@365tipu

TIP#2159: Co je to sideloading? 

Když už se teď hodně píše a mluví o tom, že EU přinutí Apple k “sideloading”, tak je vhodný čas si tento termín vysvětlit. Týká se to zejména Apple, protože sideloading blokuje, ale také Google (kde je sideloading možný po aktivaci volby). 

Sideloading je označení pro instalaci (nejen) aplikací do zařízení odjinud, než z oficiálního zdroje aplikací.

V případě Apple tedy odjinud než z App Store, u Google z Google Play. U Microsoftu by šlo o Microsoft Store a je nutné dodat, že i Microsoft měl jeden čas nápady podobné jako Apple, tedy omezit instalaci jenom na vlastní aplikační obchod (viz Jak instalovat programy do Windows? Musím ve Windows používat Windows (Microsoft) Store?).

Sideloading je, když zůstaneme u Apple, velmi výhodný pro vlastníka platformy a “jediného správného aplikačního obchodu”. Zajišťuje mu příjmy, většinou i značné zisky. Má neomezenou kontrolu nad tím, co se ve vašem zařízení smí objevit, může potlačovat a omezovat konkurenci. Což je také soubor důvodů, proč Apple tak zásadně trvá na tom, že sideloading “v žádném případě”. 

Teoreticky je sideloading pozitivní v tom, že umožňuje lépe hlídat aplikace – z bezpečnostního hlediska. Škodlivé aplikace, malware, viry a další nevhodné věci set tak (teoreticky) nedostanou do zařízení. Prakticky to ale není pravda a z historie jablečné platformy víme, že to nefunguje. Existence schvalovacího procesu navíc znamená, že uvádění nových aplikací (ale i jejich aktualizace) je obtížné, trvá dlouho a navíc je ovlivněno osobami, které aplikace “kontrolují”. 

TIP: O Sideloadingu jsme už ve skutečnosti psali. V Je bezpečné na Android pořizovat aplikace mimo Google Play? Je sideloading bezpečný?

Omezení sideloadingu neexistuje na Windows, Linuxu, ale ani na Mac OS, tedy na dalším příkladu z jablečného světa. Jak už bylo zmíněno, “existuje” na Google, ale tam je v nastavení možné ho zapnout a můžete tak získávat aplikace odkudkoliv. 

U Apple se navíc sideloading týká i hudby či videí. Tam má Apple podobný přístup jako u aplikací, doslova zoufalou snahu znemožnit a komplikovat uživateli možnost si na (jeho vlastní) telefon nahrávat vlastní multimediální soubory (Jak nahrát hudbu do iPhone či iPadu?). 

Dokud tedy EU nepřinutí Apple k umožnění sideloadingu tak jediná možnost jak ho mít je jailbreak.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky