@365tipu

TIP#766: Vytáčí vás „česká“ klávesnice od Apple na iPhone/iPadu? Pořiďte si jinou

Apple má dlouhodobě záhadné problémy s použitelností klávesnice na iOSu. Dlouhá léta nedokázali správně indikovat i tak jednoduchou věc, že jste zmáčkli shift. Před nějakým tím rokem nad klávesnici přidali nějaké záhadné symboly, které netušíte co dělají, ale velmi brzy to zjistíte neustálým náhodným dotykem (jdou mimochodem naštěstí vypnout v Nastavení). Česká klávesnice má neznámo proč psaní háčku čárky stiskem jiné klávesy po napsání písmene a v řadě verzí je nutné tyhle extra klávesy vyvolávat přes Shift.

Na iPadu například neznámo proč „našeptávač“ slov zobrazuje nabídnuté slovo nikoliv nad klávesnicí, ale jako miniaturní bublinku přímo tam kde píšete. Apple také stále nepodporuje psaní posunováním (swipe) po klávesnici, tak jak už to dost dlouho umí snad všechny klávesnice. Přidejte k tomu to, že Apple dlouhé roky znemožňovalo mít jinou klávesnici než jen tuto nedotaženou.

To poslední se naštěstí před pár roky změnilo a iOS umožňuje instalaci klávesnic od třetích stran. V době kdy to uvedli to ale nebyla žádná výhra, Apple sice cizí klávesnice umožnilo, ale moc nefungovaly (těžko říct proč). Naštěstí, s odstupem času a několika verzí iOSu se vše změnilo. Jak popíchl v jedné diskuzi na Twitteru Martin Jurica, je dnes například Swiftkey velmi dobře použitelná jak na iPhone tak na iPadu.

Pokud vás tedy vytáčí česká klávesnice od Apple na iPhone či iPadu, vůbec se neobávejte vyrazit vyzkoušet alternativní klávesnice. Sice, protože jste u Apple, narazíte na to, že je není možné bez extra aktivit aktivovat, ale to naštěstí děláte jenom jednou (Nastavení/Settings -> Obecné/General -> Klávesnice/Keyboard -> Klávesnice/Keyboards a tam Přidat novou klávesnici/Add New Keyboard poté, co si ji stáhnete z App Store. Nezapomeňte jim ještě navíc po přidání přidat Plný přístup/Full Access). Prostě protože jste u Apple, tak není možné aby se při instalaci klávesnice zeptala na povolení k použití, musíte to dělat ručně.

TIP: V Jak je to s klávesnici od Apple na iPhone/iPadu v iOSu. Co je nového v iOS 11? se dozvíte, jak se klávesnice od Apple chová a co je v ní nového od iOS 11.

Klávesnice pro iPhone/iPad ze kterých si můžete vybírat

S klávesnicemi třetích stran budete mít různorodé další vychytávky, ale jedna z nich třeba u Swiftkey či Gboard (Google) je dost podstatná – čím déle je budete používat, tím více se naučí co píšete a budou umět lépe navrhovat slova ještě před dopsáním (a bez nutnosti použít mezerník), na iPadu to navíc bude zobrazovat tam kde má a ne kdesi náhodně po displeji. Ta od Google pak například umí velmi dobře i diktování. Řada z nich umožní pohyb kurzoru, některé zvládají psát ve dvou jazycích současně (tedy zejména čeština a angličtina).

Po víkendovém zkoušení jak je na tom Swiftkey to vypadá, že originální Apple klávesnici opouštím, na iPadu je opravdu extrémně nepoužitelná (zejména pro nešeptávač pobíhající kdesi po displeji v nečitelné miniaturní podobě). Swiftkey navíc umí swype a síla zvyku z mobilu je příliš velká, byť na si zatím nejsem jist jak to bude dávat smysl na 9.7″ displeji. Swiftkey mám navíc dokonce původně koupený už od uvedení na trh a už déle je dostupná zdarma.

TIP: Přestala se na iPhone či iPadu ukazovat klávesnice? Nepanikařte, má to nejspíš jeden jediný jednoduchý důvod.

POZOR! Swiftkey od léta 2018 tvrdí, že je pouze od 16 let a masově smazalo účty uživatelům. Rozhodně nepoužívat. Viz Swiftkey začali masově mazat uživatelské účty a vůbec nebudete tušit proč.

2017-04-17 08.40.15.png

Vyzkoušet můžete Gboard od Google nedávno přejmenované), kde se může líbit integrace se vším od Google, vyhledávání přímo v klávesnici (osobně tuhle věc moc nechápu), diktování hlasem a lepší našeptávač. Ale co se líbit nebude je to, že umí jenom QWERTY a neznámo proč se vám možná stane to, že budete mít v iPadu dvě Gboard klávesnice. Jednu „Gboard“ a druhou „Gboard – Google“, která se tam nejspíš objevuje s aplikací Google, kterou jste si možná také nainstalovali z App Store. Nutno dodat, že tahle klávesnice je taky zdarma.

TIP: Jak pro iPhone/iPad mít českou prediktivní klávesnici a české swype. Jak se zbavit stále se přepínající klávesnice?

Pokud chcete něco divokého, tak zkuste Microsoft Word Flow (také zdarma) a zkuste ověřit, jestli na téhle revolučně vypadající atypické klávesnici budete umět psát. Je nutné dodat, že je určena hlavně pro psaní jedním prstem (palcem pravé ruky). Jsme v Česku, takže je dost dobře možné, že si ji stejně nebudete moci opatřit.

Swype (placená) je stará známá stálice i jedna z nejpopulárnějších klávesnice umožňujících swipe, tedy psaní posouváním prstu místo ťukáním do kláves. Má i nějaké další zajímavé vychytávky, jako třeba numerický keypad.

Fleksy (dnes jako Fleksy + GIF Keyboard) mám mimochodem také koupenou od doby uvedení klávesnice na iOSu a dnes je tuším dostupná zdarma. Pro Android totiž patřila k těm výrazně lepším. Z nového názvu plyne i další posedlost klávesnic,  nejenom umět zadávat smajlíky a emoji, ale také hledat a vkládat GIFy. Osobně u Fleksy dost obtížně rozdýchávám příliš originální podobu a zmatené ovládání. Tím se ale nenechejte odradit, tohle je jedna z nejpropracovanějších klávesnic pro iOS.

TIP: U většiny klávesnic se po stažení a zprovoznění musíte vydat do jejich aplikace a najít přidávání dalších jazyků. Ty se stahují jako další balíčky. Ne všechny klávesnice ale budou mít češtinu, některé pak budou mít třeba jenom QWERTY či jenom QWERTZ

A pokud se vám v Setting/Nastavení neukáže nová klávesnice jako dostupná pro přidáním, tak stačí aplikaci pro Nastavení ukončit (zabít). Jedna z letitých chyb v iOSu.

Další možnosti: TouchPal, Minuum, Themeboard, Go Keyboard, Bitmoji, DrawType, Tenor – GIF Keyboard

TIP:  Další tipy a triky pro iOS najdete v  Tipy a triky pro Apple iOS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky