@365tipu

TIP#501: Jaké klávesnice pro Android jsou ty nejlepší?

Především, ono slovo „nejlepší“ je hodně problematické. Protože co je nejlepší pro někoho nemusí být totéž pro někoho jiného. Klávesnice pro Android (ale vůbec klávesnice pro mobily) jsou navíc hodně dobré pro angličtinu a pár dalších jazyků, ale jakmile dorazí čeština, je to konečná. Byť české klávesnice na Androidu jsou nesrovnatelně lepší než totéž na iOSu (iPhone, iPad). Ale pořád mají ten zásadní problém, že se na nich (a) špatně píše česky a (b) mívají nedostatečné slovníky.

Pokud vynecháme různorodé nesmyslné experimentální klávesnice, tak je dnes v Androidu k dispozici buď přímo klávesnice od Google nebo klávesnice od dalších tvůrců. Všechny můžete rozdělit na to, že buď umí psát posouváním prstů po displeji (osobně musím říct, že je to velmi užitečné) nebo se chovají jako klávesnice klasická. Liší se mírou možností přizpůsobení, rozložením některých kláves, kvalitou slovníků, citlivostí na vaši neschopnost se trefit na maličké plošky kláves.

Má osobní volba na mém hodně používaném telefonu je Google a jeho originální klávesnice. Dnes umí ono šoupání prstem, takže není nutné používat něco jiného. Pokud máte nějaký Androidí klon, tak si i tuhle klávesnici můžete stáhnout. Je navíc dobré vědět, že její součástí je možnost diktování a Google má rozpoznávání hlasu (češtiny) na velmi dobré úrovni.

 

Swiftkey Kyboard jsem používal před příchodem nové klávesnice od Google. Umí dobře ono šoupání prstem (ale asi méně dobře než Swype), řekl bych že vyniká v návrzích na opravu špatně napsaného slova a umí se dobře učit (pokud chcete, naučí se to  z vašeho e-mailu). A co potěší, je zadarmo.

POZOR! Swiftkey od léta 2018 tvrdí, že je pouze od 16 let a masově smazalo účty uživatelům. Rozhodně nepoužívat. Viz Swiftkey začali masově mazat uživatelské účty a vůbec nebudete tušit proč.

Swype se specializuje na onu činnost, které se říká stejně jako je název této klávesnice, tedy psaní posouváním prstu po displeji, aniž byste se dotýkali odděleně jednotlivých kláves. Můžete tak psát nejenom jednotlivá slova, ale celé věty. A pokud chcete diktovat, Dragon Dictation vám poslouží (tady je vhodné připomenout, že Google samotný dodává tuhle funkčnost).

2016-05-15 08_45_51-LiDXUoGCqV9u8ok1ndXqpu859gfwKKR5DYsoPVFkQAOga6ZBkGrNyWU7vJj41bx_b4V0=h900-rw (14.png

GO Keyboard je spíš klávesnice na emoji a tomu podobné vychytávky a můžete si i dokupovat různé nálepky a fonty.

Ginger Keyboard se také zaměřuje na emoji, ale jinak vše ostatní co klávesnice má umět. Navíc obsahuje jednoduché hry, což je něco co se těžko chápe jako součást klávesnice, ale jeden nikdy neví.

Fleksy Keyboard se hodí všem, kdo mají v oblibě animované GIFy. Což vám může a nemusí zajistit obdiv příjemce. A protože asi mají moc práce s animováním, tady swype psaní nehledejte.

POZNÁMKA: Dnes prakticky všechny klávesnice „posílají domů co píšete“. Některé méně, některé více, někde to jde zakázat, někde to dělají aniž by vám to bylo řečeno. Tak na to pamatujte.

Touchpal nepatří mezi známé klávesnice, dostupná je zadarmo, ale některé pokročilejší věci jsou placené.

Minuum umí prakticky totéž co většina klávesnic, ale má jednu zajímavou vlastnost v podobě minimálního režimu kdy na displeji zabírá až neuvěřitelně málo prostoru.

Smart Keyboard Pro jsem osobně používal poměrně dlouho, opustil jsem ji až s příchodem klávesnice přímo od Google v Lolipopu.

TIP: V Bez jakých aplikací se neobejdu v Androidu? Jaké nepostradatelné máte vy? najdete řadu dalších užitečných tipů na aplikace pro Android. Pokud hledáte software pro jiné operační systémy, tak je tu  souhrn v ‣ Nepostradatelné software

PS:  Vytáčí vás „česká“ klávesnice od Apple na iPhone/iPadu? Pořiďte si jinou se vám bude hodit pokud používáte iOS.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky