@365tipu

TIP#1602: Přechod z Androidu na iOS (3): Aktualizace, aplikace, ekosystém

V září 2019 jsem si koupil první iPhone v životě a ze dne na den přešel na iPhone (a také na Apple Watch a Air Pods Pro). Po dekádě s Androidem. Tento seriál je o postřezích z přechodu. Vznikal mnoho měsíců. Začíná v Přejít z Androidu na iPhone. Stojí to za to? V čem je to lepší? Je to vůbec lepší? (1) Ovládání dotykem a multitasking, pokud byste chtěli číst postupně. Na konci každého dílu najdete odkaz na díl další. Dílů bude mít poměrně hodně, takže výjimečně vychází i o víkendu. Předchozí díl je Přechod z Androidu na iOS (2): Jednoduchost užívání a věci okolo GUI/UX

Aktualizace jsou velké plus. APPLE VYHRÁVÁ

Dlouholetý problém Androidů – je kupa výrobců co zařízení prakticky nikdy neaktualizují a prostě to nechá být (zejména levné šunty z Číny). Značky (Samsung, Xiaomi, Huawei, atd) jsou na tom přeci jenom lépe, ale u Apple prostě máte celkem jistotu, že minimálně po dobu životnosti (5 až 6 let) budou nové verze iOSu přicházet pravidelné. A až už nebudou, tak to zařízení bude dost dobře fungovat i nadále (ten zcela první iPad ještě docela funguje byť už toho moc nedokáže, iPad Mini funguje bez problémů).

Tady bych dokonce snad i mohl přidělit Apple extra „bod“, protože problém s udržením zařízení s Androidem v aktuální podobě je letitý.  Celé to navíc není jenom o nové funkčnosti, ale hlavně o bezpečnosti.  Ale u bodů zůstaneme u přidělený nuly nebo jednoho (v posledním dílu seriálu to sečteme a v průběhu psaní vlastně ještě ani netuším jak to dopadne).

Aplikace a ekosystém. GOOGLE VYHRÁVÁ

Jedna z dalších negativních věcí. Na Apple si například prostě nepořídíte Kodi ani nemůžete pustit Plex server. Řada dalších věcí je omezená, ekosystém je striktně kontrolovaný a jediná možnost kde něco brát je App Store. Tam Apple nastavuje pravidla dle toho co se zrovna hodí, likviduje konkurenty, nastavuje omezení znemožňující chod aplikací běžných všude jinde.

Android tohle zásadní omezení nemá, vedle Google Play jsou i další aplikační obchody, můžete instalovat i přímo cokoliv. Má to vedlejší efekt v menší bezpečnosti a vyšších rizicích,ale za těch asi deset let se mi nikdy nestalo nic špatného – ani na vlastním telefonu, ani u telefonů ve zbytku rodiny. V App Store tak možná najdete méně škodlivých aplikací, ale stejně tam jsou, by a budou.

Nebojte se ale, že by vaše běžné oblíbené aplikace (co jste měli z Google Play) na App Store nebyly, všechno rozšířené a hodně používané je k dispozici. Jen občas některé musíte koupit, ať už znovu nebo nově protože pro Android byly/jsou zdarma.

Skřípat zuby budete člověk i v okamžiku kdy do iPhone/iPadu chce dostat hudbu nebo filmy (Jak nahrát hudbu do iPhone či iPadu?) – proti Androidu je to nesmírně komplikované (a iTunes ve Windows opravdu nechcete a z počítače přes USB to není možné, vážné). Ale když to vyřešíte zaplacením Apple Music, tak to nakonec prostě přestanete řešit. Vcelku to působí jako účel.

TIP: Apple Music nakonec zvítězilo nad Spotify z důvodu lepší „integrace“ (protože je od Apple) a hlavně lepší ceny – pořizoval jsem rodinné a tam Spotify bylo nevýhodné. Na počítači a notebooku stále používám neplacené Spotify. A pokaždé když v mobilu spustím Apple Music tak dost lituji, že jsem nevybral Spotify.  Apple Music totiž zůstalo zamrzlé v minulém století stejně jako iTunes. Šílené UX, neumí dobře navrhovat věcí podle toho co posloucháte, nelze mu vysvětlit že opravdu nechcete arabskou hudbu (odmítat lze jednotlivá alba/skladby, ale ne žánry), dobře nefunguje ani vyhledávání. Neumí ani prostě pořád hrát podle návrhů algoritmu další a další skladby).

Na iPhone ani iPadu prakticky nepoužívám Safari – Google Chrome je podstatně univerzálnější, multiplatformní a na počítači umí něco co je u Safari důvod proč ho nikdy používat nebudu – umí profily a mám jich v počítači i notebooku desítky. Pro každého klienta a projekt samostatné pracovní prostředí v Chrome. Na druhou stranu se hodí mít Safari a Chrome, některé věci tak jde oddělit (a ještě kvůli tomu tam mám Firefox pro další oddělení). V základní funkčnosti je to totiž jedno, Apple znemožňuje použít jiné HTML engine než to v Safari, takže vlastně stejně, bohužel, pořád používáte Safari.  Další ze zbytečně vynucených omezení ekosystému.

20200502_162625000_iOS.jpg
Je 2. května a v App Store visí tyto čtyři aplikace, které nejsou aktuální. Přitom aktualizace aplikací proběhla naposledy včera.  Stačí pustit ručně a náhle je vše ok.,

Google je spolehlivější i v aktualizaci jednotlivých aplikací. Apple běžně dlouhé dny neaktualizuje, zasekne se to a musíte to pouštět ručně. Dlouhou dobu existující chyba je občas opravena aby se vrátila zpět. Naštěstí je aktualizace aplikací jedna z mála věci, kterou můžete spustit i zastavit ručně (byť i tady Apple zcela typicky možnost to udělat postupně skrývá čím dál tím hlouběji do App Store).  Co ale zásadně chybělo byla možnost odinstalovat aplikaci v okamžiku kdy vidíte, že se aktualizuje/má aktualizovat a vy tím přijdete na to, že ji vlastně vůbec nechcete. Až po dlouhé době doplnili možnost to dělat i odtud do swype doleva (případnou běžící aktualizaci musíte stopnout) .Rozběhlé aktualizace jde zastavovat jenom jednotlivě, nějaké „pozastavit všechny aktualizace“  neexistuje.

Chybí i možnost používat App Store na webu a do zařízení si odesílat aplikace odtud. Běžně v Google Play, užitečné a velmi šetřící čas. Prostě když na webu najdete užitečnou aplikaci tak musíte vzít do ruky iPhone/iPad, otevřít App Store, aplikaci znovu ručně najít a nainstalovat. Chcete-li ji na obě zařízení, tak tohle celé musíte absolvovat dvakrát. Zbytečná komplikace. Navíc při tom často přijdete na to, že v App Store ta aplikace nejde najít – má nějaká omezení, která to znemožňují, ale to vám na webu Apple neřekne a v mobilu ji prostě neukáže. A vy marně zkoušíte proč to nejde najít.

TIP: 📱 Tipy a triky pro Apple iOS obsahuje záplavu tipů a triků pro iPhone, iPad, Apple Watch a brzy i MacOS

Ekosystém a spolupráce mezi zařízeními.  NEROZHODNĚ

Jedna pěkná věc, kterou oceňují dennodenně. Něco vyfotím na iPhone, za pár sekund (většinou) je ta fotka k dispozici (přes iCloud) v iPadu. Funguje to samo, funguje to dobře. Jen nesmím chtít totéž na jinou platformu – do Windows se fotky nesynchronizují vůbec.

iCloud pro Windows (Jak se dostat na iCloud z Windows?) už je měsíce neaktualizovaný a některé věci nefunkční (ke cloudovým věcem se ale stejně ještě vrátím). Nakonec jsem si pomohl přes Microsoft OneDrive a fotky do počítače dostávám právě tudy -chtěl jsem před Dropbox, ale ti omezili počet zařízení kde Dropbox poběží a z iPhone tedy šel Dropbox kompletně pryč. Platit si ho dnes už nemá moc smysl, přestal být dobře fungujícím úložištěm a platím si GSuite a musel začít platit iCloud, takže třetí placený cloud by bylo plýtvání.

TIP: S OneDrive synchronizací je tam ale ještě další drobná komplikace – fotka/screenshot na iPadu se dostane do iCloudu, pak by se měla dostat do iPhone, ale tam se dostane rychle pouze náhled a ten OneDrive nevidí, takže pokud chci z iPadu dostat fotku do hlavního počítače s Window (přes OneDrive) tak je buď nutné déle čekat nebo v iPhone tu fotku otevřít aby se přednostně stáhla.  Nebo synchronizovat One Drive v obou zařízeních, ale to pak vede k prohlémům.

Jako obvykle tady ale chybí taková obyčejná věc jako „restart synchronizace“. Pokud se iPhone či iPad rozhodne že nechce synchronizovat, tak prostě musíte čekat. Totéž s OneDrive. Většinou pomůže zabít aplikaci a spustit znovu. Stejně tak chybí „pozastavit synchronizaci“ v okamžiku kdy potřebujete internetové připojení na něco jiného a synchronizace s iCloudem vám právě ucpala Interne.

Taky je tu stará známá věc s nutnosti držet OneDrive/Dropox/atd otevřené na displeji a zařízení nenechat uzamknout. Uděláte-li ho, tak Apple aplikaci prostě zastaví a nic se synchronizovat nebude. Což obnáší i to, že tyhle aplikace musíte otevřít, aby se synchronizace spustila, na pozadí sama se aktivuje třeba až za několik hodin. Ale i s tím se naučíte žít. Řeč je o tom v prvním díle v části věnované neexistujícímu multitaskingu.

Skvělé je propojení s Apple Watch, jedna z věcí která je nesmírně pohodlná – ve srovnání s Garmin Vivoactive, které jsem používal den co den asi tři roky (FitBit byl ještě horší, ale snad už to zlepšili). Žádně výpadky, všechno funguje, upozornění chodí, fantastické je telefonování s hodinkami. Tohle je jedna z nejlépe udělaných věcí, kterou jsem za poslední roky potkal a investice co se vyplatila. Jediné co chybí k dokonalosti je Apple Watch aplikace i na iPadu – velká škoda, že to Apple neumožňuje.

POZNÁMKA: Kdybych měl jenom Apple věci, tedy ještě počítač či notebook, tak by zcela jistě tedy byl výsledek nejspíš APPLE VYHRÁVÁ. Já mám ale těch platforem podstatně více a má hlavní (počítač a notebook) jsou Windows. Tam by bylo APPLE PROHRÁLO. Takže nakonec … nerozhodně, ať je to férové.

Masochisticky jsem nechal zapnuté focení do HEIC místo do JPEG a pravidelně toho několikrát týdně lituji.  Mohl bych to v nastavení přepnout na JPEG, ale chci prostě vědět jak s tím zacházet – tím že HEIC je dobře využitelný opět jenom když máte věci od Apple je tohle hrozný opruz. Ale cesty a triky už vím, takže to vlastně jenom zdržuje. O tomhle kroku Apple si každopádně myslím, že byl neuvážený.  Byť chápu, HEIC u velkých fotografií opravdu dokáže ušetřit i megabajty.

Jednu věc má Apple povedenou. Obnovení za zálohy – osobně jsem zprovoznil iPhone tak, že jsem do něj obnovil zálohu z iPadu. Na druhou stranu, Xiaomi mělo obnovení stejně dobře udělané. Nemusí to být ale pravda u jiných telefonů s Androidem. U druhých dvou telefonu jsem nezkoušel migrovat Android na iPhone (i to je možné) a raději to celé zprovoznil postupně od nuly – hodilo se to k vyčistění od nepotřebného smetí.

Užitečný je i AirDrop, přenesení souboru mezi zařízeními co jsou kousek od sebe. To Android vůbec neumí. Jen by bylo opět potřeba zapracovat na ovládání, žena s tím zápasí i měsíce po přechodu a je to enormně nespolehlivé (Co dělat, když nefunguje AirDrop). Často je jednodušší si ty věci poslat přes iMessages nebo WhatsApp/Messenger. A protože je to klasicky „black box“, tak se stávkujícím AirDrop neuděláte vůbec nic.

Pokud máte iPad, tak velmi brzy zjistíte, že některé aplikace prostě pro iPad neexistují. Tam to naštěstí Apple vyřešilo tím, že jdou použít verze pro iPhone. Co je ale nezvládnuté je hledání aplikací v App Store – hledá se buď pro iPhone nebo pro iPad. Místo jednoho hledání a volby kterou verzi použít.  Neuvěřitelně otravné.

Pokračování se věnuje Siri, bezpečnost a placení. Tak se vůbec nebojte pokračovat v čtení.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky