TIP#418: Mohu vytáhnout USB klíčenku z počítače bez odpojení v menu?

Pokud jste vychování roky důsledného „odpojování“ (Bezpečně odebrat hardware) USB klíčenky před jejím vytažením z konektoru, tak je tu jedna dobrá zpráva. V dnešních Windows už neplatí to co před lety a USB klíčenku je možné prostě vytáhnout. Tedy, samozřejmě, za předpokladu, že na ní zrovna něco nekopírujete nebo se s ní něco jiného nedělá.

Možná to nevíte, ale ve Windows, v Nastavení pro USB (musíte do počítač dát klíčenku, aby to bylo dostupné) si můžete vybrat, jestli je možné rychlé odstranění nebo lepší výkon. Rychlé odstranění by přitom mělo být přednastavené a dělá to, že vypne vyrovnávací paměť pro zápis – což byl v minulosti ten podstatný důvod, proč nebylo možné USB klíčenky prostě vytáhnout. Mohlo se stát, že na nich nebylo zapsáno všechno, co jste tam kopírovali.

2016-02-22 07_23_43-Správce zařízení.png

K výše uvedené volbě se můžete dostat i přes Správce zařízení, tam najít Diskové jednotky a po vložení USB tam najdete něco jako Generic Flash Disk USB Device (název se bude lišit podle modelu). Rozklikněte, přepněte na záložku Zásady a tady najdete výše zmíněné.

2016-02-22 07_23_36-Generic Flash Disk USB Device – vlastnosti.png

Pokud vás zajímá, zda něco významného získáte nastavením na lepší výkon? Podle všech těch co to kdy testovali se žádná významná zlepšení neobjeví. Týkají se jenom zápisu na klíčenku (disk), při čtení se vůbec neuplatňují.  

Ale opravdu POZOR, vytáhnout USB klíčenku opravdu nemůžete pokud se na ni právě něco kopíruje. Takže vytahujte až poté, co se se nic neděje. Nebo, nejste-li si jisti, tak prostě stále používejte klasické Bezpečně odebrat hardware, tam budete mít jistotu, že opravdu klíčenku (disk, paměťovou kartu, atd) můžete vytáhnout.

V dubnu 2019 Microsoft oznámil, že výchozí nastavení bude „Rychlé odebrání“. Viz Windows 10 nově umožňuje odpojit USB disk bez nutnosti vyvolat „bezpečné odpojení“. Je dobrý nápad si nastavení pro vaše USB disky a klíčenky zkontrolovat, případně nastavit podle potřeby.-

Jak je to s USB klíčenkami v MAC počítačích? Tam se všeobecně uvádí, že je potřeba zvolit Eject. Dost dobře možná proto, že podle všeho žádné „vypnutí vyrovnávací paměti (cache) pro zápis“ tam k dispozici není.

Podobně by tomu mělo být v Linuxu, kde se také ono „vysunutí“ doporučuje také udělat ještě předtím než klíčenku prostě vytrhnete. A tam je to ještě složitější v tom, že i zde je bezpečné odebrání a také ještě unmount (neboli odpojení souborového systému) a eject (který ale slouží hlavně pro CD/DVD/BR mechaniky). Není zcela jednoznačné co je dostupné v které distribuci Linuxu, ale každopádně platí, že je lepší zvolit něco, co zajistí korektní odpojení.