent interference (self CRC check in the installer, digital signature using an SHA-2/SHA-256 root key, shared hash on PortableApps.com used by our platform’s updater/app store). We’ve made a point to ensure we’re not entirely reliant on any party with appropriate backups and alternate providers in place.

Kind Regards,
PortableApps.com

TIP: V Jak instalovat programy do Windows? Musím ve Windows používat Windows (Microsoft) Store? je řeč o rozdílných aplikacích a různých způsobech jejich instalace

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky