TIP#675: Co je to Dual Boot? A měl bych se bát mít na jednom počítači Windows i Linux?

Dual boot je způsob jak na jednom počítači mít více operačních systémů – v zásadě například Windows a Linux (ale například OS X a Windows). Při restartu počítače si pak můžete vybrat, který operační systém chcete spustit (znamená to i to, že ale nemohou běžet oba současně). Nejsnáze něco takového uděláte, pokud počítač s Windows ještě doplníte o Linux a při instalaci si řeknete, že chcete zachovat Windows a mít i Linux.

TIP: Mít Linux a Windows na jednom počítači je možné i pomocí virtuálních strojů (virtualizace). Viz například Jak ve Windows 10 zprovoznit virtuální stroj bez extra software a Když testovat programy, tak ve Virtuálním stroji. Je to snazší a oba operační systémy mohou běžet současně. Je to ale náročnější na hardware (je potřeba více paměti a rychlý počítače) a virtualizovaný operační systém nemá plný přístup k počítači

boot-loader-linux.png

Dual Boot můžete mimochodem použít i pro jiné operační systémy. Můžete mít na jednom počítači klidně i více Linuxů (ale také klidně více Windows), ať už téže distribuce, nebo zcela rozdílných. Ve všech případech ale budete potřebovat mít dostatek místa na pevných discích – každý z operačních systémů bude potřebovat vlastní oblast (partition, oddíl) nebo samostatné pevné disky.

Pokud budete na jednom počítači mít Window a Linux, tak je také dobré pamatovat na to, že Windows neumí obvyklé EXT4 a naopak Linux nemusí umět NTFS. Což může znamenat, že Linux neuvidí soubory na disku kde je Windows (a opačně).

TIP: Podaří-li se vám pozdější instalaci Windows „rozbít“ instalaci Linuxu, tak se ničeho nebojte, použijte bootovací CD s vaším Linuxem a nechte disky opravit.

Jak si tedy pořídit Dual boot Windows a Linuxu

Jak už bylo naznačeno výše, nejsnazší cesta je mít již nainstalované Windows a poté přidat Linux – dokáže se totiž lépe postarat o případnou změnu velikosti oblastí na disku. Můžete samozřejmě předem disk rozdělit na (například) dvě stejné oblasti (oddíly) a instalovat dva operační systém do nich.

Linux ale budete potřebovat i proto, že nainstaluje boot manager, software umožňující zvolit jaký operační systém chcete při startu počítače spustit. Pokud by se vám povedlo instalovat Windows jako druhé, tak přepíší právě tuhle dost důležitou maličkost a ani neumí měnit velikosti oblastí (oddílů). Nezapomeňte, že při instalaci Linuxu možná budete občas muset vypnout Secure Boot, kterým Microsoft a výrobci některých počítačů brání instalaci čehokoliv jiného, než právě Windows.

Zpravidla, zejména ve Windows 10 (ale řekl bych i ve Windows 8) narazíte na to, že pokud máte zapnuté rychlé spuštění (fast startup), tak disk (oblast) používaný Windows je i při vypnutí Windows zamčený pro zápis a budete také muset vypnout šifrování, pokud ho máte aktivní (viz Jak na Windows 10/11 zapnout šifrování disku)

A nezapomeňte, že není možné aby dva operační systémy byly instalované na jednom disku (oblasti), vždy bude potřeba je mít oddělené.

TIP: Jak nainstalovat Linux na externí USB disk? Dá se to používat? pokud máte k dispozici USB 3.0 a rychlý externí disk, tak je to docela dobrá věc na testování