@365tipu

TIP#108: Když testovat programy, tak ve Virtuálním stroji. Vážně! Ale užitečné to je na víc věcí

Pokud máte Windows, tak si za normálních okolností věcí z Linuxu nespustíte. Pokud máte MAC, tak si zase za normálních okolností nespustíte věci z Windows. Stejně tak je to na Linuxu, nemůžete tam pouštět rovnou programy pro Windows. A někdy prostě něco takového budete potřebovat.

Je dobré vědět, že pro něco takového můžete použít virtualizaci a přes virtuální stroj (a zdarma dostupné software) si prostě pod jedním operačním systémem pouštět programy z jiného. A má to ale ještě pár dalších výhody.

Než se dostaneme k těm různým dalším výhodám, tak rovnou navedení správným směrem

Pro Windows to bude software Virtualbox a je vcelku jasná volba, navíc dostupná zdarma, případně je tu třeba ještě i VMWare Player  (zdarma, placený profesionální je VMware Workstation). Níže zmíněné QEMU má také port pro Windows.

Microsoft má navíc ve vyšších verzích Windows vlastní Hyper-V o kterém se vše potřebné dozvíte v Jak ve Windows 10 zprovoznit virtuální stroj bez extra software

Pro MAC to bude velmi pravděpodobně Parallels (nebo  CrossOver/Wine, ale i již zmíněný Virtualbox ). Podrobněji v Jak na Mac OS spouštět věci z Windows/Linuxu? Virtualizace pro Mac OS nebo Boot Camp

V Linuxu je na výběr Wine (což ale není virtualizace) pro přímé spouštění, nebo už zmíněný Virtualbox, stejně jako VMWare Player a navíc třeba KVM. A z placených variant třeba CrossOver.

Hodit se může i QEMU (zejména pokud budete chtít spustit něco co potřebuje ARM), kde by vás mohlo zaujmout i to, že výše zmíněné KVM je fork QEMU.

K všemu tomu je důležité, hned na samém počátku, vědět ještě to, že musíte mít případně platnou licenci pro Windows, ukradená kopie vám asi moc neposlouží. Stejně jako kdybyste chtěli Mac OS X pouštět ve virtuálu, tak se také bez licence neobejdete a navíc to nebude jednoduché.

oracle virtualbox screenshot

K čemu je dobré mít možnost virtualizovat

  • Testování, přesně tak: Testování jakéhokoliv software. Aniž byste si zbytečně komplikovali život zaneřáděním vašeho klasického počítače, tak můžete testovat v odděleném virtuálním stroji. Můžete na Windows mít další Windows. Nebo testovat software z jiného operačního systému
  • Mít Linux na Windows či Windows na Linuxu je dost často vhodné a někdy i nutné. Virtuální stroje toto řeší.
  • Bezpečné testování, které zmíním samostatně. Podezřelé věci je dobré pouštět ve virtuálním stroji, nezavirují ani nezničí vám váš klasický operační systém (což samozřejmě platí zejména pro Windows).
  • Testování nové verze Windows, aniž byste přišli o ty stávající. Můžete si takto třeba snadno zkusit Windows 10  beta podobě, protože beta verze Windows jsou už dlouho takto instalovatelné.
  • Spouštění programů, které běží jenom ve starých verzích operačních systémů. Můžete si tak například ve Windows 8 pouštět prastaré Windows, či dokonce DOS.
  • Spouštění operačních systémů, které byste normálně na počítači vůbec nepoužili. Můžete takhle třeba na počítači mít běžící Android.
  • Na výkonném počítači můžete nechat běžet několik serverů. Výhoda bude ta, že budou navzájem izolované, takže problémy jednoho serveru neovlivní ty další.

Co ještě dodat

Víc operačních systémů na jednom počítači můžete provozovat i jako dual boot, ale to umožní používat pouze jeden, nikoliv více současně. A pokaždé budete muset restartovat počítač.

Virtuální stroje jsou dobré i v tom, že umožňují zachovat původní podobu virtuálního stroje i poté, co jste něco zkoušeli a testovali. A vždy tak začít s čistým štítem a v původní počáteční podobě. Fungují navíc nad „image“, tedy velkým souborem, ve kterém se schovává virtuální pevný disk. Což znamená, že můžete virtuální stroje snadno celé zálohovat, ale můžete si udělat snadno i jejich kopii či je přenést na jiný počítač.

Aby to celé dobře fungovalo, tak se připravte na to, že bude dobré mít hodně paměti v počítači (ne, s 4GB RAM to fakt moc nepůjde), přeci jenom tam poběží více operačních systémů a dnešní Windows jsou dost paměťově hladové. Budete samozřejmě potřebovat i dostatek diskového prostoru. Do „image“ virtuálního pevného disku se vám musí vejít jako celý operační systém, tak další programy a věci, které v něm budete používat.

Většina věci bude ve virtualizovaném prostředí fungovat dobře, jediné kde snadno můžete narazit jsou hry. Ty zpravidla potřebují poněkud více výkonu a možností přístupu ke grafické kartě a dalším věcem.

Co se může hodit je i to, že si můžete udělat image svého existujícího systému a ten pak spustit virtualizovaný, ale to už se pohybujeme u trochu pokročilejších věcí.

modern-ie-vmware

TIP: Jak nainstalovat Linux na externí USB disk? Dá se to používat? pokud máte k dispozici USB 3.0 a rychlý externí disk, tak je to docela dobrá věc na testování 

Kde brát operační systémy?

Operační systémy se do virtuálních strojů instalují stejně, jako při instalaci na počítač. Z instalačního média, ať už je to CD či DVD nebo instalační image. To si potom můžete do virtuálního stroje připojit jako disk.

Hodně se vám může hodit www.virtualboxes.org – web kde najdete připravené a hotové potřebné „image“ soubory pro virtuální stroje.  Samozřejmě nečekejte, že tam najdete komerční placené (tedy Windows či MacOS) věci – tahle služba poslouží pro desítky různorodých distribucí Linuxu, OpenSolaris, FreeBSD, BSD a dalších. Ale všechny ty *nixy si můžete prostě stáhnout v podobě instalačních DVD a projít celou instalací.

Pro Windows ale může pomoci modern.IE – najdete tam testovací image, které slouží webdesignerům. Pokud si dobře uvědomuji, tak je zde ještě Windows XP Mode, které umožní získat Windows XP image, ale musíte být vlastníky Windows jako takových.

TIP: Možná se vám to bude hodně hodit, Nový prohlížeč Edge si můžete vyzkoušet ve virtuálním stroji s Windows 10, Microsoft srpnu doplnil mezi připravené virtualizované operační systémy i Windows 10 s Edge prohlížečem.

Jak ve Windows bezpečně testovat programy? Virtuální stroj nebo sandbox se bude hodit každému, kdo si už dříve instalacemi věcí co nakonec nepoužívá přivodil postupně méně a méně fungující Windows

A to je teoreticky vše podstatné. Pokud myslíte, že něco chybí, dejte vědět. Díky!

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky