@365tipu

TIP#1463: Co je to Wine

Wine najdete na www.winehq.org a zajímat se o toto software má smysl pouze pokud používáte Linux. Umožňuje totiž v Linuxu přímo spouštět programy/aplikace z Windows. Přímo v tom významu, že není nutné virtualizovat či emulovat.  Wine je mimochodem zkratka Wine is Not an Emulator (Wine není emulátor).

Celé to funguje takže, že Wine je vrstva mezi programem pro Windows a Linuxem – stará se o převedení volaní API z Windows na odpovídající API v Linuxu. Výhoda tohoto řešení je i ta, že nemusíte mít legálně Windows, která byste poté používali v nějakém virtuálním stroji.

Ve Wine se samozřejmě může stát, že některé programy fungovat nebudou – zpravidla takové, které dělají něco co není zcela košer.  Můžete se to stát častěji, než pokud takovéto programy zkusíte spouštět ve virtuálním stroji. Ve Wine je možné spouštět i řadu her – ty by ve virtuálním stroji bylo možné spouštět také, ale běžely by pomaleji. Speciálně pro některé hry je ve Wine vhodné zapnout emulaci virtuálního desktopu (najdete v Nastavení). Přehled kompatibilních aplikací najdete na appdb.winehq.org

TIP: O Wine je řeč v Jak na Raspberry Pi? Jak na Raspbian spouštět Windows/Linux a další aplikace (co nejsou ARM). Emulátory a virtualizace (18), Jak na Chromebooku používat programy pro Windows? a samozřejmě v  Software pro Linux, bez kterého se neobejdete. Tedy, určitě, teoreticky.

eveonline.jpg
Eve Online na Linuxu přes Wine (z WineHQ.com)

Wine si do Linuxu klasicky pořídíte nainstalováním (něco takového jako „sudo apt install wine„) a pokud používáte 64 bitové Ubuntu, tak ještě nezapomeňte doplnit podporu pro i386 („sudo dpkg -add -architecture i386„).  Slušný návod jak zprovoznit a používat Wine najdete v How To Run Windows Applications On Linux [Beginners Guide]

Můžete zkusit i alternativy pro Wine – CrossOver, PlayOnLinux (obě jsou založené na Wine a různě ho vylepšují). Zajímavý je i ReactOS – kompletní operační systém, který je také postavený na Wine.

PS: Pro Raspberry Pi je to Wine trochu složitější – je totiž postavené na ARM procesoru, takže Wine přímo fungovat nebude. Budete potřebovat x86 emulátor a poté používat Wine ve spuštěném x86 systému. Ztratí se tím dost na rychlosti.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky