@365tipu

TIP#1553: Nejvíce užitečné tipy a triky pro Apple AirPods a AirPods Pro

Pořídit si k iPhone bezdrátová sluchátka přímo od Apple je dobrý nápad, mají vychytávky, které ostatní bezdrátová sluchátka nemají, byť nic nebrání tomu abyste používali jakákoliv bezdrátová sluchátka. Můžete jich používat i více, jedny pro klasické denní užití a jiné, sportovní, pro běhání.

Nejnovější AirPods Pro jsou rozdílná hlavně potlačením hluku (Active Noise Cancelling, ANC), jiným tvarem a trojicí různě velkých špuntů, aby opravdu důsledně bylo možné vyplnit zvukovod.

Nabíjení a výdrž

apple-airpods-pro-pouzdro
AirPods Pro v pouzdře

AirPods budete mít s nabíjecím pouzdrem (jinak to nejde) – v tom se sluchátka nabíjejí  a samotné pouzdro je čas od času nutné také nabít. Má klasicky Lightning konektor a můžete dobíjet i bezdrátově (platí pro extra pouzdra od druhé generace sluchátek) – jen to chce nabíječku s cívkou uzpůsobenou malé cívce v pouzdře.

Plně nabité pouzdro je 24 hodin poslouchání a 11 hodin mluvení  (18 hodin u Pro) – nabití sluchátek po dobu 15 minut umožní 3 hodiny sluchátka používat pro poslech, hodnu pro mluvení, plně nabitá sluchátka vydrží 5/2 hodiny (5/3 hodiny u Pro).  Budete-li nutně potřebovat šetřit, tak můžete používat jenom jedno sluchátko.

TIP: Vyndávání sluchátek z pouzdra je u AirPods Pro trochu složitější – mají jiný tvar a kloužou. Po pár desítkách vyndání to ale už budete dávat bez problémů. A mimochodem, nejdou vyklepat, drží je magnet.

Na samotném pouzdře je indikace úrovně nabití pouze v podobě vícebarevné LED (u původních pod krytem, u nových na boku) aktivovatelné malým tlačítkem na zadní straně.

20200219_180426000_iOS.png

Praktičtější je pouzdro (ideálně i se sluchátky) přiblížit k vašemu telefonu a otevřít ho – na iPhone vyběhne panel informující o stavu nabití pouzdra i každého sluchátka (samozřejmě poté co už máte sluchátka a telefon spárované). Občas to prostě nevyběhne a hodí se přidat si widget se stavem.

Co se LED týče, tak tady Apple nabízí klasický zmatek

 • nesvítí – pouzdro/sluchátka je nutné nabít
 • blikající bílé – připraveno k párování
 • blikající jantarové (oranžová) – musíte znovu spárovat
 • jantarová  se sluchátky v pouzdře – nabíjejí se
 • jantarová bez sluchátek v pouzdře – k dispozici je méně než jedno plné nabití sluchátek
 • zelená – je plně nabito (bez sluchátek se týká pouzdra, se sluchátky v něm se týká sluchátek)

Po delší době používání Apple zapne „optimalizaci nabíjení“ a nebude sluchátka nabíjet na plnou kapacitu (pouze na 80 %). Dělá to na základě toho jak sluchátka používáte a učení může opravdu trvat velmi dlouho.

Máte možnost to dočasně vypnout přímo v dialogu co vyběhne při otevření pouzdra poblíž telefonu.

Trvale to můžete potlačit v Nastavení/Settings -> Bluetooth -> (i) u připojených sluchátek -> Optimalizované nabíjení/Optimised Battery Charging

Párování sluchátek

Samotné párování je také jenom otázka přiblížení pouzdra se sluchátky (musí být v něm) k telefonu – ten zjistí přítomnost nespárovaných sluchátek a zahájí párování.  Pokud budete chtít AirPods párovat s jiným telefonem než Apple tak to také je možné – dejte je do pouzdra, nechte ho otevřené, podržte tlačítko na něm (světélko musí začít blikat bíle) a pak můžete začít klasicky párovat. K zařízení můžete připojit druhá sluchátka.  

TIP: Pokud budete AirPods kupovat tak je nutné vědět  že můžete mít AirPods Pro (ty mají ANC, 7290 Kč) a klasické AirPods druhé generace (označené jako 2019, 4790 Kč co nemají bezdrátové nabíjecí pouzdro, o 1000 Kč dražší model ho má – viz Apple AirPods 2019 s bezdrátovým nabíjecím pouzdrem) ale také AirPods první generace. Vždy je součástí i nabíjecí pouzdro.

Pokud budete kupovat přímo z Apple.com tak si můžete na pouzdro nechat natisknout jméno nebo některý z vybraných emotikonů.

Pokud se ptáte zda je lepší jít do dražšího bezdrátového pouzdra tak snad jedině pokud máte Qi nabíječku co má pro tohle předem místo, na klasických telefonních to fungovat nebude. Kompletní přehled co všechno jde koupit viz Apple AirPods na Alza.cz

Spárovaná sluchátka k iPhone se synchronizují přes iCloud do vašich dalších zařízení. Můžete je tak přepojovat mezi iPhone, iPadem, MAC počítačem i Apple Watch. Viz též Jak k Mac počítači připojit Apple AirPods

Kde najít nastavení sluchátek v telefonu

Nastavení týkající se sluchátek jsou poněkud nesmyslně ukryta v Nastavení/Settings -> Bluetooth – najdete tam název vašich sluchátek a po kliknutí na malé „i“ v kroužku se dostanete do nastavení. Aby bylo možné vidět vše je nutné aby byla propojená (stačí je vyndat z krabičky) – bez toho tam bude vidět jen možnost odstranit párování.

Nošení sluchátek v uchu

20200219_180611000_iOS.png

Klasická AirPods mají univerzální silikonový nástavec, AirPods Pro mají v Nastavení navíc test vhodnosti gumových nástavců (jsou dodávány se třemi velikostmi, můžete mít v každém uchu jinou) a je běžné, že se vám dříve „vyhovující“ test promění v nevyhovující. Můžete zkusit jiné velikosti, ale nezaručí to, že test bude opět vyhovující – hodně dejte na to, zda se se sluchátkem v uchu cítíte dobře a zda funguje uspokojivě ANC.

Při sundavání nástavce se nebojte trochu víc zabrat, vydrží to. Při nasazování musíte slyšet zapadnutí a přesvědčte se, že dobře drží. V případě poškození nebo ztráty se dají koupit nové

Sluchátka jsou levé a pravé – můžete to poznat podle L (Left) a R (Right) na nožičce, ale je to velmi špatně vidět. V některých případech (atypické) ucho si možná budete chtít sluchátka prohodit. Můžete také používat jenom jedno sluchátko – sluchátka a telefon to poznají.

TIP: Poznat kam které sluchátko patří? Zjednodušte si to důsledným ukládáním do pouzdra, tam jsou vždy „levé“ a „pravé“. Do ucha se dají dát obráceně a nejspíš to poznáte jiným pocitem.

Sluchátka poznají zda jsou v uchu a v Nastavení můžete zapnout/vypnout Automatic Ear Detection – při vyndání z ucha přestanou hrát, po vložení zpět budou opět pokračovat. Právě tuto funkci můžete chtít potlačit a nechávat je hrát.

Pozor na to, že AirPods nejsou vodotěsná, pouze voděodolná. Nemůžete s nimi jít plavat, neberte si je do sprchy – Pro jsou IPX4, takže něco málo vydrží (v dešti to asi bude v pohodě, ale ne pokud máte vodu až v uchu). Klasická nejsou ani odolná proti potu (Pro ano).

AirPods budete muset čas od čas čistit stejně jako nabíjecí pouzdro – nepoužívejte nic mokrého ani agresivního, vytírejte měkkým materiálem, pozor na takový co pouští jemné chloupky, pro odolnou špínu jemný kartáček.

TIP: Pokud se ptáte jak je máte mít v uchu? No, nožičkou „dolů“. Bude směřovat souběžně s vaší čelistí nikoliv vodorovně směrem k vašemu nosu, nožičkou dopředu. Ale i to je nakonec možné, hodně bude záležet na tom jaký tvar ucha máte.

Ovládání přímo na sluchátkách

Sluchátka mají na sobě dotykovou plochu (klasická) či tlačítko (Pro) – klasická to mají na vnější straně „mušle“, Pro na „nožičce“.

Bude vám trochu trvat než se to naučíte správně „mačkat“ a v Nastavení si můžete vybrat co bude dělat levé a pravé sluchátko – osobně si na levé dávám Siri (u AirPods druhé generace to ani není potřeba, stačí říci „Hey Siri“ za předpokladu že jste si zapnul listen for „Hey Siri“ v Nastavení -> Siri & Search) a na pravé ovládání.

 •  krátké stisknutí (poklepání u klasických) zastavuje/spouští hraní, u AirPods Pro přijme/ukončí hovor
 • dvojí stisknutí přeskočí dopředu
 •  trojí stisknutí přeskočí dozadu
 •  dlouhé podržení (u Pro) přepíná mezi ANC/transparentností (kdy slyšíte vše okolo vás). Zapnout a vypnout ANC můžete ještě v Nastavení sluchátek a někde se uvádí, že to jde i  v Ovládacím Centru pomocí  podržení na posuvníku pro hlasitost. Tuhle variantu nemohu potvrdit jako funkční. Můžete si ale také nastavit že na jednom sluchátku bude dlouhé podržení vyvolávat Siri
 •  dvojité poklepání (u klasických) nebo stisknutí (u Pro) přijme hovor, u první generace vyvolá Siri (v Nastavení se dá vybrat co vlastně bude dělat)
 •  podobě dvojité klepnutí (u klasických) a stisknutí (u Pro) hovor zavěšuje nebo přepnete mezi hovory.

TIP: Jak přesvědčit Siri aby volala správně kontakty a jak pomocí Siri vytáčet

Co všechno umí se sluchátky SIri

20200219_182118000_iOS.png

Siri může do vašich sluchátek číst došlé zprávy (od druhé generace AirPods) – zapnout jste to mohli při prvním zprovoznění, ale je to v Nastavení -> Notifications/Upozornění -> Announce Messages with Siri – tam si můžete vybrat ze které aplikace (a umí to jenom někde). Špatná zpráva samozřejmě je ta, že to pro češtinu k ničemu nebude.

Siri také může oznamovat kdo volá a tohle pro změnu hledejte v Nastavení -> Phone/Telefon -> Announce Calls/Oznamovat volání a máte možnost vždy, sluchátka/auto, sluchátka pouze a nikdy. Tady si do Ovládacího centra můžete přidat ikonku pro Announce messages with Siri (červené s čtverečkem uprostřed co má v rohu cosi).

TIP: Pokud ještě nemáte Pro s ANC, tak pro představu – metro ani tramvaj to neodfiltruje, hlášení stanic v Metru ale bude slyšet dost málo. V Open Space to hodně potlačí lidi co tam mluví a telefonují, ale pokud jsou moc hlasití, tak ne. Apple neumožňuje nastavit úroveň potlačení a aktualizace sluchátek to čas od času mění k horšímu.

Siri můžete používat i pro ovládání samotných sluchátek – budete to mít ale jednu nepříjemnou vlastnost, například když požádáte o změnu hlasitosti, tak sluchátka na chvíli přestávají hrát. Snad to někdy Apple pochopí, že pro změnu hlasitosti není potřeba pauza. Nezapomeňte, že pokud přehráváte (například) ve Spotify, tak tam je také Siri integrována a může mít i jiné možnosti.

 • raise the volume to 50 percent (nastavení hlasitost na určitý počet procent)
 • volume up / volume  (hlasitost nahoru / dolů)
 • lower volume / decrease sound volume (sniž hlasitost)
 • what volume is it (jak je nastavena hlasitost)
 • turn off volume / turn on volume (hlasitost na nulu, hlasitost zapnout)
 • skip to next song / skip to previous song (přeskoč na další / předchozí písničku)
 • skip forward/back (přeskoč na další/předchozí)
 • skip back/forward X seconds/minutes (přeskočí u požadovaný počet sekund/minut)
 • skip song/track/album (přeskoč písničku, track či celé album)
 • pause music (pozastav přehrávání)
 • resume music (obnov přehrávání)
 • play my favorite playlist  (přehraj můj oblíbený playlist)
 • play my new music mix (začne přehrávat Music Mix co připravuje Apple Music)
 • play jméno playlistu playlist (přehraj konkrétní playlist)
 • play jméno skladby/jméno playlistu (spustí konkrétní skladbu/playlist)
 • how is the battery of my airpods  (jak je na tom baterie)
 • battery percentage (stavy baterií všude, sluchátka, telefon i Watch)
 • Find my Airpods (najdí mé airpody)
 • Find my left/right AirPods (najdi můj levý/pravý AiirPod)
 • Call jméno kontaktu (zavolej konkrétní kontakt)
 • Launch jméno aplikace (spusť aplikaci)

Další užitečné vychytávky

Zlobí sluchátka Apple AirPods? Co zkusit pro nápravu se bude hodit samozřejmě až poté co něco začne zlobit.

Sluchátka mají jméno a to možná budete chtít změnit. Opět v Nastavení -> Bluetooth – „i“ a tam stačí kliknout na Name/Jméno a napsat nové.

Nalezení ztracených sluchátek je užitečná věc co ale funguje jenom do pár desítek metrů (musí být v dosahu Bluetooth). Dělá se to v klasickém Find My. Můžete na levém či pravém sluchátku začít přehrávat zvuk (pípán) – je docela slyšet, ale nečekejte něco extrémně hlasitého.

Hodně zajímavá funkce je používat iPhone jako mikrofon – to co bude telefon „slyšet“ vlastním mikrofonem se pak přehrává na sluchátkách. Je to primárně míněno jako pomůcka pro špatně slyšící, takže to najdete v Settings -> Control Center -> Customize Controls kde si přidáte Hearing do Ovládacího centra (modrá ikona ucha). Pak už jenom v Ovládacím centru můžete zapínat a vypínat.

20200219_183431000_iOS.png

Z jednoho iPhone je možné sdílet hudbu na dvojici sluchátek – najdete to v Ovládacím centru – klikněte na ikonku AirPlay (pokud klasicky nevíte o kterou jde tak vítejte u Apple – vypadá to jako televize (obdélník) a ve spodní části je trojúhelník. Co navíc, tuhle ikonku tam už ve skutečnosti vůbec nebudete mít – od iOS 11 se změnilo umístění a je v Ovládacím centru v prvku pro ovládání přehrávání a je jiná (modré kolečko s trojúhelníčkem). Až se vám to tedy podaří najít, tak stačí jenom využít Share Audio

V Nastavení si můžete vybrat který mikrofon bude použit – automaticky, levý nebo pravý. Dejte si jen pozor, že přepnutí na jenom levý či pravý se trochu potluče s okamžikem, kdy budete mít v uchu jenom jedno sluchátko.

V Jak na iPhone/Mac vypnout automatické přepínání (AirPods) sluchátek najdete řešení toho, že se vám sluchátka poněkud svévolně přepínají mezi zařízeními.

Pokud máte s AirPods/AirPods pro problém s připojováním, tak je to vlastnost. Tohle opravdu prostě zlobí a Apple s tím už roky nic nedělá. Někdy se nepřipojí napoprvé, musíte opakovaně vrátit do pouzdra a znovu dát do ucha. Někdy se připojí jen jedno sluchátko. Podobných zlomyslností je hodně. Ostatně viz AirPods don’t „Just Work“

Aktualizace software (firmware)

20200219_191710000_iOS.png

AirPods mají také vlastní software a čas od času je nutné je aktualizovat. Nemůžete to nijak ovlivnit a bude se to dít automaticky v okamžiku kdy nabíjíte pouzdro, sluchátka jsou v něm a telefon je nedaleko.

Více v Jak zjistit verzi Apple AirPods/AirPods Pro a jak aktualizovat firmware

TIP: V 📱 Tipy a triky pro Apple iOS najdete další spoustu tipů a triků pro iPhone, iPad, Apple Watch

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky