@365tipu

TIP#1815: Jak na mobilním telefonu napsat zavináč? A vůbec různé další podivné znaky

Máme tu už Jak na počítači napsat zavináč a je tedy vhodné to doplnit i o mobilní variantu. Čas od času na to totiž narážím, lidé neví kde na mobilní klávesnici (telefonu či tabletu) napsat zavináč (@), hash (#) a vůbec řadu dalších znaků. Přitom právě @ a # jsou zásadně potřeba na sociálních sítích a @ při psaní e-mailů.

Apple iPhone/iPad

@ a další podivné znaky se vždy skrývají někde po přepnutí a často je to komplikované tím (zejména na iPhone a iPadu), že každá aplikace si přizpůsobuje klávesnice podle svého (viz dále) a navíc se do toho i Apple mícha občas se svévolně objevující klávesnice od Apple.

Klávesnice na mobilních telefonech má vedle klávesy Shift ještě navíc klávesu většinou označenou jako 123 (po stisku se promění na ABC pro návrat zpět k psaní klasických písmen). Zpravidla se pak objeví ještě další přepínací klávesa – na iOSu v Google klávesnici označená jako #+= a ta zpřístupňuje další znaky. 

Apple to celé komplikuje ještě tím, že některé znaky přes Shift nejsou na klávesnici vidět ani když Shift stisknete.

Zmatení ale ještě přináší výše zmíněná možnost, že si každá aplikace upraví klávesnici, takže například v Instagramu budete mít @ dostupný hned.

Rozdíl pak je i v klávesnici na iPhone a na iPadu. Vyvolaný rozdílnou velikosti dostupného místa pro klávesnici.

Pokud na klávesnici od Apple marně hledáte čárku tak závada není na vaší straně. Ona tam prostě je jenom po ?123 a to ještě občas mizí – zmizela-li, tak restartujte telefon/tablet. A chcete-li tuhle komplikaci neustále neřešit, tak jděte do jiné klávesnice (třeba té od Google, viz Vytáčí vás „česká“ klávesnice od Apple na iPhone/iPadu? Pořiďte si jinou). A nezapomeňte tu od Apple odstranit, jinak se bude neustále náhodně vracet (viz Jak pro iPhone/iPad mít českou prediktivní klávesnici a české swype. Jak se zbavit stále se přepínající klávesnice?)

To s tou čárkou u iOSu/iPadOS je u Apple klávesnice ještě komplikováno tím, že Apple má „e-mailovou“ verzi rozložení klávesnice – tam je možné psát rovnou @ ale čárka tam vůbec není (protože se v e-mail adrese nemůže vyskytnout, tak vám ji Apple prostě neumožní napsat). Celé se to navíc může lišit podle toho, jaké zařízení máte

Android

Na Androidu je to podobné, klávesnice má různé přepnutí na další dostupné znaky/symboly a liší se to, opět, podle toho kterou klávesnici si pořídíte. Najdete tam (například) přepnutí pomocí „?123“ a v něm další pomocí „=\<“ a nezapomínejte ani na mačkání Shiftu. Výrobci si navíc vytvářejí vlastní klávesnice (nic vám ale nebrání použít přímo tu od Google).

Na obou systémech může pomoci i podržení prstu na určité klávese – objeví se tak další znaky, které jsou zde schované – jsou tam mimochodem zakleté i české znaky.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky