@365tipu

TIP#1603: Přechod z Androidu na iOS (4): Siri, bezpečnost a placení

Pokračujeme čtvrtým dílem seriálu dokumentujícího zkušenost z přechodu na iPhone po nějaké té dekádě používání Androidu. Od září kdy k tomu došlo už uplynul dostatek času na to, aby mělo smysl to vydat. Chcete-li, můžete začít prvním dílem. Předchozí díl se věnuje Aktualizacím, aplikacím a  ekosystému.

Siri vs. Google Assistant. NEROZHODNÉ

Siri je hloupá, prakticky nic neumí, umí samozřejmě jenom anglicky (což ostatně všechny další „chytré“ věci bohužel taky) a její ovládání hlasem není logické. Mám Siri (ale ne chytrý reproduktor od Apple), mám Google Assistant hardware, stejně jako Amazon Echo (těch máme doma víc a slouží i jako intercom).

Jsem samozřejmě starý na to abych bez zábran na podobné věci mluvil na veřejnosti, ale třeba se to jednou naučím.  Pro všechny tyhle věci je ale zásadní brzdou to, že neumí česky a přes to prostě pro většinu lidí nejede vlak. Tuhle zábranu nemám, ale nic to nemění na tom, že tohle prostě není něco co by člověk rád používal nad triviality „kolik je hodin“ nebo „zapni světlo“.

Ve skutečnosti je zásadní problém v absenci inteligence. Prostě musíte vědět jak ty věci oslovovat.  Siri je z nich nejvíc pozadu a je otázka, jestli se to někdy nějak výrazně změní.  V kombinaci s AirPods Pro by to přitom byl skvělý nástroj, ale ono to je opravdu příliš vázané na přesně dané fráze – nepozná kontext ani když řeknete „Siri Next“ v okamžiku kdy je přece jasné, že chcete další písničku (protože to je jediné co se děje).

Bezpečnost. APPLE VYHRÁVÁ

Apple má zásadní výhodu v uzavřené platformě, byť i v App Store můžete narazit na malware a šmejdy. Na Androidu je to ale horší – aplikace tam prostě mohou dělat příliš mnoho věcí, Apple tohle vyřešilo druhým extrémem, platformou kde je toho možné velmi málo. Bezpečnostní chyby, včetně těch opravdu vážných, mají oba systémy, takže tady si prostě nemůžete být nikdy jisti.

Líbí se Screen Time. V porovnání s Family Link pro Android je to podstatně jednodušší v používání a je to součást operačního systém. Pokud pořídíte dítěti iPhone zcela určitě zapněte a používejte. Ne nutně pro tvrdá omezování, ale už jen pro přehled o tom jak intenzivně mobil používá. Pro nás dospělé je to také fajn zapnout, dozvíte se možná to co jen tak lehce tušíte (Screen Time vám spočítá čas trávený aplikacích a s displejem. A také umožní omezit. Nové v iOS 12).

POZNÁMKA: Co se důvěry v otázce bezpečnosti a ochrany soukromí týče tak důvěřují oběma společnostem stejně.  Lépe řečeno, nedůvěřuji stejně.

20200503_142229000_iOS

Užitečné je nastavit si vyhledání polohy členů rodiny (účty si propojte do Rodinné podoby i kvůli App Store a iCloudu, ale můžete si to schválit s kýmkoliv). Oproti Google je to podstatně snazší. Hledat to umí i tablety, hodinky a notebooky.

Na obou platformách funguje dvoufaktorová ochrana účtu, takže tady se žádná velká změna nekoná a rozhodně nezapomeňte. Apple absurdně u účtu trvá na vyplňování extrémně nebezpečných otázek pro obnovení (kontrolní otázky), tak se nenechejte nachytat. a nic smysluplného tam nedávejte, je to příliš snadná cesta jak přijít o účet. K zapnutí dvoufaktoru viz Jak zapnout dvoufázové ověření pro AppleID (iOS, iPhone, iPad) a pokud máte Apple Watch tak potěší, že budou hrát i dost užitečnou roli při potvrzování (nebudete muset neustále brát do ruky telefon).

Plus u Apple v bezpečnosti je automatická aktivace šifrování celého telefonu. Google k tomu po letech přišel taky, ale až od určité verze Androidu, ve starších nutno ručně zapínat.

TIP: 📱 Tipy a triky pro Apple iOS obsahuje záplavu tipů a triků pro iPhone, iPad, Apple Watch a brzy i MacOS

Online placení.  Apple Pay a Google Pay.  NEROZHODNĚ

Tady nemohu zodpovědně posoudit Android, kde jsem nikdy platební kartu a NFC platby v mobilu neměl, nestihl jsem to. Raiffka naštěstí přidala Apple Pay hned když jsem přešel na iPhone a musím říct, je to skvělá věc a je návyková. Žena miluje placení mobilem místo kartou, dítě to chtělo hned také a já miluju placení hodinkami. To je z toho všeho nejvíc návykové.

Takže trochu si dovolím neférové říci, že za mě to vyhrálo Apple. Nemyslím si ale, že by to s Androidem bylo nějak výrazně horší. Jen tady je opět celý ten ekosystém (hodinky, mobil) dobře sestavený.  Výhoda uzavřeného ekosystému.  U Androidu ještě nevýhoda, že NFC je u levnějších modelů telefonů prakticky nedostupné. Nutno ještě dodat, že Google byl s online placením (minimálně pro Česko) poněkud rychlejší i dostupnější.

Takže nakonec, aby to bylo fér, dávám nerozhodně.

Další pokračování řeší Mail, Kalendář, Kontakty, Zprávy. Prostě „systémové“ aplikace, bez kterých jsou mobily dnes už vlastně dost k ničemu.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky