@365tipu

TIP#303: K čemu jsou dobré Rescue disky (Boot CD)?

Hned na začátek, odpověď na otázku z titulku. Budete rádi, že nějaký takový máte zejména v okamžiku, kdy se váš počítač dostal do problémů a potřebujete spustit něco, co vám umožní prověřit stav a napravit problém. Což může být napadení virem, nakopnutý/poškozený disk (zejména ten bootovací), podezření na problémy s paměťmi.

Na výběr je například z těchto:

Rescue disky bývají například distribuce Linuxu připravené tak, aby se spustily a nabídly vám nějaké menu/nabídku s desítkami užitečných pomůcek. Můžete je vypálit na CD/DVD, nebo si udělat bootovací USB. Umí pracovat s Windows (některé z nich třeba umí i udělat reset hesla), stejně jako s Linuxem (většina z nich)..

f4ubcd-46-menu

Hodí se pro kontrolu disků, ale i pro pokročilejší práci s disky – klonování, změnu velikosti oddílů (partition), vrácení ztracených oddílů. Pokud ze zlobícího počítače chcete dostat data, tak je běžné, že vám umožní disky zpřístupnit přes síť a budete si tak moci vše stáhnout.

Umí ale i třeba nahrát novou verzi BIOSu, napravit nesmysly v CMOS, zálohovat data, vyčistit disk, aktualizovat ovladače (třeba Hiren’s BootCD specializující se na Windows by to mělo umět).

dos-01-bootmenu

Vedle výše uvedených klasických Rescue disků můžete ještě mít některou z distribucí Linuxu – ať už Knoppix nebo nějakou jinou, která umožňuje tzv. Live CD nebo Live USB – tedy mít plně funkční Linux bez nutnosti instalovat ho na pevný disk.

Antivirové firmy mají vlastní Rescue CD, zaměřené na odstranění virů z napadeného systému. Což se vám také může hodit. Takže například F-Secure Rescude CD (ve skutečnosti výše zmíněný Knoppix), Bitdefender Rescue CD, Avira Rescue CD, AVG Resuce CD, Kaspersky Rescue Disk a dalo by se pokračovat s dalšími výrobci.  Tady ostatně ještě viz Je bezpečné přesunout soubory ze zavirovaného počítače do nového počítače?

Hodně zajímavé je ventoy – Bootovatelné USB kam stačí nahrávat ISO (a jiné) image toho, co chcete bootnout, včetně toho, že jich tam může být víc. Při bootu z této USB si prostě vyberete co se má na počítači spustit. Skvělá pomůcka

TIP: Co dělat, když počítač s Windows přestane reagovat (vytuhne), restartuje se či se jinak chová podivně?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky