Jak na Raspberry Pi? Co zkusit, pokud vám nestačí Raspbian? Jiné distribuce než Raspbian (9)

Raspbian (zjednodušený Debian) je skvělý (nejenom) na začátek, na to abyste se seznámili s Raspberry a Linuxem. Má GUI, které se mimochodem jmenuje PIXEL. Je základem všech zdejších tipů.

Opatříte si ho přes NOOBS a je velmi vhodný pro začátečníky. Má i minimalistickou verzi – Raspbian Pi OS Lite. Lišící se hlavně tím, že nemá desktop, pouze CLI (příkazovou řádku).

POZOR: Někdy v roce 2020 se Raspbian změnil na  Raspberry Pi OS. Ale jinak je to vlastně stále pořád to samé.

Později můžete prostě chtít nebo potřebovat něco jiného.

Další z klasických Linuxů co můžete mít na Raspberry (nezapomeňte, je potřeba ARM verze) – Fedora 21, Ubuntu 15.04 MateGentoo.  Tady se vám může hodit návod jak nainstalovat Ubuntu Core.

TinyCore pro případy, kdy chcete něco hodně malého, pro RPi najdete na www.tinycorelinux.net/ports.html

Windows 10 IoT není Linux, jsou to skutečně Windows, vytvořené specificky pro Raspberry Pi.

Pi Music Box www.pimusicbox.com – udělá z RPi musicbox. Založené na na Mopidy streaming serveru, rozumí si se Spotify, Google Play Music, SoundCloud a dalšími zdroji. Umí, samozřejmě, přehrávat i to co máte na SD kartě nebo připojených discích.

RetroPie retropie.org.uk/ – už bylo dříve zmíněno a můžete ho mít i jako plný operační systém – promění vaše RPi v retro herní emulátor – pro hry z pokladů jako je Amiga, Amstra, Atari, Commodore 64, ZX Spectrum, Game Box, Playstation, atd.

libreelec-8-0-is-just-around-the-corner-now-based-on-final-kodi-17-krypton-512615-2.jpg

LibreELEClibreelec.tv – jste mohli potkat, pokud jste instalovali s pomocí NOOBS a možná jste si ho pořídili současně s Raspbianem. Jde o Smart TV řešení – takové, které  z hloupé televize (stačí HDMI) udělá chytrou a umožní vám pouštět filmy, ale také další média. Dobré vědět je, že je založené na Kodi.

Další varianty mediálních center – OSMCosmc.tv, OpenELEC – openelec.tv

OpenMediaVault www.openmediavault.org – je samostatné distro /operační systém/ co promění vaše Raspberry v NAS.

RISC OS je trochu výjimečný tím, že není Linux. A také tím, že je poměrně starý a moc praktického užití pro něj nenajdete.

pi-topOS – Polaris si pořídil jméno od pi-top, zajímavě vypadajícího modulárního tabletu.

Chromium OS je pro ARM, takže se dobře hodí, ale ofičl verzi nemá. Ale řešení to má, viz How to run Chromium OS on a Raspberry Pi