TIP#1012: Jak na Chromebooku používat programy pro Windows?

Nekonečný souboj mezi tím, že pokud máte nějakou platformu, čas od času budete toužit použít nějaký ten software, který běží na jiné platformě. Ve Windows a Linuxu (OS X) je to přitom docela jednoduché, velmi dobře to řeší různé formy virtualizace – viz Jak ve Windows 10 zprovoznit virtuální stroj bez extra software či  Když testovat programy, tak ve Virtuálním stroji. Vážně! Ale užitečné to je na víc věcí. Co ale dělat, když máte Chromebook kde nic takového neexistuje?

Především, můžete spouštět programy (a Windows) na jiném stroji a používat vzdálený přístup (vzdálenou plochu). Což ostatně můžete používat skoro všude (třeba můžete pouštět Microsoft Office na iPadu). Protože jste v Chrome OS, tak můžete použit Chrome Remote Desktop nebo Citrix Receiver.

Další varianta je staré dobré Wine, to co možná znáte z Linuxu (Co je to Wine). Trik je ten, že Chrome OS je založený na Linuxu, takže když si povolíte vývojářský režim a nainstalujete Crouton, můžete na vašem notebooku/počítači mít vedle Chrome OS také Linux – kam poté můžete klasicky přidat Wine.  Znamenat to ale samozřejmě bude, že mezi Chrome OS a Linuxem budete na vašem notebook přepínat (reboot ale není nutný). A vhodné dodat ještě je, že existuje Ubuntu pro Chromebooky (ChrUbuntu), ale tam je přepnutí věci restartu.

TIP: Developer Mode (Vývojářský režim) se ve starších Chromeboocích aktivoval mechanickým přepínačem. V pozdějších stačí podržet Esc + Refresh a stisknout Power/Napájení – vyvolá se tím Recovery mode. Pak už stačí stisknout Ctrl+D. Dejte si ale pozor, přepnutí na vývojářský režim smaže data co na chromebooku jsou

Třetí možnost je Wine for Android. Jediná vada na kráse je, že musíte mít novějších Chromebook co umí spouštět aplikace pro Android. A prozatím také to, že Wine for Android je v beta verzi.  Což také znamená, že opět budete potřebovat přepnout do Vývojářského režimu a APK nahrát přímo.

Čtvrtá možnost je možná ještě lepší, ale je vlastně variantou druhé – použijete Chrouton abyste získali na Chromebooku Linux a poté si do něj pořídíte klasickou virtualizaci – třeba Virtualbox. Bohužel je tady jeden háček, potřebujete Chromebook s Intel procesorem. A také dostatečně výkonný Chromebook s větším diskem.

Pátá cesta je ta, že využijete CrossOver pro Android (opět tedy musíte mít Chromebook co umožňuje spouštět Android aplikace). CrossOver je mimochodem také ještě beta.

TIP: Nezapomeňte na Přecházíte na Chromebook? Jaké aplikace nahradí ty, na které jste zvyklí odjinud?. Třeba se vám bude hodně hodit. A na Jak si vyzkoušet Chrome OS? Spuste si ho z USB klíčenky