TIP#2193: Mám nechávat v zásuvce nabíječky na mobil? Ušetříme tím nějak energii?

Oblíbené téma v médiích kde už dokonce i Lukáš Kovanda nedávno na Nově tvrdil, že byste nabíječky na mobil měli nenechávat v síti, abyste ušetřili za elektřinu. Jako už to tak u Lukáše bývá, je to klasicky hloupost. 

Nabíječka na mobil má v klidovém stavu (kdy nic nenabíjí) prakticky nulovou spotřebu. Necháte-li ji v zásuvce celý rok, tak i se stoupajícími cenami elektřiny to budou haléřové položky ročně. 

Častým vytahováním a zapojováním nabíječku ohrožujete, stejně jako každou jinou elektroniku při zapnutí a vypnutí. A ne, mýtus o tom že nabíječka trvale v zásuvce bude mít menší živnost je opravdu jenom další mýtus. Skutečně nejvíce škodí zapínání/vypínáni a pochopitelně i připojení mobilu. 

TIP: Jakou koupit nabíječku na mobil? Jak je to s nabíjením mobilních zařízení (a nejen těch od Apple)

Vytáhnout nabíječku ze zásuvky je dobré pokud na delší dobu odíždíte/odcházíte (což neznamená, že jdete ráno do práce a odpoledne budete zpět). Nikoliv kvůli spotřebě, ale pro případné riziko zkratu a požáru.

Při nabíjení bude mít nabíječka spotřebu odpovídající nabíjenému přístroji, době a “výkonu” nabíjení –  většinou to bude pod 0.01 kWh na jedno nabití u chytrého telefonu, 0.004 kWh u nechytrého telefonu. U těch chytrých tak ročně budete někde mezi 3.5 až 8 kWh – nákladově pak nějaké nižší desetikoruny (ano, za celý rok). 

Vrtá-li vám snad hlavou situace kdy se mobil nabil, tak je to také snadné. Přestane prakticky odebírat proud (pokud funguje jak má), takže spotřeba bude opět zanedbatelná. Pochopitelně ho začne odebírat v okamžiku, kdy baterie bude opět potřebovat dobít.  Tohle je mimochodem už probíráno v Mám notebook, mobil či tablet nechávat na nabíječce? a dá se to uzavřít tak, že nechávat telefon zbytečně na nabíječce není příliš praktické, ale nic až tak špatného neděláte.    

Pokud nebudeme řešit nabíječky, tak jiná zařízení v “klidovém” režimu mívají větší odběr.  Váš Wi-Fi router například nikdy v klidu není, ale vypínat ho je krajně nepraktické. Chytré televize nějaké odběry mají i ve “vypnutém” stavu, čekají na to až je zapnete.  Máte-li NAS s klasickými pevnými disky, tak je užitečné pokud je umí uspávat. U počítačů ostatně totéž.

Nemáte-li povídání o nabíjení ještě dost, tak pokračujte do Mám s nabíjením baterie čekat až bude vybitá? Co s nabíjením přes noc? Vše o nabíjení