@365tipu

TIP#1520: Jak na bezdrátové nabíjení mobilního telefonu či tabletu

Bezdrátové nabíjení je nesmírně užitečná věc – nemusíte řešit kabel, stačí položit telefon na podložku nebo do stojánku a nechat nabíjet. Existují i rychlo nabíjecí bezdrátové stanice, které trochu řeší to, že klasické nabíjení bezdrátem je podstatně pomalejší než drátem (v názvu většinou najdete Fast Charger a je to otázka vyššího výkonu). Opět zde platí, že je dobré kupovat značkovější/známější výrobky než různorodé čínské levné varianty.

APWPS100b-004.jpg
AlzaPower WF210 a umístění cívek.

Bezdrátové nabíjení je poměrně dobře standardizováno – dnes stačí když nabíječka podporuje Qi standard. Trochu to komplikuje ještě to, že si někteří výrobci vytvářejí vlastní odnože – Samsung má například vlastní Fast Charge. Jinak i zde platí potřeba dívat se na výstupní výkon – běžné jsou bezdrátové nabíječky s výkonem 5 W, ideální pro pořízení jsou ty co umí alespoň 7.5 W (to je také maximum pro iPhone) a některé podporují až 10 W/15 W.

Ve všech případech se nabíječka umí s telefonem „domluvit“ co mu vlastně může pustit – čím vyšší výkon, tím ale bude větší ztráty i zahřívání. Důležité je i aby poznala, že není umístěn telefon i že tam je pohozené něco co tam být nemá.

Na výběr je poměrně široká nabídka – můžete si pořídit čistě podložku (AXAGON WDC-P10T Wireless Fast Charging Pad za 349 Kč) nebo praktické stojánky (osobně mám AlzaPower WF210 Wireless Fast Charger černá za 699 Kč případně slabší AVACOM HomeRAY S10 Charger Stand Qi 10W black za 599 Kč).

Pokud máte telefon a hodinky (od Apple) tak i takové co umí nabíjet společně (Nomad Base Station Apple Watch Edition 7.5W Black za 3 990 Kč). Pro další mrkněte do Bezdrátové nabíječky pro mobilní telefony

Tři v jednom je Yenkee YAC 5300 3v1 bezdrátová Qi nabíjecí stanice (recenze). Šikovné pro vlastníky iPhone, Apple Watch i AirPody.

Zajímavá možnost je Canyon MP-W5 – dobíjecí podložka pod myš (recenze) co se sice nejlépe hodí k bezdrátové dobíjecí myši od Canyoneu, ale podložka nabíjí i mobily.

58L0000301-400-400.jpg
Výše zmíněná Nomad Base Station

TIP: Chcete telefon nabít opravdu rychle? Pak použijte klasický zdroj (s silnější úrovní výkonu, ně nějakých těch 5 W) a kabel. Od bezdrátové nabíječky rychlé nabíjení nečekejte, vždy je pomalejší než přímé. Typicky pokud 5 W nabíjení trvá 2.5 hodiny přes drát tak u bezdrátu to budou 3 až 4 hodiny.

Prakticky ke každé bezdrátové nabíječce musíte pořídit odpovídající zdroj – tam platí že se musíte podívat na parametry nabíječky (některé potřebují klasické 5 V USB zdroje, jiné umožňují i větší výkon s pomocí vyššího napětí) a podle toho zvolit odpovídající zdroj. Samotná nabíječka pak nemůže poskytnout větší nabíjecí výkon než jaký ji umožní zdroj. Pokud tedy na 10 W nabíječku použijete 5 W zdroj tak zůstane omezena na 5 W.

Při koupi se vám může stát, že právě váš telefon nebude mít cívku umístěnu tak, aby se kryla s cívkou v nabíječce, zejména u stojánků – dobré jsou nabíječky s více cívkami nebo s možností libovolně umístit telefon. Nezapomeňte také že jde o indukční nabíjení a funguje jen do vzdálenost několika (většinou max 3) centimetrů a může vadit obal vašeho telefonu.

Nabíjecí podložka či stojánek by neměly sloužit k odkládání zařízení. Životnost baterie je dána maximálním počte nabití a vybití a neustále nabíjení životnost snižuje. O tom je řeč v Mám s nabíjením baterie čekat až bude vybitá? Co s nabíjením přes noc? Vše o nabíjení. Samotná nabíječka v době nečinnosti stále spotřebovává proud, velmi pravděpodobně více než jen obyčejný zdroj.

Některá zařízení mají vlastní bezdrátové nabíjení – Apple Watch a AirPods jsou typický příklad. Velmi často je ale možné je nabíjet i na klasických bezdrátových nabíječkách – AirPods nabíjecí krabičku (pozor na to že jsou dva modely krabiček, jedna co umí a druhý co neumí bezdrátově dobíjet) můžete umístit na bezdrátovou nabíječku – bude ale často problém se „trefit“ na pozici cívek. U Apple Watch to není možné a nezkoušejte to (mají vlastní systém a výkon pouze 2W).

PS: Vedle výše zmíněného standardu Qi se můžete setkat ještě s Powermat standardem. V roce 2018 ale velmi pravděpodobně snahu vzdali.

PPS: Vedle telefonu se dají nabíjet bezdrátově i tablety. Tedy za předpokladu že to umí a že budete mít silnější nabíječku. Podobné je to s bezdrátovým nabíjením/napájením pro monitory/laptopy (Qi na to pamatujete verzi co umí až 120 W).

Předchozí tipy věnované nabíjení

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky