@365tipu

TIP#1318: Je bezpečné přesunout soubory ze zavirovaného počítače do nového počítače?

Chcete rychlou odpověď? Bezpečné to není. Je velké riziko, že si do nového nezavirovaného počítače přenesete viry či virus z toho původního. Je opravdu potřeba mít jistotu, že nakažený počítač přestane být nakažený a všechny soubory v něm necháte důkladně prověřit antivirovým a antimalware software. A to rozhodně tak, že tyhle prověrky spustíte po nastartování počítače z bootovacího CD/DVD či USB disku, nestačí je spouštět na běžně spuštěném (zavirovaném) počítači.

Na novém počítači pak nezapomeňte mít aktivní antivirus a antimalware a v žádném případě nepřenášejte soubory, které jsou spustitelné – viry nicméně mohou být schované i v dokumentech od Microsoft Office a dalších typech dokumentů (viz dále). Poté co zkopírujete všechny soubory na nový počítač je hodně dobrý nápad ho restartovat a opět spustit z CD/DVD či USB disku a provést opět kompletní antivirovou a antimalware kontrolu.

TIP:  Jak odstranit z Windows malware, adware či bloatware je hodně užitečné čtení, které k tomuto tématu budete potřebovat.

Stejný pozor si dávejte  při obnovení zavirovaného počítače ze zálohy – už v té záloze totiž mohou být napadené soubory a vir/malware se vám může do počítače vrátit. Největší riziko je, pokud obnovíte kompletní disk, menší když budete obnovovat jednotlivé soubory.

Nezapomeňte, že viry a malware se mohou skrývat nejenom v programech (aplikacích, EXE, COM, atd), ale také v řadě různých souborových formátů – ve Wordu, Excelu či PowerPointu, nebezpečné jsou i různé skripty (BAT, VBS, CMD, atd), knihovny (DLL a podobně)

V praxi to znamená, že byste například rozhodně neměli přenášet či obnovovat nainstalované programy – nikdy nevíte co se v nich skrývá. Bezpečná cesta je znovu je nainstalovat z originálních zdrojů. Ale i tam si dejte pozor, ať to není nějaké freeware/shareware, které obsahuje malware či virus (viz Mám se bát používat weby jako Download.com, Tucows či ty české jako třeba Slunečnice.cz?)

TIP: V Jak vlastně mohu chytit do počítače virus, malware či adware? A jak ho nechytit? je užitečné čtení, jak se můžete vyhnout tomu, abyste měli počítač zavirovaný. Další důležité čtení najdete v Jak nastavit soukromí a bezpečně se chovat na počítači

PS: ‣ Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže obsahuje množství tipů týkající se bezpečí na Internetu

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky