@365tipu

TIP#151: Nepostradatelné aplikace pro Android.

Než se pustíme do přehledu toho co by se vám hodně mohlo hodit pro váš Android, tak je dobré na jednu věc upozornit. To bez čeho se neobejdete, to co je prostě nepostradatelné, to je velmi osobní záležitost. V mých nepostradatelných aplikacích například vlastně nejsou skoro žádné hry. Což je dané tím, že je na telefonu hry prakticky nehraji a na tabletu jen výjimečně.

Poznámka: Tenhle tip vznikl v roce 2015. Stav v roce 2018 (a 2019) zjistíte tak, že to co už není potřeba je kurzívou. A nové jsou označené rokem.

Nepostradatelné (tak trochu) aplikace pro Android

Airdrod pokud chcete lépe propojit váš telefon s počítačem. Tady budete potřebovat i odpovídající software do počítače. Případné varianty najdete v Jak propojit Android a váš počítač pro SMS, upozornění a přenosy souborů?

Amazon Kindle protože zde můžete číst e-knihy a mít e-knihy a vůbec si pořádně užívat čtení.

Google Authenticator který je nepostradatelný tím, že přes něj probíhá ověření dvoufaktoru při přihlašování do důležitých služeb (nejenom těch od Google). Pokud máte dvoufaktor aktivní pro Microsoftí věci, tak ještě Účet Microsoft (Microsoft account). V roce 2018 je tahle aplikace zcela nahrazená Authy.

TIP: Dvoufaktorové ověření použijte všude tam, kde chcete lépe zabezpečit účet vám blíže vysvětlí, k čemu ten dvoufaktor (2FA) je a jak důležitý je.

Barcode Scanner a/nebo Google Goggles abyste měli v čem číst a zpracovávat čárové kódy, včetně QR kódů. To druhé umožní ale i jiné zajímavé věci. Přestalo být potřeba, umí to prostě foťák.

Blogger, Tumblr  či WordPress podle toho co za blogovací systémy používáte. Na aplikaci pro WordPress je užitečné to, že ji můžete používat jak pro WordPress.com, tak pro vlastní hostovaný WordPress.

Box, Dropbox, One Drive pro vaše cloudová úložiště, opět podle toho, které je to vaše. Můj favorit je každopádně Dropbox a o úložištích najdete více v Dropbox, nebo jakékoliv jiné cloudové, souborové úložiště. Hodně to umí pomoci

2015-05-31 08.33.38

Buffer coby nepostradatelného pomocníka pro sdílení na vaše sociální sítě.A protože je to k Bufferu potřeba případně říci daleko více, zkuste Buffer oceníte v okamžiku, kdy chcete plánovat věci na sociálních sítích dopředu.

Samozřejmě i aplikace přímo od Google – Disk, Dokumenty, Filmy Play, Fotky, Hangouts, Hry Play, Hudba Play, Chrome, Gmail, Inbox, Keep, Kiosek Play, Knihy Play, Mapy, Obchod Play, Prezentace, Sheets, Youtube (a jsem si dost jist, že jsem na něco zapomněl). Některé z nich nejsou v telefonu/tabletu od samého počátku (což bude například Keep), více viz Jaké aplikace od Google si přidat do telefonu s Androidem od jiného výrobce?

TIP: K mobilnímu Chrome se vám bude hodit Tipy pro lepší nastavení a užití mobilního Chrome

2015-05-31 08.34.14IF by IFTTT a jeho další kolegyně, tedy Do Button, Do Camera a Do Note. Nepostradatelný je ale jenom IFTTT, protože vám umožní řadu věcí jako je třeba přeposlat došlé SMS mailem. K čemu je IFTTT nejlépe ale v tipu IFTTT a ti další aneb jak automatizovat váš Internet

eKonto nejenom proto, že tuhle banku mám, ale také proto, že tahle bankovní aplikace se jim opravdu extrémně povedla. Vy si samozřejmě pořiďte bankovní aplikaci podle toho, jakou banku máte.

TIP: Pokud máte iPad či iPhone, tak vám tyto tipy samozřejmě pomohou najít aplikace pro iOS také. Ale nezoufejte, v Nepodstradatelné aplikace pro iPad či iPhone. Nevíte-li coby, tak poradíme co si pořídit je záplava tipů přímo pro iPhone/iPad, včetně přímých odkazů do AppStore.

Runkeeper nebo (dnes již neexistující) Endomondo pokud běháte nebo jezdíte na kole a chcete aby vám to měřilo trasu, dobu, kilometry, malovalo mapičky a vůbec dělalo věci. Moje volba je druhá jmenovaná. V roce 2018 už natrvalo nahradila Strava.

Evernote protože umí divy. Byť se přiznám, že tuhle aplikace vlastně nakonec vůbec nepoužívám.

Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram, Pinterest, Flickr, Foursquare, Swarm, Google+ a vůbec jakoukoliv další sociální síť, podle toho kterou používáte.

Instagram můžete nebrat ani tak jako sociální síť, ale také třeba jako perfektní pomůcku pro extrémně snadné pořizování atraktivně vypadajících fotek a videa a pořiďte si k němu ještě Layout, umožní vám dělat koláže více fotek.

U videa ještě nezapomeňme na Vine. Spravujete-li stránky na Facebooku, tak samozřejmě Správce stránek. Masochisté si mohou pořídit i Yelp, ale bohužel ten moc použitelné údaje neposkytne.

2015-05-31 08.34.54

Feedly protože zcela určitě právě tuhle službu pro čtení RSS zdrojů používáte. Ale protože Feedly neumí číst offline, tak spíš pro práci s přehledem zdrojů a nastavování. Pro čtení budete potřebovat něco jiného.

gReader už sice s původním Google Reader nemá nic společného, ale nakonec zvítězil v náročném „výběrovém řízení“ na právě tolik potřebnou offline čtečku. Napojený je na již zmíněné Feedly.

Pocket protože to co si čtete v gReaderu musíte mít možnost si někam odkládat na pozdější přečtení.

TIP: Jak jdou dohromady Feedly, gReader a Pocket najdete v tipu K čemu vám může být RSS a Feedly aneb jak mít stále co číst a Co používat pro odkládání věcí (článků) na pozdější přečtení?

2015-05-31 08.36.15
Ingress od Google. Taková hodně zvláštní hra, při které budete muset hodně cestovat a chodit.

Hyperlapse od Microsoftu pro natáčení timelapse/zrychlených videí. V době psaní tipu nebylo dostupné v Google Play, protože šlo o beta verzi.

Chromecast pokud tuhle malou krabičku máte, nebo s ním máte šanci přijít do styku třeba v práci. Postupe času se tohle integrovalo.

In-počasí pro zjištění, jaké že bude počasí (a trochu snad i jaké je), byť vám možná budou stačit karty z Google Now. Vhodnou alternativou může být The Weather Channel.

Ingress pokud vás tahle podivná hra od Google baví. Případně, samozřejmě, Pokémon GO.

Liftago Taxi a Uber protože asi můžete jednoho dne přeci jen potřebovat jet taxíkem.

Meerkat a Periscope – live-streaming videa pro masy je aktuální hit, ale jinak je to poměrně dost hodně praktická věc.

TIP: V Jaké mobilní aplikace použít pro live streaming videa? se trochu více věnujeme právě aplikacím pro live streaming. 

Messenger od Facebooku asi proto, že ho mají všichni a není vyhnutí, Snapchat za předpokladu, že pro něj máte využití, asi by bylo dobré si pořídit WhatsApp, stejně tak případně Kik Messenger a Skype, které po vás bohužel čas od času určitě někdo bude vyžadovat.

TIP: V Jaké jsou alternativy pro Skype? Co použít pro telefonování a videotelefonování? najdete další chatovací aplikace, ale spíš takové, které umí hlasové a video telefonování

2015-05-31 08.37.26

Minecraft PE třeba proto, že tím dokážete zabavit vaše děti i sebe. A také je možné hrát s dalšími lidmi na tabletech i mobilech (dokonce ani nemusí mít Android).

Smart Keyboard Pro pokud vám nestačí nová klávesnice v Lolipopu, která tuhle dokáže plně nahradit. Ale pokud nemáte Lolipop, tak tohle je moje volba. A Jaké klávesnice pro Android jsou ty nejlepší vám poradí jak si pořídit originální klávesnici od Google i když ji nemáte v mobilu. A jaké další alternativy jsou na výběr. Tady nakonec zvítězila prostě klávesnice od Google.

TIP: Mám si pro telefon s Androidem pořídit nějaký jiný „launcher“? A co to vlastně je? poradí pár tipů na zajímavé a užitečné spouštěče

SoundCloud mít nemusíte, ale občas se vám může hodit.

Speedtest.net od OOKLA rozhodně nesmí chybět , podobně jako Wifi Analyzer. Ke Speedtestu, respektive měření rychlosti tu máme samostatný tip: Jak ověřím rychlost mého Internetu? Jak rychlý mám mobilní Internet?

Aplikace co umí omezovat využití dat ostatních aplikací jsou užitečné, třeba Google Datally ale i některé další. Najdete je v Google Datally šetří mobilní data (recenze). Jaké další aplikace na úsporu dat pro Android?

2015-05-31 08.39.40

A když už byla řeč o něčem na testování síťových záležitosti, tak rozhodně Fing – Network Tools.

Spotify aby vám v telefonu nechyběla hudba.

Trello se stalo někdy v roce 2018 důležitou součástí. Slouží mi jako osobní úkolník a používáme ho i jako týmový nástroj v Rubikon PR.

Takže, to je tak nějak kompletní sestava aplikací, které jsou setrvale v telefonu autora tohoto tipu. Je k tomu ale potřeba ještě dodat to, že další aplikace jsou v iPadu, tedy v tabletu – což znamená, že se v některých případech nedostaly do mobilu (zejména proto, že se třeba v tabletu lépe používají). Ale nepostradatelné aplikace pro iPad/iPhone se objeví v samostatném tipu.

Zajímavé na soužití telefonu (Android) a tabletu (iPad) je to, že skutečně došlo k tomu, že některé věci je lépe dělat na tabletu. Ale také, že s příchodem Nexus LG, který nahradil Galaxy Nexus, se rozšířily činnosti, pro které je použit telefon. Vliv na to má jednak o něco větší displej, ale také podstatně vyšší výkon a odezva telefonu.

TIP: Android Device Manager, který  vám umožní najít i smazat váš telefon či tablet je bezpečnostní opatření, na které byste měli pamatovat. 

Jaké další aplikace je možné doporučit?

Po letech užívání Androidu (měl jsem úplně první přístroj s označením G1) je v Google Play možné najít ještě řadu aplikací, které jsem používal, řadu i koupil. Mimo  hloupostí (ten pohled je fascinující) vzešlých ze zkoušení, tam jsou některé užitečné.

Advanced Task Manager Lite pomáha pokud se chcete podívat co v Androidu běží. Podobná aplikace je ještě třeba SeePU/SeePU ++.

Compass je přesně co název napovídá. Takže je vám asi jasné, k čemu může případně být.

OI File Manager, ES Fole Explorer File Manager (ten už ale s otazníky, pozor), ASTRO File Manager .. řada souborových manažerů, tedy pomůcek, které čas od času budete potřebovat. Případně se podívejte do V šestkovém Androidu je základní souborový manažer. Ale co v těch starších? a najdete tam další tipy.

2015-05-31 08.39.16
OOKLA SpeedTest.net zmíněný o kus výše. VDSL od O2.

ConnectBot je SSH (Secure Shell) klient. Pokud někde hostujete nějaké věci na Linuxu, tohle budete potřebovat.

TIP: Jak poslouchat podcasty? A co to vlastně ty podcasty jsou?

Dobo Defense FREE, Air Control Lite, Angry Bird Lite, Angry Birds, Temple Run, Tower Defense, Asphalt 8: Airborne jsou jedny z mála her, které jsem měl na telefonu.

Ultimate Stopwatch & Timer jsou prostě stopky.

Docs To Go jsem v telefonu měl, ale protože většinu tohoto dokáže nahradit Disk Google (a původní Google Docs), tak aplikace šla pryč.

Voice Recorder se do telefonu vrací v okamžiku kdy ho chci využít pro nahrávání rozhovorů.

Mindjet Maps jsou výborné, ale jde přesně o ten příklad aplikace, kdy spíše použijete tablet, než mobil.

TIP: V Jak na myšlenkové mapy? Mindmapping pro každého toho o vytváření myšlenkových map najdete mnohem více, včetně tipů na další aplikace pro práci s nimi.

gTasks: Todo Lite jsou jednou z mnoha aplikací pro úkolník/GTD, které jsem zkoušel. Nikdy to nedopadlo tak, že bych u nějaké zůstal.

Tweetdeck je jasnou volbou, pokud tuto aplikací pro správu více účtu na Twitteru používáte na počítači. O Tweetdecku je dobré hlavně vědět to, co je v názvu následujícího tipu: Správa více účtů na Twitteru – na webu, v mobilu či Tweetdecku

Mapy.cz pokud si nevystačíte s klasickými mapami od Google. Tohle je, na rozdíl od vyhledávání, povedená věc od českého Seznamu.

GO SMS Pro jsem používal poměrně dlouho, ale pocity jsou rozpačité. V Lolipopu jsem je už znovu nenainstaloval a nechybí mi.

Camera ZOOM je jednou z těch opravdu lepších náhrad klasického foťáku, já ale pro focení používám hlavně Instagram. Podobně jako Camera360 Ultimate.

NET-A-PORTER mám nakonec hlavně na iPadu, a hlavně proto, že se chodím čas od času dívat na dámské boty a módu. A taky proto, že tohle je aplikace, která je hodně inspirativní co se UX týče.

SPMC neboli spin-off Kodi na telefonu nemám, ale je na androidím TV boxu a slouží zcela skvěle. Ale můžete ho používat, jako multimediální přehrávač se vyplatí i bez připojení k televizi.

Jak na vzdálený přístup na zařízení s Androidem? najdete přehled pomůcek pro vzdálený přístup na mobily a tablety s Androidem.

Konkrétní tipy na anti-malware pro váš Android najdete v Jak ověřit, jestli v Androidu nemám nějaké malware či adware?

TIP: Pokud nevíte co je to Kodi, tak poradí tip Kodi aneb jak na filmy a tv seriály i v počítači i na televizi. SPMC je aplikace odvozená od Kodi, v některých ohledech i trochu lepší.

825-330-chrome-os-60-app-launcher-2

Přecházíte na Chromebook? Jaké aplikace nahradí ty, na které jste zvyklí odjinud? Tenhle tip vám možná vyřeší problém, jak tu prohlížečově založenou věc používat. A dost dobré vědět je, že novějších Chromebooky umí používat aplikace pro Android

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky