@365tipu

Jak na Raspberry Pi? Jak na Raspbian spouštět Windows/Linux a další aplikace (co nejsou ARM). Emulátory a virtualizace (18)

Jeden z mírných nedostatků Raspberry Pi je procesor – ARM místo Intelu, takže pokud jde o virtualizaci a tomu podobné věci, tak jsou velmi omezené možnosti – x86 věci na ARM prostě nespustíte, potřebujete emulátory. Ty možné jsou, ale trochu to komplikuje i to, že Pi pro ně může mít omezený výkon procesoru a méně paměti (1 GB stačí na leccos, ale ve světě Windows to je dnes už paměť k ničemu).

Zajímavé řešení v tomto ohledu je x86 emulace Eltech ExaGear Dekstop – umožní vám na Pi spouštět jak x86 binárky z Linuxu, tak x86 aplikace z Windows (32 bitů v obou případech). Což umožní na Pi spustit třeba Dropbox (ten nemá ARM verzi), Spotify, Wine (čímž budete moci spouštět aplikace pro Windows, viz Co je to Wine) a řadu dalších věcí. Zajímavý je i tím, že umí být rychlý a bez zásadních nároků, podporuje 3D akceleraci na Pi (takže spustíte i hry). Jediný nedostatek může být ten, že není dostupný zdarma – pro Raspberry Pi 3 vyjde na zhruba 30 USD.

V některých dřívějších tipech bylo zmíněno i RetroPie, ale emulátorů herních konzolí a retro počítačů je poněkud více:

  • RetroPie s několika desítkami emulátorů herních konzolí, počítačů a strojů. S tím souvisí i EmulationStation, kterou je možné instalovat i přímo v Raspbianu.

TIP: Všechny předchozí i následující tipy a triky týkající se Raspberry Pi najdete v 🍓 Jak na Raspberry Pi? Kompletní průvodce

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky