TIP#681: Jak nainstalovat Linux na externí USB disk? Dá se to používat?

Jednu věc jsem chtěl vyzkoušet už dlouho, ale neměl jsem k dispozici vhodný USB externí disk, až maličký 500 GB velký Toshiba „kapesní“ disk co se napájí přímo z USB portu byl dobrou příležitostí. Má totiž dva základní předpoklady, aby Linux na externím USB šel používat – je to USB 3.0 a sám disk je také dostatečně rychlý.

Linux na externí USB dostanete snadno – stáhnete si potřebnou distribuci Linuxu (v mém případě jsem k tomu použil Ubuntu) v podobě ISO souboru. A buď si vypálíte CD/DVD (má-li váš stroj ještě tuto vymoženost) nebo si uděláte bootovatelné USB (viz Jak vytvořit bootovatelný USB disk ve Windows (ale i Linuxu)). A pak nastartujte váš počítač či notebook (v mém případě jsem to dělal na notebooku) pomocí CD/DVD nebo USB s Linuxem. Nezapomeňte do USB (dalšího pokud bootujete z USB) portu připojit externí disk.

Až se vás po nastartování zeptá kam chcete instalovat, tak si zvolte, že si sami chcete vybrat kam se bude instalovat – pokud je vše funkční, tak vám vedle pevného disku z počítače (dev/sda ve většině případů) nabídne i pevný disk připojený přes USB (/dev/sdb ale může být i /dev/sdc či něco jiného, je potřeba se dobře podívat na popisek disku).

TIP: Nevíte jakou distribuci Linuxu si pořídit? Tady pomůže Jaký Linux si pořídit? A má to vůbec smysl něco takového udělat? Máte-li rádi experimenty, zkuste jednu, která v tomto tipu uvedená není. Porteus – www.porteus.org – je optimalizovaný pro použití z CD, USB i exerních médií.

Pak už si jenom stačí vybrat právě ten pevný disk připojený přes USB – budete na něm nejspíš muset smazat oddíly co na něm jsou a vytvořit nové – vytvářet většinou budete dva, jedem pro instalaci Linuxu (systémový, ext4) a jeden pro swap (nemusí být v zásadě větší než 2 GB). Ideální je, pokud můžete prostě celý externí disk použít, ale můžete si i dopředu připravit prostor pro Linux a na disku ponechat oddíly co využijí (například) vaše Windows. I s obrázky a nějakými dalšími drobnostmi je to popsané třeba v How to install Ubuntu 15.04, Linux Mint 17.2 on an external hard drive

Pak už spustíte instalaci a necháte ji doběhnout. Poté vyjmete bootovací USB či CD/DVD a externí USB disk si dáte do rychlého USB portu a můžete znovu spustit počítač – vyvoláním volby odkud bootovat si vyberete boot z externího USB disku. A naběhne vám Linux. Snadné.

Pokud budete mít USB 3.0 a rychlý externí disk, tak je dost pravděpodobné, že  žádný zásadní rozdíl mezi interním diskem a tímto externím řešením nepoznáte. Samozřejmě, v některých věcech to bude občas pomalejší, ale Linux je v tomto ohledu málo náročný, takže se to nijak výrazně projevovat nebude.

TIP: Linux s dalším operačním systémem si můžete v počítači pořídit i přes dual boot. Případně využít virtualizaci, ať už s pomocí Hyper-V nebo pomocí nějakých dalších programů.

Budete-li chtít externí USB disk používat jak pod Linuxem, tak pod Windows, tak si na něm nechte NTFS oddíl (disk) a ten používejte v obou operačních systémech. Linux může použít i interní disk (NTFS) v počítači/notebooku, ale bude nutné abyste Windows plně vypnuli (shutdown) a nepoužívali rychlé spuštění, jenom poté bude možné ho připojit pod Linuxem. Hodit se vám bude i tip Co je to exFAT, NTFS, FAT32? A jak vlastně naformátovat USB klíčenku?